Feliks Babiel urodził się 8 sierpnia 1927 roku w Łomżycy gdzie jego rodzice prowadzili sklep z wędlinami. Jako 14-letni chłopiec latem 1941 r., wraz z rodziną, w bydlęcych wagonach został wywieziony do Kazachstanu. Była to kolejna masowa wywózka realizowana przez NKWD z terenu ziemi łomżyńskiej. W chłodzie, głodzie i nędzy poznawał smak sybirackiej poniewierki. Przez te lata towarzyszył Mu (oraz całej Jego rodzinie) obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy, której rodzina zawdzięcza szczęśliwy powrót do Ojczyzny i rodzinnego domu w Wigilię 1945 roku. W pierwszych latach powojennych ukończył Technikum Radiowe w Warszawie otrzymując dyplom ukończenia szkoły z numerem 2. Następnie pracował w technice Polskiego Radia. Razem z ekipą dziennikarzy nagrywał najważniejsze spotkania i archiwizował dźwięki w różnych zakątkach całej Polski. Jego staraniem zostało zrealizowane pierwsze nagranie dźwiękowe w Łomżyńskiej Katedrze: ślub z Marią Ciszkowską. Później, po powrocie do Łomży, pracował jako technolog przetwórstwa mięsnego. Był autorem wielu projektów i usprawnień racjonalizatorskich. Od lat 60. XX wieku pisał wiersze i piosenki, które dedykował swoim najbliższym.
W 2003 r. Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej wydało „Garnuszek nadziei” – Wspomnienia Sybiraka Jego autorstwa. Na emeryturze angażował się w działania edukacyjne dzieci i młodzieży, w szczególności w czasie patriotycznych spotkań z uczniami koła historycznego SP nr 5 w Łomży. W 2011 r. obchodził Jubileusz 60-lecia małżeństwa z Marią z domu Ciszkowską. Doczekał 11. wnuków i 19. prawnuków. Feliks Babiel do ostatnich dni życia troszczył się o całą rodzinę, najbliższych i znajomych.
Choć posiadał liczne ordery, odznaki i odznaczenia, łącznie z Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, to na co dzień w klapie marynarki nosił miniaturkę Krzyża Zesłańców Sybiru.
***
Modlitewne czuwanie w intencji śp. Feliksa Babiela odbędzie się w piątek 9 czerwca w godz. 1600-2000 w kaplicy przedpogrzebowej „Marczyk” przy ul. Przykoszarowej 22B w Łomży.
W sobotę 10 czerwca od godz. 1200 trumna z ciałem Zmarłego wystawiona będzie w kaplicy cmentarnej przy ul. Kopernika. O godz. 1400 w tejże kaplicy sprawowana będzie Msza święta, a po jej zakończeniu nastąpi pochowanie w grobie rodzinnym na Cmentarzu Parafii pw. św. Michała Archanioła w Łomży.
Rodzina, przekazując te smutne informacje prosi o modlitwę w intencji Zmarłego, a kwiatem niech będzie ofiara do puszki na Łomżyńskie Hospicjum pw. Świętego Ducha.
Komentarze