Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 22:07
Reklama

Dom na zgłoszenie bez ograniczeń w metrażu. Przepisy już czekają

Domy bez pozwolenia można budować już od ubiegłego roku. Tyle że do 70 mkw. Od tego roku będzie można budować domy bez pozwolenia i ograniczeń w metrażu.

Zdaniem ekspertów to zmiana rewolucyjna. Przede wszystkim dlatego, że uprości i przyspieszy proces budowlany i poszerzy katalog budynków, które będzie można wybudować bez pozwolenia. Dla inwestora oznacza to mniej papierologii i wizyt w urzędach.

Rząd przyjął już projekt ustawy, która pozwoli na budowę domu na zgłoszenie niezależnie od metrażu i według uproszczonej procedury. Teraz trafi on do Sejmu. Nowe przepisy powinny zacząć obowiązywać jesienią tego roku.

Projekt ustawy jest gotowy

A już od początku ubiegłego roku można budować domy jednorodzinne bez pozwolenia, tyle że o ograniczonej do 70 mkw. powierzchni. Wystarczy wniosek z dokumentacją. Taka inwestycja nie wymaga kierownika ani dziennika budowy (ale tez nie wyklucza).

Po zmianie prawa budowlanego bez pozwolenia będzie można budować domy jednorodzinne niezależnie od metrażu. Jedyne ograniczenie będzie dotyczyło wysokości – maksymalnie dwie kondygnacje.

Dużą zmianą jest także likwidacja obowiązku uzyskania pozwolenia na użytkowanie – zastąpi je oświadczenie kierownika budowy o jej zakończeniu. To oznacza, że inwestorzy rozpoczną korzystanie z nieruchomości bez oglądania się na decyzję nadzoru budowlanego.

Zasady budowy domów powyżej 70 mkw.

Nie zmienią się zasady budowy domów bez pozwolenia większych niż 70 mkw.:

- można postawić dom na zgłoszenie z projektem budowlanym, jeśli jest to budynek jednorodzinny, wolnostojący, o maksymalnie 2 kondygnacjach, służący zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych,

- budynek w całości musi się mieścić na działce inwestora, 

- konieczne jest zatrudnienie kierownika budowy i prowadzenie dziennika budowy (w przypadku domów do 70 mkw. wybór należy do inwestora),

- jeśli złożona dokumentacja budowy jest poprawna i kompletna, urzędnicy nie mogą sprzeciwić się budowie,

- po zakończeniu prac wystarczy złożyć zawiadomienie o zakończeniu budowy (nie trzeba uzyskiwać pozwolenia na użytkowanie).

Darmowe projekty do ściągnięcia

Warto wiedzieć, że Główny Urząd Nadzoru Budowlanego oferuje możliwość pobrania darmowych projektów domów jednorodzinnych ze swojej bazy. Dzięki już na starcie można zaoszczędzić nawet kilkanaście tysięcy złotych. Żeby pobrać projekty, wystarczy podać podstawowe dane osobowe i e-maila.

Obecnie w bazie można znaleźć jedynie domy do 70 mkw. oraz domki letniskowe, ale jeszcze w tym roku strona GUNB zostanie wzbogacona o projekty większych budynków, nawet 180 mkw. 

Według Danych Ministerstwa Rozwoju i Technologii do końca ubiegłego roku ze strony GUNB pobrano około 20 700 projektów domów do 70 mkw.

Liczba zgłoszeń

W całym kraju – jak podało Ministerstwo Rozwoju i Technologii – do grudnia 2022 r. zgłoszono budowę ponad tysiąca domów do 70 mkw. Najwięcej w województwach:

- mazowieckim – 209,

- pomorskim – 123, 

- wielkopolskim – 96 zgłoszeń, 

- śląskim – 90. 

Najmniejsze zainteresowanie domami do 70 mkw. zanotowano w województwach:

- opolskim – 18,

- podlaskim – 14.

 

 

 

 


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama