Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 09:23
Reklama

Łomża ma swoją Akademię [VIDEO]

Jedyna w Łomży i na ziemi łomżyńskiej uczelnia akademicka przyjmuje nazwę Akademia Łomżyńska, rezygnując tym samym z nazewnictwa zarezerwowanego dla uczelni zawodowych, konkretnie ze zwrotu „nauk stosowanych”. W ten sposób dookreślony nazewniczo zostanie jej awans na polu działalności naukowej, dydaktycznej i organizacyjnej, a także wieloletni wysiłek społeczności akademickiej.
Łomża ma swoją Akademię [VIDEO]
Od lewej dr hab. Sylwia Chojnowska, dr hab. Dariusz Surowik i dr Dariusz Perło, władze Akademii Łomżyńskiej

Autor: Telewizja Narew

Z dniem 1. czerwca 2023 r. Akademia Nauk Stosowanych w Łomży stanie się oficjalnie Akademią Łomżyńską. To potwierdzenie aspiracji łomżyńskiej uczelni w obszarze rozwoju naukowego, ale - jak podkreśla Rektor profesor Dariusz Surowik - Akademia Łomżyńska nadal będzie kształcić praktycznie swoich studentów, wzbogacając w ten sposób lokalne i regionalne kadry o specjalistów, współpracując z firmami o międzynarodowym zasięgu, inwestując w rozwój ludzi i infrastruktury akademickiej.

Zmiana nazwy wynika z faktu awansu łomżyńskiej uczelni do wyższej ligi uczelni akademickich i uzyskaniu uprawnień do nadawania stopni doktora oraz doktora habilitowanego, co jest faktem bezprecedensowym w całej historii miasta. Wspomniane uprawnienia to zwieńczenie wieloletnich aspiracji łomżyńskiej uczelni państwowej – zapoczątkowanych jeszcze przez jej założyciela i pierwszego Rektora śp. prof. Kazimierza Pieńkowskiego – aby Łomża stałą się miastem akademickim, z uczelnią spełniająca kryteria wysokiej jakości badań naukowych, ale jednocześnie miastotwórczą i regionotwórczą.

Przyjmując nazwę Akademia Łomżyńska uczelnia pragnie podkreślić miastotwórczy wymiar swojej działalności, jednocześnie kontynuując na polach rozwoju naukowego i dydaktycznego współpracę z ponad 120 zagranicznymi uczelniami partnerskimi, zgodnie z zasadą – „myśl globalnie, działaj lokalnie”. Wchodzi także w czas podsumowań i wyznaczania nowych celów w kontekście zbliżającego się dwudziestolecia. 
Przed Akademią Łomżyńską, w kontekście nadchodzących wyzwań, jest między innymi wykreowanie nowych przestrzeni kampusu uczelnianego, czyli rozbudowa i adaptacja biurowców Akademicka 14 oraz Akademicka 20 poprzez połączenie ich estetycznym i przestrzennym „łącznikiem” obejmującym 2/3 kubatury biurowców. Wspomniany „łącznik” to tak naprawdę dwupoziomowy budynek o lekkiej, estetycznej konstrukcji, który będzie pełnił rolę atrium –  miejsca spotkań, wypoczynku i rekreacji. Inwestycja wejdzie w sferę realizacji w 2023 roku, a w przyszłości skorzystają z niej studenci, mieszkańcy i osoby goszczące w Łomży. Będzie to bez wątpienia unikalna wizytówka Łomży, a także ciekawa rewitalizacja miejskiej przestrzeni.

4. maja 2023 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę, zgodnie z którą z dniem 1. czerwca 2023 r. Akademia Nauk Stosowanych w Łomży stanie się oficjalnie Akademią Łomżyńską.

Zmiana nazwy uczelni wynika z faktu uzyskania uprawnień do nadawania stopni doktora oraz doktora habilitowanego, co jest faktem bezprecedensowym w historii miasta. Wspomniane uprawnienia, potwierdzone przez Komisję Ewaluacji Nauki, to zwieńczenie wieloletnich aspiracji łomżyńskiej uczelni państwowej, aby Łomża stała się miastem akademickim, z uczelnią spełniającą kryteria wysokiej jakości badań naukowych, rozwijającą potencjał naukowy oraz dydaktyczny, inwestującą w rozwój własnej kadry dydaktycznej i naukowej. Chcąc podkreślić wypracowany zespołowo sukces,  uczelnia przyjmuje nazwę Akademia Łomżyńska, akcentując w ten sposób tożsamościowy, miastotwórczy i regionotwórczy charakter. Misja Uczelni pozostaje niezmienna - to praktyczne kształcenie w obszarach wspierających lokalną i regionalną gospodarkę, rynek pracy, często w tzw. „deficytowych” zawodach (np. pielęgniarstwo, fizjoterapia). 

Uczelnia rozpocznie działalność pod szyldem Akademia Łomżyńska z dniem 1. czerwca 2023 roku, a już niebawem - w roku akademickim 2023/2024 wejdzie w obchody dwudziestolecia istnienia. 

22 czerwca 2004 roku do życia powołana została Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości - przez mieszkańców regionu określana mianem „Państwówki”. W pierwszym roku funkcjonowania naukę na nowej łomżyńskiej uczelni rozpoczęli studenci dwóch pierwszych kierunków Zarządzania i marketingu oraz Informatyki. Początki nowej instytucji nie były łatwe - baza lokalowa pod adresem Akademicka 14 wymagała remontów, przebudowy i rewitalizacji. Od tego momentu nastąpił jednak spektakularny rozwój uczelni: ponad 120 milionów złotych pozyskanych na projekty infrastrukturalne, dydaktyczne, naukowe z programów EU,  MEiN, NCN; ponad 120 umów o współpracę z zagranicznymi Uczelniami; powstawanie nowych kierunków studiów; rozwój naukowy. 

Akademia Łomżyńska to obecnie kampus pod adresami Akademicka 14, Akademicka 1, Akademicka 20 (obiekt przeznaczony do rewitalizacji), a także prowadzone przez Uczelnię Centrum Symulacji Medycznej, Liceum Mistrzostwa Sportowego, Dom Studenta „Rubikon” (Wiejska 16 oraz Wiejska 16 A). 

Rektor dr hab. Dariusz Surowik podkreślał, że przez wszystkie lata uczelnia wykształciła blisko osiem tysięcy absolwentów, specjalistów w swoich dziedzinach. 

- Nasi absolwenci odnajdują się na rynku pracy, a cześć z nich pracuje w firmach o międzynawowym zasięgu, na eksponowanych stanowiskach kierowniczych, np. absolwenci informatyki w firmie Phoenix Systems tworzącej systemy operacyjne Internetu Rzeczy i współpracującej z JPL w NASA (przyp. red. Laboratorium Napędu Odrzutowego Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej Stanów Zjednoczonych). Nasza uczelnia stała się także miejscem realizacji ambicji łomżyńskiego środowiska naukowego. Nasi nauczyciele akademiccy napisali i obronili 23 doktoraty, uzyskali 19 habilitacji i 4 profesury belwederskie - mówił Rektor dr hab. Dariusz Surowik. 

Władze Akademii Łomżyńskiej: Rektor dr hab. Dariusz Surowik, prorektorzy - dr hab. Sylwia Chojnowska i dr Dariusz Perło, podkreślali, że uczelnia czerpie wzorce m.in. rozwijając międzynarodową współpracę, ale implementując globalne idee, dobre praktyki w realia Łomży. 

- Mamy miastotwórczą rolę do spełnienia, jako uczelnia będąca kuźnią kadr i wychodząca naprzeciw potrzebom gospodarczym, społecznym - podkreślali uczelniani decydenci. 

Akademia Łomżyńska kształci obecnie na szesnastu kierunkach studiów, z czego dwa najnowsze (wystartowały w roku akademickim 2022/2023) to Bezpieczeństwo i certyfikacja żywności oraz Mechatronika. Od przyszłego roku akademickiego na trzech uczelnianych kierunkach będzie dostępna opcja studiowania w języku angielskim dedykowana studentom obcokrajowcom oraz studentom z kraju: Filologia angielska, Informatyka i Wychowanie fizyczne.

W 2022 roku łączny budżet uczelni przekroczył po raz pierwszy w historii próg czterdziestu milionów złotych, jedna czwarta tych funduszy to pieniądze projektowe – z programów Unii Europejskiej, Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Narodowego Centrum Nauki. W przyszłych latach aplikowanie o fundusze zewnętrzne będzie jeszcze skuteczniejsze, gdyż uczelnia otrzymała w 2022 roku prestiżowe wyróżnienie, jakim jest Logo HR Excellence in Research, przyznawane przez Komisję Europejską. Logo daje merytoryczną podstawę do premiowania uczelni w międzynarodowych konkursach grantowych Komisji Europejskiej w zakresie badań i innowacji. Jest także formalnym potwierdzeniem, że uczelnia stwarza nauczycielom akademickim optymalne warunki pracy oraz prowadzi rekrutację pracowników naukowych w sposób transparentny.

Rektor dr hab. Dariusz Surowik, podkreślał, że przed Akademią Łomżyńską kreowanie nowych przestrzeni kampusu uczelnianego, czyli rozbudowa i adaptacja biurowców Akademicka 14 (siedziba uczelni) oraz Akademicka 20 (bliźniaczy biurowiec) poprzez połączenie ich estetycznym i przestrzennym „łącznikiem” obejmującym 2/3 kubatury biurowców. Wspomniany „łącznik” to tak naprawdę dwupoziomowy budynek o lekkiej, estetycznej konstrukcji, który będzie pełnił rolę atrium – miejsca spotkań, wypoczynku,  rekreacji, z wydzieloną nowoczesną przestrzenią dydaktyczną. Nowy obiekt ma w założeniu być elementem architektonicznym i funkcjonalnym, krystalizującym życie Uczelni oraz lokalnej społeczności. 
 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama