Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 14:26
Reklama

Kolejne nowoczesne technologie w oddziale kardiologii łomżyńskiego szpitala

Od niedawna kardiolodzy ze Szpitala Wojewódzkiego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży dysponują kolejnymi dwoma najnowszymi technologiami (zabiegową i diagnostyczną). Chodzi o litotrypsję wewnątrznaczyniową (SHOCKWAVE IVL) oraz koherentną tomografię optyczną (OCT).
Kolejne nowoczesne technologie w oddziale kardiologii łomżyńskiego szpitala

Litotrypsja/kruszenie złogów jest znana w urologii i wykorzystywana do leczenia kamicy nerkowej. Od niedawna możliwe jest zastosowanie tej technologii w kardiologii
i chirurgii naczyniowej.

Leczenie zabiegowe chorych z masywnymi zwapnieniami tętnic wieńcowych to prawdziwe wyzwanie dla kardiologów. Zwapnienia w blaszkach miażdżycowych utrudniają uzyskanie dobrego rezultatu angioplastyki wieńcowej (PCI), czasem mogą nawet uniemożliwić poszerzenie naczynia. Nowoczesne metody zabiegowe modyfikujące strukturę zwapnień w obrębie zmian miażdżycowych umożliwiają uzyskiwanie znacznie lepszych wyników angioplastyki. Jedną z nich jest przezskórna litotrypsja wewnątrznaczyniowa. Opiera się ona na działaniu ultradźwiękowej fali uderzeniowej. Ultradźwięki aplikowane za pomocą specjalnego balonika wprowadzanego do światła zwapniałej tętnicy powodując kontrolowane pękniecie zwapnień, ich „pokruszenie”.

Zastosowanie litotrypsji wewnątrznaczyniowej znacznie ułatwia wszczepienie stentów wieńcowych i uzyskanie dobrego wyniku zabiegu angioplastyki. Od maja b.r. litotrypsja wewnątrznaczyniowa jest dostępna dla pacjentów z chorobą wieńcową leczonych w Oddziale Kardiologii Szpitala Wojewódzkiego w Łomży.

Koherentna tomografia optyczna czyli tomografia wewnątrznaczyniowa to z kolei bardzo istotne badanie diagnostyczne - dokładnie uwidocznia strukturę zmian w tętnicach wieńcowych. Badanie pokazuje szczegóły budowy naczyń krwionośnych oraz występujących w nich zmian chorobowych z bardzo wysoką rozdzielczością niedostępną innym dotychczas stosowanym metodom obrazowym. Celem diagnostyki za pomocą tego nowoczesnego tomografu jest optymalizacja zabiegów angioplastyki wieńcowej oraz decyzji nt. rozległości zabiegu.

Od marca br. ta metoda diagnostyczna finansowana jest przez NFZ. Szpital Wojewódzki w Łomży posiada zarówno wyspecjalizowaną kadrę medyczną, jak i aparaturę, który od kilku miesięcy stanowi wyposażenie Oddziału Kardiologii Szpitala Wojewódzkiego w Łomży i był już wielokrotnie wykorzystany w diagnozowaniu i leczeniu pacjentów z Łomży i okolic. W wielu przypadkach uzyskiwany obraz przyczynił się do ostatecznego postawienia prawidłowej diagnozy, ułatwił rozpoznanie erozji blaszki miażdżycowej z wytworzeniem się skrzeplin na jej powierzchni, potwierdził spontaniczne pęknięcie ściany wewnętrznej tętnicy wieńcowej.

Foto 1. Obraz tętnicy wieńcowej uzyskany z badania OCT wykonanego u jednego z pacjentów łomżyńskiego szpitala

Foto 2. Obraz tętnicy wieńcowej z wszczepionym stentem -  uzyskany z badania OCT wykonanego u jednego z pacjentów łomżyńskiego szpitala


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama