Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 01:10
Reklama

Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne w Pęchratce nabiera kształtów - [VIDEO]

W gminie Szumowo w Pęchratce Polskiej po przebudowanym budynku po szkole podstawowej, którą samorząd zlikwidował trzy lata temu ze względu na brak uczniów powstaje Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne. To ponad 650 metrów kwadratowych oddanych zostanie do użytku seniorom i osobom niesamodzielnym. Chichotem losu jest jak mówi Jarosław Cukierman, wójt Szumowa, że teraz z tego obiektu będą korzystać ci, którzy sami go budowali dla swoich dzieci i wnuków.

 

- W tamtych czasach społeczeństwo budowało te szkoły, teraz  będą mieszkańcami i będą z tego korzystać, dlatego cieszę się z tego powodu, bo jest to temat bardzo dla samorządów ważnych i musimy te problemy rozwiązywać wcześniej, a nie za późno - mówił Jarosław Cukierman, wójt gminy. - Taka inwestycja jest niezbędna i konieczna, także bez wsparcia bez pomocy i decyzji pani minister  Maląg, która w dodatkowym naborze przyznała nam to dofinansowanie, udało nam się to zrobić  -dodał wójt dziękując za zaangażowanie posłowi na sejm RP Jarosławowi  Zielińskiemu.

W położnym na niemal hektarowej działce Centrum, znajdą się mieszkania dla pięciu osób, ale kolejnych piętnaście będzie mogło tam spędzać czas w dzień, korzystając także z obiadów. Lista chętnych jest już zapełniona.

- Jako Ośrodek widzimy, samotność starszych osób w naszej gminie, bo coraz więcej osób kształci się i wyjeżdża do większych miast, a zostają tutaj starsi, którzy nie chcą się przenosić na starość,  nie chcą się wyprowadzać i chcą zostać u siebie, na swoim - tłumaczyła Iwona Radwańska, kierownik Ośrodka Pomocy (OPS) Społecznej w Szumowie. - A my mamy tu piękny teren, gdzie nie zamykamy ludzi jak w typowym DPS-ie, tylko Ci ludzie mogą funkcjonować, mogą nabywać nowe umiejętności i o to nam chodzi - dodaje kierownik OPS. 

O środki na Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne samorząd Szumowa zabiegał od dłuższego czasu, ale kolejne edycje programu nie kończyły się pomyślnym rozstrzygnięciem dla gminy. Do trzech razy sztuka, udało się pomyślnie złożyć wniosek, głównie dzięki pomocy posła Jarosława Zielińskiego.

- Jesteśmy na terenie byłej szkoły już nieistniejącej w Pęchratce w gminie Szumowo, która uzyskuje nowe życie, nowy kształt, będzie służyła osobom potrzebującym wsparcia i pomocy, dorosłym mniej sprawnym, starszym - podkreślał  Jarosław Zieliński, poseł na Sejm RP, Prawo i Sprawiedliwość, który już po raz trzeci przyjechał do gminy, by zobaczyć kolejny etap prac nad Centrum. - Bardzo się cieszę, że pan wójt gminy Szumowo, Jarosław Cukierman podjął taką inicjatywę  z Radą gminy, żeby właśnie zainwestować w ten budynek, ale oczywiście wymagało to wsparcia finansowego z zewnątrz  dodał poseł Zieliński.

- Żeby nie wsparcie pana ministra, to tego ośrodka by nie było, składaliśmy wniosek dwukrotnie dopiero interwencja i wsparcie ministra  Zielińskiego pozwoliło na realizację tego zadania - dodał z wdzięcznością wójt gminy Szumowo.

 Społeczeństwo jest coraz starsze, bardzo często w mniejszych miejscowościach takie osoby mieszkają samotnie, a w centrum oprócz mieszkań i codziennej opieki, także dla osób z niepełnosprawnościami przygotowana będzie sala rehabilitacyjna oraz zabiegowa. Budynek jest w pełni dostosowany do osób poruszających się na wózkach. Podopieczni  będą mieli warunki do rozwoju, rehabilitacji oraz aktywizacji, a opiekunowie będą ich wspierać w wielu działaniach, by jak najdłużej mogli funkcjonować samodzielnie. Na dużym terenie wokół centrum powstanie siłownia, altana a także warzywniak, by podopieczni oprócz rehabilitacji mieli codzienne zajęcia.

- Jak ważna jest to sprawa dla gmin wiejskich, mówią o tym liczby, społeczeństwo wiejskie bardzo się starzeje, w gminie Szumowo do szkół i przedszkola chodzi 618 osób, a  mieszkańców powyżej 75 roku życia mamy w gminie 700  - mówił Jarosław Cukierman. - To jest ogromny problem gmin wiejskich, młodzi ludzie wyjechali do miast, nie zawsze mają czas opiekować się swoimi rodzicami, a problemy powstają szczególnie kiedy jedno z małżonków umiera zostaje wtedy osoba samotna, zamyka się w swoim domu i praktycznie nie funkcjonuje, a  ten obiekt pozwoli wyjść na zewnątrz i integrować się dodał wójt.

Stworzenie Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Pęchratce kosztować będzie ponad 3,5 mln zł - z czego niemal 3 mln to dofinansowanie. Prace budowlane i wykończeniowe właśnie dobiegają końca, by seniorzy mogli zamieszkać w swoim nowym domu od 1 stycznia 2024 r. W województwie podlaskim działa 9 centrów opiekuńczo-mieszkalnych, w całym kraju 24, ale pieniądze przekazano już na ponad sto.

 



Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama