Dlatego Fundacja dr Otis z Łomży od 8 lat działa na rzecz dzieci z niepełnosprawnościami i z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Zaczynali skromnie od Przedszkola „Nutka”, a dziś prowadzą również Szkołę Podstawową Specjalną Dla Dzieci z Autyzmem i Niepełnosprawnościami Sprzężonymi w Łomży. Swoje działania rozszerzyli również o Przedszkole Niepubliczne „Motylek” w Łomży oraz Przedszkole Niepubliczne „Kredka” w Kolnie.
- Z roku na rok wiedza o autyzmie w naszym mieście jest coraz większa – mówi Dorota Zwierzyńska, prezes Fundacji Dr OTIS w Łomży. – Cieszy mnie, że dorośli zaczynają lepiej traktować osoby z autyzmem, które spotykają w sklepie czy na ulicy, bo rozumieją więcej czym jest spektrum autyzmu – dodaje Dorota Zwierzyńska.
Zwieńczeniem tegorocznych obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu była Gala, pod hasłem „Odwróć się - odkryj mnie” w Hali Kultury w Łomży. Z każdym rokiem Światowy Dzień Świadomości Autyzmu w Łomży nabiera wyjątkowości i głębi. Uroczystość zainaugurował niebywale utalentowany muzycznie duet – Julita Kaczyńska oraz Paweł Wiski.
Spektrum autyzmu oznacza dużą różnorodność funkcjonowania osób autystycznych. Każda osoba w spektrum autyzmu ma nieco inne nasilenie objawów i nieco inny profil objawów. Objawy autyzmu widoczne są w trzech sferach: komunikacja, interakcje społeczne oraz powtarzalne, stereotypowe wzorce zachowania. Nauczyciele i terapeuci, którzy wspomagają osoby w spektrum często mówią: jeżeli spotkałeś jedną osobę z autyzmem, spotkałeś jedną osobę z autyzmem. Każda osoba z autyzmem jest zupełną indywidualnością i u każdej osoby autyzm wygląda inaczej. Dlatego specjalistyczna pomoc jaką otrzymują rodzice dzieci dotkniętych autyzmem jest bezcenna.
- Mój syn został zdiagnozowany w wielu 2 lat. Trafiliśmy do przedszkola, które prowadzi Fundacja Dr Otis, w którym objęty został terapią sensoryczną, opieką logopedy oraz korzysta z fizjoterapii, czyli otrzymuje tu wszystko co jest mu potrzebne – mówi Sylwia, mama dziecka w spectrum autyzmu. – Najważniejsze, że bardzo lubi swoje przedszkole, to mnie cieszy – dodała Sylwia.
Podczas Gali wystąpił AL HAN Wyczółkowski, który pojawił się z sympatycznymi czworonogami to Lisa i Taj, które uwielbiają dzieci z fundacji dr Otis.
- Dla mnie praca z takimi dziećmi jest wisienką na torcie, wymaga to o wiele więcej uwagi, ale nagrodą jest uśmiech dziecka i łzy szczęścia rodziców, kiedy widzę, że te dzieci, które bały się nawet podejść do psa, a teraz chodzą z psem na smyczy, to największy mój sukces – opowiadał Alhan Wyczółkowski, behawiorysta i szkoleniowiec psów.
Na scenie pojawiły się dzieci z Przedszkola Niepublicznego „NUTKA” Fundacji DR OTIS w Łomży, którzy wyrecytowali wiersz „Zostań moim przyjacielem”, zaśpiewali i zatańczyli energetyczne piosenki czym poruszyli przybyłych gości, którzy aktywnie włączyli się w przygotowany program artystyczny. Klaskali i tańczyli razem z młodymi artystami.
- Działania podejmowane przez Fundację Dr Ortis mają ogromne znaczenie, aby budować świadomość społeczną na temat autyzmu i naszej wrażliwości na dzieci i dorosłych dotkniętych tą chorobą – powiedział obecny na Gali Piotr Serdyński, radny miasta Łomża. – Coraz więcej wiemy na temat potrzeb takich osób i dzięki temu możemy przeciwdziałać ich wykluczeniu społecznemu – dodał radny.
Podczas Gali podsumowano III Konkurs Fotograficzny i II Konkurs Plastyczny pod hasłem „Autyzm wprowadza zmysły w błąd”. Uczestnikom wręczono nagrody, których sponsorami byli obecni na Sali radny Łomży Piotr Serdyński, Adam Miara, dyrektor zarządzający Zakładu Gospodarowania Odpadami oraz Aleksander Lesiewicz - właściciel firmy „LA interiors”. W tegorocznej edycji konkursu fotograficznego utworzono trzy kategorie wiekowe: kategoria I- do 5 klasy szkoły podstawowej, Kategoria II – od 6-8 klasy szkoły podstawowej, Kategoria III – młodzież, szkoły średnie i dorośli.
Konkurs skierowany był do pasjonatów, amatorów, jak i profesjonalistów z zakresu fotografii.
Wyniki konkursu fotograficznego:
Kategoria I:
I miejsce: Lena Hołownia „Autyzm wprowadza zmysły w błąd” (Szkoła Podstawowa nr 7 im. Adama Mickiewicza w Łomży)
II miejsce: Alan Adasiewicz „Autyzm wprowadza zmysły w błąd” (Szkoła Podstawowa nr 7 im. Adama Mickiewicza w Łomży)
III miejsce: Oliwia Nadolna „Widzę” (Szkoła Podstawowa nr 2 im. Władysława Broniewskiego w Łomży).
Kategoria II:
I miejsce: Jakub Nadolny „Dotyk” (Szkoła Podstawowa nr 2 im. Władysława Broniewskiego w Łomży)
II miejsce: Oliwier Siedler „To moje”(Szkoła Podstawowa nr 2 im. Władysława Broniewskiego w Łomży)
III miejsce: Kacper Smugarzewski „Podaj mi dłoń” (Szkoła Podstawowa nr 2 im. Władysława Broniewskiego w Łomży).
Kategoria III: MŁODZIEŻ, SZKOŁA ŚREDNIA, OSOBY DOROSŁE
I miejsce: Sylwia Breś „Cisza”
II miejsce: Katarzyna Owerska – Góral „Radość ze słońca”, „Zakręcony”
III miejsce: Martyna Mocarska „Autyzm wprowadza zmysły w błąd”
UDZIAŁ W III KONKURSIE FOTOGRAFICZNYM wzięli również:
Kategoria I:
Oliwia Polkowska „Zamyślenie” (Szkoła Podstawowa nr 2 im. Władysława Broniewskiego w Łomży)
Wojciech Robaczewski „To tylko Ja” (Szkoła Podstawowa nr 2 im. Władysława Broniewskiego w Łomży)
Maja Welszyng „Mój świat” (Szkoła Podstawowa nr 2 im. Władysława Broniewskiego w Łomży)
Lena Modzelewska „Niebieska dal”
Kinga Dardzińska „Widzę wiele – rozumiem niewiele” (Szkoła Podstawowa nr 9 im. Księcia Mazowieckiego Janusza I w Łomży)
Angelika Wiśniewska – „Autyzm wprowadza zmysły w błąd”
Kategoria II:
Patryk Gutowski – „Szkolny plac zabaw” (Szkoła Podstawowa im. Ofiar Katynia w Jeziorku)
Bartosz Dudzicki – „Wakacyjne wspomnienia”
Magdalena Duchnowska – „W moim świecie” (Szkoła Podstawowa nr 2 im. Władysława Broniewskiego w Łomży)
Kategoria III:
Aleksandra Kaczyńska „Czuję zbyt mocno”.
Natomiast w II Konkursie Plastycznym , który nosił tytuł „Autyzm wprowadza zmysły w błąd”. W tegorocznych obchodach obejmował dwie kategorie wiekowe: kategoria I – szkoła podstawowa, kategoria II – przedszkole. Głównym założeniem konkursu było stworzenie pracy z materiałów ekologicznych wedle kreatywności osób biorących w nim udział.
Zwycięzcy II Konkursu Plastycznego:
Kategoria I:
I miejsce: Adrian Jankowski – Szkoła Podstawowa Specjalna dla Dzieci z Autyzmem i Niepełnosprawnościami Sprzężonymi w Łomży
II miejsce: Filip Wądołowski – Szkoła Podstawowa Specjalna dla Dzieci z Autyzmem i Niepełnosprawnościami Sprzężonymi w Łomży
III miejsce: Hubert Jankowski oraz Dominik Szabłowski – Szkoła Podstawowa Specjalna dla Dzieci z Autyzmem i Niepełnosprawnościami Sprzężonymi w Łomży
Kategoria II:
I miejsce: Helena Kałęka – Przedszkole Niepubliczne „Kredka” w Kolnie
II miejsce: Sophia Bazylewicz – Przedszkole Niepubliczne „Kredka” w Kolnie
III miejsce: Cezary Kołdys – Przedszkole Niepubliczne „Kredka” w Kolnie
oraz pozostali uczestnicy:
Jan Dziczek – Przedszkole Niepubliczne „Motylek” w Łomży
Wiktor Nurczyk – Przedszkole Niepubliczne „Nutka” w Łomży
Tymon Brzozowski – Przedszkole Niepubliczne „Motylek” w Łomży
Na zakończenie uczestnicy tegorocznych obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu w Łomży otrzymali słodką niespodziankę i każdy mógł zrobić sobie zdjęcie z autystycznymi pluszakami, czyli panem Autusiem i panią Autusiową.
Komentarze