Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 02:06
Reklama

Przestępcy wśród mundurowych. Kto w policji bierze łapówki?

Największym grzechem polskiej policji jest korupcja. Ale pieniądze biorą nie ci, którzy są o to powszechnie podejrzewani. To kto bierze?

Policja w policji, czyli Biuro Spraw Wewnętrznych, które jest powołane do tego, żeby prześwietlać szeregi tej formacji. Co roku biuro przedstawia raport ze swojej działalności. W ubiegłych latach alarmowało o niedopuszczalnych zachowaniach mundurowych jak ostrzeganie przestępców o prowadzonych śledztwach, udostępnianie informacji z postępowań, fałszowanie dokumentacji czy informowanie – za pieniądze – pomocy drogowej o wypadkach. Były też przypadki sprzedawania informacji firmom detektywistycznym. W 2021 roku BSW namierzyła 318 policjantów podejrzewanych o 1600 przestępstw.

Największym grzechem jest korupcja

Znamy najnowszy raport biura. W ubiegłym roku w całym kraju 251 policjantów usłyszało 1563 zarzuty popełnienia przestępstw. To 67 funkcjonariuszy mniej niż w 2021 roku. Z kolei liczba zarzutów spadła o 89 – podała „Rzeczpospolita”.

Największym grzechem polskiej policji jest korupcja. To chyba nie dziwi, ale już może zaskoczyć inny fakt. Problemem nie jest bowiem drogówka, a przecież w powszechnym mniemaniu to właśnie funkcjonariusze w tego wydziału „biorą w łapę”.

„Niepokojące jest to, że funkcjonariusze najczęściej popełniają przestępstwa „przeciwko działalności instytucji państwowych i samorządowych”, za czym kryje się głównie: żądanie i przyjmowanie łapówek, płatna protekcja oraz zagrożone karą do 10 lat więzienia nadużycie uprawnień w celu osiągnięcia korzyści. Przy ogólnym spadku policyjnych przestępstw skala korupcyjnych zarzutów wzrosła o ponad jedną piątą – z 953 w 2021 r. do 1171 w roku ubiegłym. A jeszcze w 2020 r. ta kategoria objęła tylko 317 czynów, a w 2019 r. zaledwie 245” – analizuje dziennik.

21 policjantów miało 46 zarzutów

Korupcji dotyczy prawie 75 proc. wszystkich przestępstw popełnianych przez policjantów. Ale nie w drogówce,. W tym przypadku tylko 21 policjantów miało 46 zarzutów. Najczęściej brali łapówki za odstąpienie od czynności służbowych lub za zmianę kwalifikacji wykroczenia, poświadczanie nieprawdy w dokumentacji, współdziałanie w celu wyłudzenia odszkodowań komunikacyjnych.

 


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama