Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 18:58
Reklama dotacje rpo

Kardynał Stefan Wyszyński patronem powiatu łomżyńskiego [VIDEO]

Prymas Tysiąclecia. Mąż stanu, patriota, kapłan, łomżyniak. W niedzielę 28 maja Rada Powiatu Łomżyńskiego uroczyście przyjęła uchwałę, że, błogosławiony Kardynał Stefan Wyszyński jest od tego dnia patronem powiatu.
Kardynał Stefan Wyszyński patronem powiatu łomżyńskiego [VIDEO]

Ważnym punktem sesji była również prelekcja redaktora Marka Zająca, szefa kanału Polsat Rodzina, autora książki o postaci Prymasa Tysiąclecia. Na podstawie obrazków z jego życia mówił o mądrości, dalekowzroczności kapłana i męża stanu, który sprawował swoją funkcję w niezwykle trudnych czasach...

- ... bo wielkim nie uczynił go urząd, ale wielkim człowiekiem był każdego dnia przez całe życie. Powtarzał, że nie wolno narzekać, załamywać się, bo zawsze można zrobić coś cennego, zawsze jest jakiś obowiązek do wykonania - mówił publicysta.

Z wielkim zainteresowaniem uczestnicy sesji wysłuchali fragmentów homilii jaką kardynał Stefan Wyszyński wygłosił w 1970 roku Łomży. Zawarł w niej osobiste słowa o mieście, o Katedrze, w której zrodziło się kapłańskie powołanie, nauce w gimnazjum, Zuzeli na historycznej Ziemi Łomżyńskiej (obecnie w diecezji łomżyńskiej), gdzie przyszedł na świat i pobliskim Andrzejewie, w którym znajduje się grób matki Kardynała.

- Nazwano mnie tu łomżyniakiem. Dziękuję, żeście mnie się nie wyrzekli.  Szczycić się miejscem pochodzenia jest przyjemnie - mówił wówczas Prymas.

Przewodniczący Rady Powiatu Jan Kuczyński i jego zastępcy przedstawili przebieg procedur, m .in. w Watykanie i kraju, które doprowadziły do formalnego zatwierdzenia błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego jako patrona powiatu. W głosowaniu każdy z radnych biorących udział w sesji osobiście potwierdził swoją decyzję słowami; "Jestem za".      

W finałowej części sesji o swojej książce zatytułowanej „Jesteśmy dziećmi wolności”, mówiła wicestarosta Maria Dziekońska.

- Jest to dzieło, które ma pokazać co tak naprawdę zawdzięczamy Prymasowi. W książce skupiłam się głównie na działalności Prymasa po II wojnie światowej, z uwzględnieniem okresu uwięzienia między 1953 a 1956 rokiem. Nie sposób jest w tak obszernym dziele, bo liczącym 300 stron, dokonać analizy nauki i życia Prymasa. Peter Raina potrzebował na to aż 30 lat. Moim zadaniem, moim pragnieniem było pokazanie tego, że jest prawdziwa wolność, że warto o nią walczyć, i że wolność, którą mamy zawdzięczamy w dużej mierze właśnie Prymasowi. W książce znajdziemy archiwalne zdjęcia, wycinki prasowe oraz materiały dokumentujące związki Kardynała Stefana Wyszyńskiego z Łomżą i Ziemią Łomżyńską – wyjaśniała wicestarosta powiatu Łomżyńskiego Maria Dziekońska.




Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama