Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 22 grudnia 2024 20:08
Reklama

Pierwsza jednostka w 1. Dywizji Piechoty Legionów otwarta w Kolnie

- Dziś otwieramy jednostkę wojskową w Kolnie, bo obecne polskie władze są zdeterminowane, żeby budować system bezpieczeństwa naszego kraju. Żeby budować silne Wojsko Polskie, bo silne Wojsko Polskie oznacza bezpieczną Polskę - mówił Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej (MON), podczas otwarcia jednostki wojskowej w Kolnie.

W sobotę, 15 lipca, w Kolnie, szef MON otworzył pierwszą z formowanych jednostek wchodzących w skład 1 Dywizji Piechoty Legionów. 

Formowanie 1 Dywizji Piechoty Legionów zapoczątkowano we wrześniu 2022 roku na mocy decyzji ministra obrony narodowej. Ten 5 związek taktyczny ma zwiększyć potencjał odstraszania we wschodniej części Polski.

- W odróżnieniu od PO i PSL, rząd PiS organizuje nowe jednostki wojskowe.  Kolno jest tego najlepszym przykładem. Również przygotowujemy jednostkę wojskową w Grajewie, w Siemiatyczach, w Czerwonym Borze, tu niedaleko Zambrowa. Często w miejscach, w których jednostki wojskowe były likwidowane, odtwarzamy je. Kolno jest przykładem miejsca, w którym organizujemy jednostkę od nowa - podkreślił minister Mariusz Błaszczak w trakcie spotkania z żołnierzami jednostki.

Docelowo w skład 1 DPLeg wchodzić będą brygady ogólnowojskowe oraz jednostki wspierające i zabezpieczające, które rozlokowane będą w garnizonach na terenie czterech województw: podlaskiego, mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego oraz kujawsko-pomorskiego. Dywizja finalnie ma liczyć ponad 30 tys. żołnierzy i być wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt.

Dowódca 1. Dywizji Piechoty Legionów gen. bryg. Norbert Iwanowski poinformował, że prace przy budowie jednostki w Kolnie trwały kilka miesięcy. Utwardzono teren, na którym powstały obiekty kontenerowe na potrzeby wojska, potrzebna infrastruktura do pracy żołnierzy na służbie, ale także do odpoczynku. Dodał, że to jedna z baz operacyjnych na potrzeby dywizji gdzie będą stacjonować żołnierze, szkolić się.

- Do jednostki w Kolnie i innych, trafiają żołnierze w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, głównym zadaniem jednostki ma być skuteczne odstraszanie, a w razie zagrożenia skuteczna i szybka obrona, zatrzymanie przeciwnika - powiedział Dowódca 1. Dywizji Piechoty Legionów gen. bryg. Norbert Iwanowski.

Minister Mariusz Błaszczak wyjaśnił, że w Kolnie docelowo będzie stacjonować batalion wchodzący w skład Brygady Zmechanizowanej.

- Jego zasadniczym celem będzie odstraszanie agresora, będzie udowadnianie tego, że bronimy każdego skrawka polskiej ziemi - zaznaczył szef MON.

Flaga Polski dumnie powiewa już na maszcie jednostki

Szefem jednostki w Kolnie został mjr Michał Stankiewicz, który z rąk szefa MON odebrał w sobotę rozkaz personalny w tej sprawie. Mariusz Błaszczak przekazał jednostce flagę narodową, która uroczyście została wciągnięta na maszt jako symbol otwarcia nowej jednostki wojskowej. Nowa dywizja, w skład której wchodzi batalion z Kolna, swoim zasięgiem obejmie obszar znajdujący się pomiędzy terenem odpowiedzialności 16. i 18. Dywizji

Podczas pobytu w Kolnie minister Błaszczak spotkał się z żołnierzami jednostki, nowotworzonego batalionu zmotoryzowanego oraz tymi, którzy realizują obecnie operację "Bezpieczne Podlasie" i są we wschodniej części Polski. Szef MON uhonorował także żołnierzy służących na granicy. Minister wręczył żołnierzom Wojsk Obrony Terytorialnej i 18 Pułku Rozpoznawczego znak specjalny „Za Ochronę Granicy Rzeczypospolitej Polskiej” przyznawany osobom, które przyczyniły się do zapewnienia bezpieczeństwa i nienaruszalności granic RP.

Minister Mariusz Błaszczak wymienił także priorytety resortu, w tym rozbudowę liczebną Wojska Polskiego. 23 kwietnia 2022 roku weszła w życie Ustawa o Obronie Ojczyzny. Umożliwia ona wzmocnienie polskiej armii m.in. zwiększenie liczby żołnierzy,  znaczący wzrost nakładów państwa na obronność oraz modernizację techniczną wojska. Ustawa konsoliduje i porządkuje wszystkie przepisy dotyczące Sił Zbrojnych. W efekcie wejścia w życie przepisów nowej ustawy następuje znacząca rozbudowa zdolności Sił Zbrojnych realizowana zarówno przez formowanie nowych jednostek i komponentów Wojska Polskiego jak i zapewnienie wyposażenia ich w nowoczesny sprzęt wojskowy.

Rozwój regionu

To pierwsza jednostka na Ziemi Łomżyńskiej, niebawem powstaną kolejne. m.in. w Grajewie i Czerwonym Borze. Powstanie jednostki to bardzo dobra wiadomość dla wszystkich mieszkańców powiatu kolneńskiego. 

To jest wydarzenie historyczne, bowiem nigdy w historii naszego miasta nie stacjonowało tutaj na stałe wojsko. Była straż graniczna, były służby celne, ale regularnego wojska polskiego nie było nigdy - mówił Andrzej Duda, burmistrz Kolna. 

- To jest przykład tego,  jak polskie państwo dba o bezpieczeństwo mieszkańców województwa podlaskiego. Na naszych oczach tworzy się historia - powiedział Marek Olbryś, wicemarszałek województwa podlaskiego obecny na uroczystości z małżonka Bogumiłą.

Tadeusz Klama, starosta powiatu kolneńskiego, dziękował wszystkim, którzy się do tego przyczynili 

- Bardzo dobrze, że w Kolnie powstała jednostka wojskowa. To zarówno dla miasta, jak i dla całego powiatu kolneńskiego dobra wiadomość. Cały region na tym zyska – z jednej strony ze względu na bezpieczeństwo, z drugiej to rozwój naszego powiatu - mówił starosta.

Powstanie jednostki w Kolnie sprawiło, że staliśmy się częścią systemu obronnego kraju kontynuował starosta kolneński i dodała, że dla mieszkańców powiatu jest to bardzo ważne ze względu na bezpieczeństwo, bo jest ono warunkiem rozwoju. 

- W mieście i w powiecie będziemy też mieli kilkuset nowych obywateli. Początkowo zapewne żołnierze będą tutaj sami. Ale liczymy na to, że wielu z nich, za jakiś czas, przyjedzie do nas z rodzinami. Może zostaną na dłużej zachęcał Tadeusz Klama.

Wzmacniamy nasze bezpieczeństwo

– Tworzymy w województwie podlaskim nową dywizję. W Kolnie mamy już jednostkę. Zachęcam wszystkich do wstępowania do Wojska Polskiego. Dzięki tym działaniom wzmacniamy nasze bezpieczeństwo. Utrzymaliśmy granice, gdzie obecnie służą żołnierze – powiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.



Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama