Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 22 grudnia 2024 15:47
Reklama

100 lat służby i tradycji OSP Czerwone - [VIDEO] i [FOTO]

Ochotnicza Straż Pożarna w Czerwonem istnieje już od 100 lat. Dla uczczenia tego historycznego jubileuszu, 21 maja odbyła się uroczystość, która była okazją do wspomnień, gratulacji i życzeń oraz docenienia strażaków za podtrzymywanie tradycji oraz ofiarną służbę na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców Czerwonego i gminy Kolno. W obchodach udział wzięli parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, instytucji i i organizacji oraz mieszkańcy.

– Ten jubileusz dowodzi, że kondycja jednostki OSP w Czerwonem jest naprawdę bardzo dobra – mówił Józef Bogdan Wiśniewski, wójt gminy Kolno. -Gratuluję wam tego i życzę wszystkim druhom strażakom jak najlepszego dalszego rozwoju.

Święto jednostki rozpoczęło się Mszą św. polową na szkolnym boisku w Czerwonem, którą odprawił ks. Tadeusz Kaczyński, proboszcz parafii pw. Chrystusa Króla Wszechświata w Kolnie z oprawą muzyczną Zespołu Ludowego Czerwieniacy i z asystą pocztów sztandarowych Gminy Kolno i OSP Czerwone.

Następnie na placu przed remizą OSP odbył się uroczysty apel. Dowódcą uroczystości był druh Bernard Piwowarski. Naczelnik tutejszej jednostkizłożył meldunek o gotowości do rozpoczęcia uroczystości oraz o jej zakończeniu. Na maszt podniesiona została flaga państwowa i zgromadzeni na placu wspólnie odśpiewali hymn Polski. Po przywitaniu pododdziałów i zaproszonych gości Łukasz Słapiński, prezes OSP w Czerwonemprzedstawił rys historyczny jednostki.

- Mieszkańcy miejscowości  przy udziale samorządu gminy Czerwone zorganizowali w 1923 r Ochotniczą Straż Pożarną. Inicjatorami założenia byli: Antoni Bajkowski- Sekretarz Gminy oraz miejscowi gospodarze: Stanisław Kajko, Stanisław Ferenc, Antoni Sójkowski, Władysław Kubrak,   Bronisław Borys, Aleksander Piekarski, Antoni Ferenc, Stefan Piekarski, Bolesław Długozima, Marian Olszak – mówił Łukasz Słapiński prezes OSP w Czerwonem. - Pierwszy oddział strażacki liczył około 30 osób. Za pieniądze zebrane ze społecznych datek i pomocy gminy zakupiono podstawowy sprzęt gaśniczy tj przenośną sikawkę ręczną, węże pożarnicze, armaturę wodną.

Ważną częścią apelu było wręczenie odznaczeń. Warto podkreślić, że Ochotnicza Straż Pożarna w Czerwonem została odznaczona Złotym Znakiem Związku OSP RP za wieloletnią, ofiarną działalność w ochronie przeciwpożarowej, dla dobra społeczeństwa i Rzeczpospolitej Polskiej. Ponadto Złotym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczeni zostali druhowie: Bernard Piwowarski i Grzegorz Okurowski. Srebrnym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa” odznaczeni zostali druhowie: Przemysław Borys i Maciej Bazydło. Srebrną Odznaką Honorową  „Podlaski Krzyż Floriański odznaczony został druh Tadeusz Połomski. Brązową Odznakę Honorową  „Podlaski Krzyż Floriański” otrzymali druhowie: Łukasz Słapiński, Janusz Nowak, Ireneusz Charubin, Krzysztof Banach i Stanisław Borys. Odznakę „Strażak Wzorowy otrzymali  druhowie: Kamil Jabłońsk, Michał Kuczyński i Arkadiusz Olszak. Odznakę „Za wysługę 65 lat” otrzymał  druh Stanisław Okurowski. Kilkunastu innych druhów otrzymało odznaki za wysługę 50, 45, 40, 35, 20, 15,10 i 5 latZłotą odznakę „Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej" otrzymał druh Damian Piwowarski.

Wójt Gminy Kolno podkreślił, że 100-letnia historia jednostki OSP w Czerwonem wpisana była w historię Polski i rozwijała się mimo różnych uwarunkowań, a dziś jest jedną z lepiej wyposażonych i wyszkolonych jednostek w gminie Kolno wpisaną do Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego.  

- Dziś dziękujemy tym wszystkim,  którzy przyczynili się, że ta jednostka powstała, przetrwała i że dziś jest w tak dobrej kondycji  – mówił Józef Bogdan Wiśniewski, wójt gminy Kolno i wspólnie z Anastazym Janem Kalinowskim, przewodniczącym Rady Gminy Kolno wręczyli druhom pamiątkowy grawerton i strażacki sprzęt.

Następnie życzenia i pamiątkowe upominki przekazali druhom: Marek Komorowski, senator RP, Stefan Krajewski poseł na Sejm RP, Monika Stefańska w imieniu posła na Sejm RP Kazimierza Gwiazdowskiego, Adam Wojciech Sekściński, radny Sejmiku Województwa Podlaskiego, Marcin Bielakowicz, zastępca komendanta wojewódzkiego PSP w Białymstoku, Tadeusz Klama, starosta kolneński, Paweł Pupek, komendant powiatowy PSP w Kolnie, Andrzej Duda, burmistrz Kolna i Teresa Skrodzka, dyrektor GBP w Czerwonem oraz przedstawiciele OSP Wykowo i Zaskrodzie.

Niespodzianką dla druhów był specjalnie na tę okazję napisany wiersz i pamiątkowe kubeczki od żon, matek i koleżanek.

Wdzięczni za wszystkie życzenia, ale też za wsparcie ich działalności, strażacy z OSP w Czerwonem odwdzięczyli się gościom i sponsorom pamiątkowymi statuetkami. Na zakończenie tej części uroczystości wszyscy stanęli do pamiątkowego zdjęcia.

Ostatnią częścią obchodów był festyn na boisku przy Szkole Podstawowej im. Marszałka  Józefa Piłsudskiego. Na scenie zaprezentowały się gminnezespoły: Borkowiacy i Zespół Ludowy Czerwieniacy oraz solistki z Czerwonego; Amelia Rydzewska i Kornelia Jermacz. Koncert dał zespół Luzak i „Ziomale”.

Uczestnicy wydarzenia mogli też zwiedzić stoiska harcerzy Hufca ZHP Kolno, 13 Batalionu Lekkiej Piechoty z Łomży i SM Mlekpol w Grajewie. Ponadto KGW w Czerwonem wydawało gościom poczęstunek. Była to darmowa zjeżdżalnia dla dzieci oraz gry i zabawy prowadzone przez instruktorów Centrum Kultury Gminy Kolno. 

O bezpieczeństwo uczestników jubileuszu dbała Kolneńska Grupa Pierwszej Pomocy, a zabezpieczać wydarzenie kolegom z OSP w Czerwonem pomagali druhowie z OSP Wykowo. W trakcie festynu prowadzona była zbiórka na rzecz Zosi Trzcińskiej z Kolna.



Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama