Siedmiu pretendentów na fotel włodarza Łomży weźmie udział w debatach prezydenckich organizowanych przez uczelnie wyższe.
05.11.2014 r. godz. 11.00 – aula 315 Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży, ulica Akademicka 14.
08.11.2014 r. godz. 10.30 - aula im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Uczelni Jańskiego w Łomży, ulica Krzywe Koło 9.
Dzięki debatom, każdy wyborca będzie mógł poznać lepiej kandydatów, ocenić ich program i pomysły na rozwój Łomży. To przede wszystkim znakomite okazje do merytorycznej dyskusji pomiędzy dziennikarzami, studentami, mieszkańcami Łomży, a kandydatami na włodarza miasta. W debatach zmierzą się:
Mieczysław Czerniawski (SLD),
Jacek Piorunek (PO),
Sławomir Zgrzywa (Łomża Nasze Miasto),
Mariusz Chrzanowski (PiS),
Wojciech Dzierzgowski(PSL),
Piotr Grabani (Łomżyńska Wspólnota Samorządowa),
Marian Nieciecki (Kongres Nowej Prawicy).
Weź udział i zdecyduj kto powinien być Prezydentem Łomży!
Przed wyborami
Razem dla wyborców
- Nie wystawiamy kandydata na prezydenta i nie wszyscy założyciele komitetu ubiegają się o mandaty radnych. To komitet wyborców, a nie kandydatów - tak Jerzy Brodziuk, prezes Łomżyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, rekomenduje KWW "Razem dla Łomży". Sam także nie startuje.
W swojej deklaracji programowej działacze „Razem dla Łomży” podkreślają, że samorządem miasta nie jest jego prezydent, ani nawet Rada Miejska, ale wszyscy mieszkańcy. Chcą ograniczyć rolę partii politycznych i oceniają, że dotychczasowe władze "oderwały się" od problemów mieszkańców. Komitet swoje główne propozycje zawarł w siedmiu punktach dotyczących m. in. zacieśnienia współpracy z organizacjami mieszkańców, ograniczenia kosztów utrzymania rodzin w sferze zależącej od miasta, jawności działania władz oraz lepszej efektywności pracy radnych.
Własne zamierzenia przedstawili podczas konwencji "Razem dla Łomży" niektórzy z kandydatów komitetu na radnych. Krzysztof Staniórski np. uważa, że niekorzystnym zjawiskiem jest nierównomierny rozwój poszczególnych dzielnic miasta.
- Całe nasze miasto potrzebuje dobrego gospodarza. A Starówka własnego, nazwijmy go nowocześnie – menedżerem - przekonywał Krzysztof Staniórski. - To powinna być osoba odpowiedzialna za kontakty z przedsiębiorcami, handlowcami, właścicielami punktów gastronomicznych, zajmująca się promocją i kontaktami z urzędnikami.
Zaproponował także m. in. specjalne reguły podatkowe dla przedsiębiorców wchodzących z handlem i usługami na Starówkę, likwidację płatnych parkingów w tej części miasta, rewitalizację miejskich parków, remont Hali Targowej na Starym Rynku.
Dla Marcina Marca, bardzo ważnym elementem życia miasta powinien być sport i aktywność fizyczna mieszkańców, która ma wielkie znaczenie nie tylko dla zdrowia, ale również integracji społecznej. Tadeusz Zaremba chciałby znacznie większego udziału organizacji pozarządowych w rządzeniu miastem. Gospodarka komunalna, organizacja i efektywność firm działających w tej sferze - to z kolei główne dziedziny zainteresowania Wojciecha Michalaka. Na rozwój przedsiębiorczości zamierza stawiać Magdalena Parzych.
Wyborczy sąd
Aż do sądu zaprowadziła kampania wyborcza kandydatów do stanowiska wójta gminy Łomża Andrzeja Grzybałę i Jacka Nowakowskiego (obecny wójt). Pierwszy z wymienionych poczuł się dotknięty, ponieważ drugi na jednym ze spotkań mówił o rzekomym zwolnieniu dyscyplinarnym rywala z posady oraz jego "lewych rękach" do pracy. Koronnym dowodem stało się dla sądu nagranie ze spotkania. Po jego przesłuchaniu sąd uznał, że faktycznie Jacek Nowakowski się zagalopował i musi przeprosić na lokalnych portalach internetowych, ale nie musi być karany finansowo. Orzeczenie nie jest prawomocne.
Komentarze