Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 18:40
Reklama

„Zostańmy razem”, czyli integracyjny koncert w Łomży na zakończenie projektu „Filharmonia dostępna” - [VIDEO] i [FOTO]

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży zrealizowała przedsięwzięcie grantowe pod nazwą „Filharmonia dostępna”, którego celem była poprawa dostępności oferty i zasobów Filharmonii dla osób ze szczególnymi potrzebami, w tym osób z niepełnosprawnościami. W naborze brało udział ponad 400 instytucji kultury z Polski, a grant został przyznany 164 instytucjom. Wniosek łomżyńskich filharmoników został bardzo wysoko oceniony i pod względem punktacji uplasował się na 21 pozycji. Koncert finałowy rozpoczął Taniec węgierski Johanesa Bramsa.

W ramach projektu odbyło się siedem koncertów integracyjnych  połączonych z warsztatami muzycznymi i plastycznymi, w których w sumie udział wzięło ponad 2000 osób. Łomżyńską  Orkiestrą podczas finałowego koncertu dyrygowała Julia Kurzydlak, młoda i utalentowana studentka trzeciego roku studiów licencjackich na kierunku dyrygentura symfoniczno-operowa w klasie prof. Tomasza Bugaja na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

Młoda dyrygentka zachwycona była integracyjnym projektem i pracą z łomżyńskimi filharmonikami.

Gościem specjalnym i solistą finałowego koncertu był niewidomy śpiewak operowy  Armand Perykietko. Uczestnik i laureat wielu festiwali muzycznych.  Zaśpiewał m.in. arię Skołuby "Ten zegar stary" z opery Straszny Dwór, znany utwór "Gdybym był bogaczem" czy "My way" Franka Sinatry.

Koncert za założenia był integracyjny, dlatego na scenie pojawiła się 15 osobowa reprezentacja niezwykle zaangażowanych uczestników warsztatów muzycznych. Bez żadnego stresu przy wsparci łomżyńskich filharmoników wykonali m.in Kanon D-dur Pachelbla na dzwonkach czyli tzw. Cymbałkach. Iga Marta Ludkiewicz i Katarzyna Prusiel, które opiekowały się warsztatami muzycznymi  do wielkiego przeboju zespołu Queen „We Will Rock You”  napisały własne słowa i piosenkę pod nowym tytułem "Niech nas niosą dźwięki"  wspólnie w finałowym koncercie wykonali warsztatowi soliści. Publiczność wysłuchała też chóralnego wykonania do playbacku „Kupletów Barinkaya” Johanna Straussa, pochodzącego z płyty FKWL „Trzej tenorzy w nadnarwiańskim grodzie”. Niespodzianką podczas koncertu był występ łomżyńskiej Adel, czyli wiolonczelistki filharmonii kameralnej która wykonała utwór "Skayfall" z Jems-a Bonda.

Każdy utwór i każda piosenka wykonana podczas tego niezwykłego koncertu przyjmowana była z wielki aplauzem.  Filharmonia stała się miejscem otwartym i przyjaznym. I jak mówili Jergo twórcy osoby z niepełnosprawnościami z przyjemnością obcowały ze sztuką i z drugim człowiekiem.

O poziomie rozwoju społecznego nacji czy narodu świadczy to, jak traktowani są wszyscy ludzie, również osoby z niepełno sprawnościami, dlatego słów uznania dla projektu „Filharmonia dostępna” nie szczędziła dyrektorka Gminnej Biblioteki Publicznej w Czerwinie.

W foyer Filharmonii Kameralnej wyeksponowano prace wykonane przez uczestników warsztatów plastycznych, to ceramika, akwarele i obrazy wykonane technika mieszanączne. Nie tylko młodzi uczestnicy warsztatów docenili udział w projekcie

Poza koncertami i warsztatami muzyczno – plastycznymi strona internetowa filharmonii kameralnej zostanie dostosowana do przepisów ustawy o dostępności cyfrowej podmiotów publicznych i do potrzeb osób z różnymi barierami w komunikowaniu, a jej oferta poszerzona o wyposażone w audiodeskrypcje koncerty z dostępem wtórnym. Zakupiono już ekran projekcyjny z projektorem, stworzono i wyposażono strefę wyciszenia, a do tego wprowadzono filharmoniczną kartę osoby z niepełnosprawnością oraz udostępniono wirtualny spacer po budynku Filharmonii Kameralnej.  

W koncertach integracyjnych brali udział podopieczni Domu Pomocy Społecznej w Łomży, Środowiskowego Domu Samopomocy w Łomży, Zespołu Szkół Specjalnych, uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Zakładach Spożywczych "Bona".  Pensjonariusze Dziennego Domu "Senior +" , Klub Seniora MOPS, Łomżyńska Rada Seniorów, Fundacja „Normalna przyszłość”,  Środowiskowy Dom Samopomocy w Kownatach,  Centrum Integracji Społecznej w Wygodzie, Dzienny Dom „Senior+” w Czerwinie, Gminna Biblioteka Publiczna w Czerwinie, Koło Gospodyń Wiejskich Gminy Kadzidło oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Kadzidle razem ponad 2000 osób. Wartośc grantu to blisko 250 tys złotych

 

 

 

 



Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama