Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 10:02
Reklama dotacje rpo

Pamięci łomżyńskich gimnazjalistów i powstańców [VIDEO]

Odsłonięciem i poświęceniem obelisku upamiętniono 50 łomżyńskich gimnazjalistów zamordowanych przez Rosjan w 1863 roku oraz bohaterów powstania styczniowego poległych na terenie powiatu łomżyńskiego. Wydarzeniu towarzyszyło zapalenie zniczy i złożenie kwiatów przed pomnikiem Bohaterów Powstania Styczniowego.
Pamięci łomżyńskich gimnazjalistów i powstańców [VIDEO]

Pamiątkowy obelisk poświęcony zamordowanym gimnazjalistom i powstańcom styczniowym stanął w alejce prowadzącej do II Liceum Ogólnokształcącego. Uroczystego odsłonięcia  obelisku dokonali łomżyńscy licealiści w obecności m.in. władz Miasta Łomża, Powiatu Łomżyńskiego, Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Białymstoku, 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego im. Gen. M. Raganowicza oraz Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej.

 

 

Uroczystość poprzedziło zapalenie zniczy i złożenie kwiatów przed pomnikiem Bohaterów Powstania Styczniowego znajdującym się przy Szosie Zambrowskiej. Po odsłonięciu i poświęceniu obelisku, w Łomżyńskiej Katedrze odbyła się Msza święta w intencji Ojczyzny, mieszkańców Łomży i powstańców styczniowych.

Do bestialskiego mordu 50 łomżyńskich gimnazjalistów doszło w pobliskiej Wygodzie latem 1863 roku, kiedy to wojsko rosyjskie zaskoczyło młodych mężczyzn, kierujących się do oddziałów powstańczych działających w okolicy Czerwonego Boru. 

Inicjatywa upamiętnienia tej tragedii to dzieło łomżyńskiego historyka i działacza niepodległościowego Jerzego Wnorowskiego.

Projektantką tablicy umieszczonej na granitowym głazie jest łomżyńska rzeźbiarka Urszula Sępkowska. Postać młodego mężczyzny osuwającego się z nóg, skrępowane sznurem, opadające bezwładnie ręce, zdarte ubrania oraz bolesny grymas twarzy świadczą o bólu i męczeństwie młodego człowieka. Projekt i model sfinansowany został przez Instytut Pamięci Narodowej, a odlewy z brązu wykonała firma Stefana Wiśniewskiego z Wólki Kosowskiej pod Warszawą. Elementy kamienne wykonane zostały w zakładzie kamieniarskim Jerzego Lewandowskiego z Łomży, a sfinansowane przez Miasto Łomża, Powiat Łomżyński, miasta i gminy Powiatu Łomżyńskiego oraz Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, które także sprawowało rolę koordynatora w zakresie prac związanych z upamiętnieniem.


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama