Prezentujemy wypowiedzi kandydatów i program wyborczy KWW Razem Dla Łomży.
Marcin Marzec
W dzisiejszych czasach dużo mówi się, o potrzebie „zdrowego stylu życia”. Na osiedlach mieszkaniowych rośnie liczba siłowni, jest sporo obiektów sportowo-rekreacyjnych.
I co? Nadal sport i aktywność fizyczna traktowana jest jako sprawy trzeciorzędne.
A przecież aktywność fizyczna to nie tylko zdrowie, ale także budowanie kontaktów międzyludzkich, więzi, wspólnoty.
Dzieci z klas cztery – sześć szkół podstawowych maja czwartki lekkoatletyczne.
A gdzie reszta? Przede wszystkim przedszkolaki i gimnazjaliści.
Przecież – nawyki związane z szeroko pojętą kulturą fizyczną wyniesione z przedszkola lub szkoły procentują w przyszłości.
W miejskich ligach koszykówki i piłki nożnej udział biorą głównie trzydziestolatkowie i czterdziestolatkowie. To paradoks, ale młodsi gdzieś się zagubili. Czemu się zagubili ? Jakie są tego przyczyny? Brak nawyków dbania od najmłodszych lat o zdrowie oraz popularne stwierdzenie iż, dzisiejsze pokolenie wychowane jest na internecie i konsolach – to jedne z nich.
NARZEKAMY NA BRAK PIENIEDZY A SPORT AMATORSKI TO NIEDROGA ROZRYWKA, DO TEGO DOSTAJEMY ZA DARMO TROCHE ZDROWIA, AKTYWNOSC, KONTAKTY TOWARZYSKIE. INWESTUJEMY TYLKO CZAS I CHECI.
Łomża dysponuje bazą i sporym potencjałem osobowym. Jest sporo stowarzyszeń i klubów. Miasto musi ten rozdrobniony i pozostawiony sobie potencjał ogarnąć/ZAGOSPODAROWAC.
Powinno stworzyć elastyczne systemowe wsparcie, wychwytywać inicjatywy oddolne i zapaleńców, których w Łomży przecież nie brakuje. Tak aby wykreować zdrowy i sportowy tryb spędzania wolnego czasu przede wszystkim w gronie rodzinnym, gdzie rodzice mogą wychowywać swoje dzieci, kształtować osobowość, rozwijać pozytywne cechy charakteru co ma duże przełożenie na późniejsze funkcjonowanie w życiu społecznym, może wśród naszych najmłodszych mieszkańców biega, skacze, gra przyszły mistrz polski lub olimpijczyk.
Nie trzeba tu olbrzymich pieniędzy. Trzeba trochę wysiłku organizacyjnego i wykorzystania pojawiających się w Łomży znakomitych pomysłów, poprzez realizację których mamy niepowtarzalną szansę na promocję naszego miasta w województwie a nawet na terenie całego kraju.
POMYSŁ -> MIASTO -> DZIALANIE. ALE DZIALANIE OPARTE NIE NA FORMALNYCH DECYZJACH,
TU POLE DO POPISU MAMY MY – LUDZIE Z DOSWIADCZENIEM W ORGANIZACJACH SPORTOWYCH I Z KONTAKTAMI WSRÓD MIESZKANCÓW. BO NIC O NICH BEZ NICH.
Z poważaniem, Marcin Marzec
Krzysztof Staniórski
1.Równomierny rozwój miasta
Miasto Łomża musi rozwijać się w równomierny sposób i w równomiernym tempie. W chwili obecnej niektóre dzielnice Łomży są bardziej zadbane od innych ale to zasługa ich mieszkańców i dobrych gospodarzy. W Łomży mamy kilka ładnych parków, które niestety rzadko kto odwiedza gdyż są słabo zadbane. Musimy powrócić do tradycji spędzania wolnego czasu właśnie w parkach i miejscach do tego przeznaczonych trzeba je po prostu wyremontować i sprawić żeby były atrakcją a nie koszmarem do którego strach wejść.
Jedną z najbardziej zapomnianych i niewykorzystanych dzielnic jest tzw. Stare Miasto ze Starówką, muszlą . Całe nasze miasto potrzebuje dobrego gospodarza. A Starówka własnego, nazwijmy go nowocześnie – menedżerem. Menadżera Starówki powołało już kilka dużych miast w Polsce. To osoba która odpowiedzialna jest za kontakty z przedsiębiorcami, punktami gastronomicznymi , zajmująca się promocją Starówki i kontaktami z urzędnikami. Wiem o czym mówię bo sam na co dzień próbuję Obudzić łomżyńską starówkę
Inne pomysły na centrum naszego miasta to np. stworzenie tu enklawy, w której właściciele niedużych sklepików, warsztatów usługowych, punktów gastronomicznych będą płacić niższe podatki pod warunkiem zachowania pewnego stylu naszej unikalnej Starówki. Działalność powinno im ułatwić wyremontowanie przez miasto Hali Targowej i udostępnienie jej na preferencyjnych warunkach małym przedsiębiorcom, a w części przeznaczenie jej na potrzeby środowisk kulturalnych. Kolejne niezbędny krok to likwidacja strefy płatnego parkowania na Starówce, która w chwili obecnej jest nie rentowna i bardziej odstrasza niż opłaca.
2.Aktywność obywatelska
Kolejną istotną sprawą jest aktywność obywatelska. Jak Państwo się doskonale się orientujecie jest to jeśli chodzi o moja osobę sprawa doskonale znana. Życzę naszemu miastu kilkudziesięciu takich Krzyśków Staniórskich i żeby każdy chciał wpływać na losy miasta choćby poprzez uczestnictwo w idei budżetu obywatelskiego. Mieszkańcy muszą wiedzieć że mogą nie będąc urzędnikami wpływać na rozwój miasta.
3.Promocja
Na końcu na pewno musimy postawić na skuteczną promocję miasta. Nie możemy nie zauważać takich zacnych i uzdolnionych obywateli naszego miasta jak Marek Kisiel i jego Crazy Twisting Group, Jula, utalentowani zdobywający najwyższe laury sportowcy tacy jak choćby nasi karatecy z Łomżyńskiego Klubu Karate Dariusza Sypnickiego. To oni często swoim wysiłkiem promują nas w całej Polsce i na świecie i ich należy wspierać i dbać żeby z Łomży nie wyjechali.
Na koniec pozwole sobie jeszcze coś obiecac tak prywatnie będę się starał z całych sił żeby – Fontanna na starówkę wróciła taka sama lub ładniejsza jaka była przed laty.
Możemy Razem ulepszać nasze miasto – Razem Dla Łomży
Tadeusz Zaremba – Wykorzystajmy dla dobra Łomży potencjał społeczny inicjatywy obywatelskiej
Praktyka najbardziej skutecznych samorządów lokalnych w kraju i na świecie dobitnie pokazuje, że najważniejszym składnikiem ich sukcesu jest zbiorowe działanie ludzi – skupionych w różnorodnych inicjatywach oddolnych, wspieranych finansowo i merytorycznie przez podmioty władzy terytorialnej. Trudno przecenić siłę i energię ludzi organizujących się w celu pokonywania grupowych problemów, zdeterminowanych potrzebą osiągania wspólnych celów, czerpiących satysfakcję z partnerskiego współdziałania w realizacji własnych potrzeb i aspiracji. Wspólne cele najskuteczniej i trwale łączą ludzi w działaniu. Liczne stowarzyszenia, fundacje lub nieformalne inicjatywy obywatelskie nie są ograniczone godzinami urzędowania. Pomysłowość, pasja i determinacja w działaniu osób czerpiących motywację z zespołowego działania – zawsze i wszędzie przynoszą rewelacyjne rezultaty, zawsze i wszędzie prowadzą do sukcesu.
Tak rozumiany potencjał społeczny jest najważniejszym zasobem do mądrego wykorzystania także dla rozwoju Łomży, dla poprawy warunków życia Jej Mieszkańców. Funkcjonujące jeszcze kilkanaście lat temu w naszym mieście tzw. inicjatywy lokalne zaowocowały wówczas wybudowaniem wielu dróg osiedlowych, urządzeń rekreacyjnych itp. Są i inne przykłady z naszego podwórka.
Mało kto zdaje sobie sprawę, jakim ogromnym potencjałem dysponuje łomżyńskie Stowarzyszenie Edukator. Organizacja ta działa już 15 lat i skupia w 44 kołach terenowych w 5 województwach ponad 1000 członków. W placówkach edukacyjnych i ośrodkach rehabilitacji zatrudnia na stałe ponad 500 osób. Dla 33 samorządów miast i gmin jest ważnym partnerem w rozwiązywaniu najpilniejszych problemów. Niestety, w Łomży jest przedmiotem szykan i wszelkich utrudnień ze strony obecnych władz, skutkujących ogromnymi stratami Edukatora także w wymiarze finansowym. A przecież dzięki prowadzeniu dwóch przedszkoli dla ok. 400 dzieci – tylko w ub. roku – budżet Łomży zaoszczędził prawie milion zł. Będące własnością miasta obiekty użyczone Stowarzyszeniu zostały zmodernizowane ze środków własnych organizacji oraz dotacji zewnętrznych na wartość grubo przekraczająca pół miliona zł. Świetnie wyposażony przy – wsparciu PFRON -ośrodek rehabilitacyjny dla dzieci w wieku przedszkolnym niesie skuteczną pomoc kilkudziesięciu najmłodszym podopiecznym z Łomży i trzech sąsiednich powiatów. Utworzone w dwa lata temu ze środków unijnych żłobki pozwoliły w tym czasie powrócić do aktywności zawodowej prawie 100 młodym matkom z Łomży. Znana i ceniona w kraju organizacja pozarządowa, służąca także swoim doświadczeniem licznym podmiotom zagranicznym ma potencjał wiedzy i doświadczenia na tyle rozwinięty, by wspierać i animować nowe inicjatywy oddolne innych zainteresowanych grup także w rodzinnym mieście.
Innym przykładem marnowania kapitału społecznego w Łomży są wieloletnie perturbacje ŁKS, w których rozmaite władze miejskie mają swój niechlubny udział. Przykład z ostatnich dni – wyrok sądowy w sprawie skrzywdzonego przez urzędników dzierżawcy działki za stadionem jest także bardzo wymowny.
Samorząd Łomży musi radykalnie zmienić swój styl współpracy z organizacjami pozarządowymi. Trzeba rzeczywiście dopuścić do głosu i działania inicjatywy oddolne obywateli. Wzorem innych miast, trzeba zorganizować dla nich system skutecznego doradztwa, przestrzeń wymiany i grupowania pomysłów oraz zapewnić na starcie pomoc choćby w prowadzeniu spraw formalno-rachunkowych. Nie wystarczy tu szum medialny wokół tzw. budżetu obywatelskiego, stanowiącego bardziej przedwyborczy „listek figowy” arogancji władzy niż szczerej, dobrej woli, ożywiającej społeczna potrzebę działania dla dobra wspólnego. Czasami chciałoby się powiedzieć – wystarczy tylko nie przeszkadzać.
Razem dla Łomży – Stwórzmy szansę dobrej zmiany
Z poważaniem, Tadeusz Zaremba
Wojciech Michalak
Gospodarka komunalna – celem jest bieżące i nieprzerwane zaspokajanie zbiorowych potrzeb ludności poprzez świadczenie usług powszechnie dostępnych. Gospodarka komunalna jednostek polega na wykonywaniu zadań na rzecz zaspokojenia zbiorowych potrzeb wspólnoty komunalnej – tyle definicja.
A tak naprawdę to coś z czego korzystamy codziennie i nie zastanawiamy się nad tym bo to po prostu jest – to zaopatrzenie w wodę, gaz, energie elektryczną, cieplną, transport publiczny – drogi powiatowe, zieleń miejska, odprowadzanie ścieków, utylizacja odpadów itp.
Jakie są potrzeby mieszkańców? Czy zostały zdefiniowane? Czy inwestycje komunalne to realizacja ambitnych planów władzy, czy odpowiedź na potrzeby mieszkańców? To trzeba zbadać bo dzisiaj wiedza nas mieszkańców jest żadna.
Chcielibyśmy aby sporne interesy odbiorców i dostawców były łagodzone. Otwarte zostaje pytanie czy koszty utrzymania związane z dostawą podstawowych mediów muszą być tak wysokie, czy coroczne podwyżki cen wody i ciepła są konieczne? Miasto powinno kontrolować monopolistę pytanie czy należycie wywiązuje się z tego zadania pozostaje otwarte.
Spośród wielu spraw życia codziennego w rozmowach dwa tematy pojawiają się ciągle to komunikacja miejska i miejskie spółki komunalne.
- W sprawie miejskich spółek komunalnych
– przeciw – sprzedaży w celu załatania dziury budżetowej, bo to wyzbywanie się majątku i oddanie monopolistów w prywatne, nie kontrolowane ręce i możliwość większego drenażu naszych kieszeni.
– za – większą kontrolą właścicielską, w Radach Nadzorczych powinni znaleźć się przedstawiciele odbiorców.
– za – większym udziałem miasta w wypracowanych przez spółki zyskach.
– za – większą kontrolą kosztów funkcjonowania spółek, które przekładają się na wzrost cen dostaw mediów.
- Komunikacja Miejska – trzeba wreszcie dokonać pełnej analizy funkcjonowania tego przedsiębiorstwa. Trzeba ustalić czy wskazywanie na to, że usługi komunikacyjne są coraz droższe jest zasadne. A może wzorem innych miast uczynić komunikację miejska bezpłatną i wraz z ościennymi gminami finansować ją z budżetu kontrolując jednocześnie poziom kosztów.
Chcemy aby dyskusja o sprawach życia codziennego dotyczących Łomżyniaków toczyły się przy odsłoniętej kurtynie, a działania władzy były przejrzyste i transparentne z pełną informacją dla mieszkańców.
Magdalena Parzych
Szanowni Państwo
To co chcę powiedzieć o przedsiębiorczości nie jest niczym odkrywczym, wręcz kolokwialnie można powiedzieć „oczywista oczywistość”. Przedsiębiorczość jest jedną z tych aktywności społecznych, która zapewnia lokalnym środowiskom rozwój w wymiarze zarówno finansowym, jak i społecznym.
Motorem aktywności lokalnej są mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa. Stanowią one ponad 97% (niektóre źródła podają nawet 99%). W Łomży bazujemy właśnie na tych mikro, małych i średnich przedsiębiorstwach, to one zasilają Nasze miasto.
Jest w Polsce wiele inicjatyw ukierunkowanych na przedsiębiorczość i to jest pocieszające, że są ludzie, którzy skutecznie działają w tym obszarze.
Dla przykładu miasto Łódź ma Centrum Obsługi Przedsiębiorcy zaraz przy Urzędzie Miasta w Łodzi. Jest to moim zdaniem trafiona inicjatywa wychodząca naprzeciw potrzebom początkujących przedsiębiorców mająca na celu upowszechnianie, inicjowanie i wspieranie nowych przedsięwzięć biznesowych. W ramach COP organizowane są bezpłatne dyżury doradcze. Jest to proste i bardzo skuteczne działanie. Spotkania organizowane w Urzędzie Miasta mają charakter indywidualnych konsultacji w trakcie których, można uzyskać informacje w zakresie pozyskiwania środków finansowych na rozpoczęcie i rozwój firmy oraz aspektów formalnoprawnych zakładania i prowadzenia działalności.
Natomiast w Częstochowie Urząd Miasta wydał „Poradnik dla przedsiębiorcy”, który jest bardzo przydatną i porządkującą wiedzę literaturą. Pracownicy tego urzędu przyczynili się również do powstania jeszcze innej publikacji. Zebrali pytania z zakresu prowadzenia działalności gospodarczej, które padały od mieszkańców, i opublikował „Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi” w obszarze prowadzenia działalności gospodarczej – prosty pomysł, a jak pomocny.
Aby nie szukać daleko, możemy przyjrzeć się Suwałkom gdzie radni uchwalili Program Rozwoju Przedsiębiorczości, który ma zachęcić mieszkańców do powrotu do miasta i rozpoczęcia właśnie w nim swojego biznesu, i to zadziałało.
Dlaczego powołuję się na inne miasta? Bo uważam, że warto uczyć się od innych, warto brać z nich przykład. Uważam, że w Łomży takie przedsięwzięcia, również przyniosłoby sukces „nie wyważajmy drzwi, które są już otwarte”.
Władze dużych miast wzmacniają przedsiębiorczość edukując najmłodszych (opisuje to szeroko gazeta Wyborcza). Tworzą wspólną przestrzeń nauki i biznesu. Uważam że Łomża bardzo dobrze do tego obszaru pasuje. Mamy uczelnie, w nich młody potencjał, dlaczego by tego nie zaadaptować?
GŁÓWNE KIERUNKI DZIAŁANIA
Komitetu Wyborczego Wyborców „RAZEM DLA ŁOMŻY”
- Dokonanie analizy możliwości rozwoju miasta, zwłaszcza w sferze przedsiębiorczości, z opracowaniem systemu wsparcia ze strony samorządu.
- Wykorzystanie przez Radę Miasta możliwości kształtowania budżetu miasta, w tym szczególnie inwestycji miejskich:
- analiza przyjętych wcześniej kierunków działań i uchwał w tym zakresie,
- aktualizacja długofalowych kierunków rozwoju miasta,
- przyśpieszenie uchwalania miejscowych planów zagospodarowania terenów miejskich ograniczających bezładną i chaotyczną zabudowę,
- Wdrożenie zasady współdziałania samorządu z organizacjami pozarządowymi i podmiotami gospodarczymi
w rozwiązywaniu problemów miasta. - Ograniczanie wzrostu kosztów utrzymania rodzin spowodowanych czynnikami zależnymi od miasta.
- dokonanie analizy potrzeb i uwarunkowań, w tym zagrożeń bezdomnością
- przyjęcie przez Radę Miasta kierunków działań w sferze socjalnej
- Zadbanie o jawność działania władz miasta i podmiotów zależnych.
- Zwiększenie efektywności pracy Rady Miejskiej przy zmniejszeniu kosztów
- Stworzenie płaszczyzny dyskusji radnych z mieszkańcami miasta na etapie przed-decyzyjnym.
Komentarze