Konkurs przebiegał dwuetapowo. Uczestnicy pisali test składający się z 25 pytań, z których: 10 to tzw. pytania ogólne, dotyczące wiedzy z zakresu podstawy programowej dla klas IV - VIII szkoły podstawowej dla biologii i geografii, np. jakie gatunki ptaków należą do kuraków leśnych i ile lęgów może mieć w ciągu roku gołąb a 15 pytań dotyczyło parków krajobrazowych z naszego województwa. Obowiązkową konkurencją na tym etapie jest też rozpoznawanie gatunków ptaków chronionych w Polsce. Funkcję koordynatora wojewódzkiego pełnił w tym roku Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi.
Celem konkursu jest popularyzacja obszarów chronionych, jakimi są parki krajobrazowe oraz wiedzy z zakresu ochrony przyrody i ekologii. Skierowany jest do uczniów klas VI, VII i VIII szkoły podstawowej z gmin, na terenie których położony jest park krajobrazowy lub jego otulina, z wyjątkiem miast wojewódzkich.
Zwycięską drużyną okazała się po raz kolejny rok z rzędu ekipa z Zespołu Szkół Samorządowych w Krynkach, w składzie Barbara Bułatewicz, Laura Kukisz i Julian Tomulewicz. Oprócz nagród laureaci otrzymali także palmę kurpowską, która - jak ma nadziejeę dyrektor skansenu w Nowogrodzie - okaże się szczęsliwą palma zwycięstwa na kolejnym etapiew konkursu. To właśnie uczniowe szkoły w Krynkach będą reprezentowali nasze województwo na finale ogólnopolskim w czerwcu na terenie Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych. Będzie to czterodniowa zielona szkoła, a zwycięska drużyna otrzyma przechodnie trofeum symbolizujące mądrość, czyli statuetkę sowy. Drugie miejsce zajęła drużyna z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Piątnicy, a trzecie Szkoła Podstawowa im. Danuty Siedzikówny „Inki” w Jeleniewie
Fundatorem nagród w etapie wojewódzkim jest Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego. Wszystkim laureatom gratulujemy i trzymamy kciuki za reprezentantów naszego województwa na finale ogólnopolskim.
Komentarze