Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 22 grudnia 2024 14:41
Reklama

Uroczysty jubileuszowy koncert w Łomżyńskiej Filharmonii [VIDEO]

Bitwa tenorów na pieśni neapolitańskie, podczas której głosy skrzyżowali Adam Kalinowski oraz Jacek Szymański, sensacyjny pojedynek skrzypcowy Ingi Wawrzynkowskiej i Bogdana Kierejszy, jakiego świat nie widział od czasów słynnego starcia wirtuozów Niccolo Paganiniego i Karola Lipińskiego tak można podsumować to, co wydarzyło się w sali koncertowej Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży. Uroczysty koncert był jednym z elementów obchodów 605. rocznicy nadania Łomży praw miejskich. Wydarzenie stanowiło także okazję do uczczenia jubileuszu 45-lecia Filharmonii oraz wręczenia nagród prezydenta Miasta Łomża za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i ochrony kultury. Swoje nagrody przyznał również Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Filharmonia w Łomży powstała w październiku 1977  roku jako Łomżyńska Orkiestra Kameralna  z inicjatywy ówczesnego dyrektora PSM I stopnia w Łomży Kazimierza Bylicy oraz nauczycieli tej szkoły – Wiesławy Sokołowskiej i Jana Boćniewicza. W dniu 29 października 2008 roku Rada Miejska Łomży podjęła decyzję o jej przemianowaniu na Filharmonię Kameralną im. Witolda Lutosławskiego w Łomży.

- Bez wątpienia, Filharmonia zapisze się w historii miasta złotymi zgłoskami, jako jeden z najznakomitszych zespołów cenionych przez melomanów w całej Polsce i za granicą, przez co stała się niekwestionowanym ambasadorem naszego miasta i kraju - mówił prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski dodając, że poprzez swoją szeroką działalność koncertową, wydawniczą oraz oświatową Filharmonia zaspokaja i kształtuje muzyczne gusta słuchaczy i edukuje młodsze pokolenia. Zaznaczył również, iż kluczowym momentem w dziejach łomżyńskiej Filharmonii była decyzja o wspólnym jej prowadzeniu z Miastem Łomża przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dzięki czemu zyskała jeszcze większe możliwości rozwoju, z których z powodzeniem korzysta.

W trakcie przerwy  koncertowej prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski podpisał z Wandą Zwinogrodzką, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego umowę na dalsze współprowadzenie łomżyńskiej Filharmonii.

Podczas uroczystości wiceminister Wanda Zwinogrodzka odczytała list od Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego, napisany z okazji 45-lecia FKWL.

- Wśród licznych osiągnięć Filharmonii, wymienić należy wspaniałe zasługi dla propagowania muzyki polskiej. Organizacja zróżnicowanych wydarzeń prezentujących dorobek polskich kompozytorów, w tym prawykonania utworów współczesnych twórców oraz utrwalanie ich na płytach, niejednokrotnie docenianych przez polskie i zagraniczne środowiska muzyczne, niewątpliwie przyczyniają się do pielęgnowania tożsamości narodowej. Codzienna działalność dla własnej, znakomitej publiczności, prezentująca szeroki wachlarz repertuaru od muzyki kameralnej i rozrywkowej, aż po muzykę sakralną i nową, trwale zapisze się na kartach polskiej kultury muzycznej - napisał prof. Piotr Gliński, dziękując jednocześnie łomżyńskim filharmonikom za aktywność na rzecz krzewienia kultury muzycznej na najwyższym poziomie.



Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama