Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 23:51
Reklama

„Nalewka chrzcielna” z Łomży w Piszu

W lutym 1853 roku mocą decyzji Rady Administracyjnej Królestwa Polskiego dawny popijarski budynek kościoła w Łomży został przekazany wyznawcom wiary ewangelicko-augsburskiej. Po ponad dwuletnim remoncie, 21 października 1855 roku, zostało w nim odprawione pierwsze Nabożeństwo. II wojna światowa położyła kres istnieniu parafii luterańskiej w Łomży.
„Nalewka chrzcielna” z Łomży w Piszu

We wrześniu 1944 roku parafialna świątynia została wysadzona w powietrze przez wycofujące się oddziały niemieckie. Kościół, który był świadkiem ponad 100 - letniej historii wspólnoty ewangelicko-augsburskiej w Łomży przestał istnieć.

Będące na wyposażeniu tego kościoła naczynie liturgiczne zwane „nalewką chrzcielną” zostało przekazane parafii w 1876 roku przez Hrabiego gen. dyw. Alexandra Ferdinanda von Essen (1799-1889). „Nalewka” była wykorzystywana podczas udzielania sakramentu chrztu w ewangelicko-augsburskim kościele w naszym mieście.

Ocalałe z pożogi wojennej naczynie obecnie znajduje się w kościele w Wejsunach parafii ewangelicko-augsburskiej w Piszu. Dotychczas nie udało się ustalić kiedy i w jaki sposób znalazło się ono w obecnym miejscu.

Zdjęcie „nalewki chrzcielnej” i kościoła wykonał Emilian Kudyba dzięki uprzejmości ks. mjr SG Marcina Pysza proboszcza parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Piszu.

Zdjęcia przedstawiają bryłę kościoła w Wejsunach parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Piszu oraz „nalewkę chrzcielnę” z grawerem pozwalającym zidentyfikować darczyńcę, rok a także przekazanie kościołowi ewangelicko-augsburskiemu w Łomży.



Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama