- Ochotnicy uczyli się podstaw bezpiecznego posługiwania się bronią, oddawali strzały z karabinka MSBS GROT z wykorzystaniem amunicji barwiącej UTM, rzucali granatem, poznawali elementy survivalu, terenoznawstwa i pierwszej pomocy – podsumowuje kpt. Łukasz Wilczewski, z 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. - Punkt nauczania samoobrony prowadził Mistrz Wojska Polskiego w Walce w Bliskim Kontakcie – dodaje kpt. Wilczewski.
Dotychczas odbyły się dwie edycje wydarzenia, jesienna i zimowa, a także event specjalny, podczas którego instruktorami byli żołnierze nie tylko Wojska Polskiego, ale także armii sojuszniczych. Do tej pory w zajęciach łącznie wzięło udział 11,5 tys. osób.
- Pierwszy dzień wakacji rozpoczęliśmy „Trenuj z wojskiem” i bardzo mnie cieszy, że są tu również uczniowie mojej szkoły. Zdobyte umiejętności pozostaną w tych ludziach i wszystko ku chwale Ojczyzny – mówiła Bogumiła Olbryś, dyrektor Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7 w Łomży.
Wojskowym wydarzeniem w "Wecie" zainteresował się także wicemarszałek województwa Marek Olbryś.
- System bezpieczeństwa naszego kraju musi się opierać na zróżnicowanych filarach. Obrona terytorialna to jeden z ważniejszych, bo składa się z ludzi znakomicie wiedzących czego trzeba w miastach i gminach, z których się wywodzą. Zawsze można na nich liczyć, o czym przekonaliśmy się choćby w okresie pandemii. Terytorialsi prowadzą też działania edukacyjne i szkoleniowe z zakresu np. pierwszej pomocy, nowoczesnych technik łączności, ale także posługiwania się bronią. Jak ważne są podstawowe umiejętności wojskowe nie trzeba przekonywać nikogo. W naszym regionie będą tworzone nowe jednostki wojskowe. Dobrze będzie, gdy w ich otoczeniu będzie więcej ludzie rozumiejących potrzeby obronności kraju - powiedział wicemarszałek Marek Olbryś.
Celem kampanii "Trenuj z Wojskiem" jest zdobycie podstawowych umiejętności obronnych i wojskowych oraz promocja Sił Zbrojnych i służby wojskowej. W projekcie mogą brać udział obywatele polscy w wieku 15-65 lat. Być może niektórzy z nich zasilą szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej. W Łomży najmłodszy z ochotników miał 15 lat, a najstarszy - 54 lata. Średnia wieku to 29 lat. Blisko jedna trzecia uczestników to kobiety. Ośmiogodzinne zajęcia z przerwą na żołnierką grochówkę uczestnicy ukończyli z certyfikatem.
- Zapraszamy „Dołącz do nas” – zachęca kpt. Łukasz Wilczewski, z 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. – Podczas wakacji również można bliżej poznać wojsko – dodaje kpt. Łukasz Wilczewski.
Terminy szkoleń w ramach projektu "Wakacje z WOT" w województwie podlaskim:
- osoby bez złożonej przysięgi wojskowej: 30.06-15.07 oraz 15.09-30.09,
- żołnierze rezerwy: 30.06 i 09.07-15.07 oraz 15.09 i 24.09-30.09.
Jest możliwość skorzysta moa z pomocy rekrutera z powiatu: https://www.wojsko-polskie.pl/1bot/krok-po-kroku/. Możesz także złożyć wniosek w Wojskowym Centrum Rekrutacji (w Białymstoku, Bielsku Podlaskim, Łomży czy Suwałkach) lub poprzez platformę internetową ePUAP.
Komentarze