Czternasta emerytura – podobnie jak trzynastka – ma być wypłacana co roku. Taka gwarancja znalazła się w najnowszym projekcie ustawy o dodatkowym świadczeniu dla seniorów. Szczegóły przedstawiła Marlena Maląg, szefowa Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.
W drugiej połowie roku
– Projekt ustawy o corocznej 14 emeryturze jest elastyczny co do jej wysokości – to minimalna emerytura rokrocznie waloryzowana, ale może być wyższa. O tym będzie decydowała Rada Ministrów – powiedziała w Pierwszym Programie Polskiego Radia.
I dodała, że: – W ubiegłym roku 14 emerytura była wypłacana z końcem sierpnia – wtedy wzrastał poziom inflacji, chcieliśmy pomóc Polakom. Chcemy dać sobie możliwość, by ta wypłata była celowana w moment, kiedy najbardziej potrzebna jest seniorom
Jak zakłada przygotowany projekt ustawy, wypłata 14-stki nastąpi w drugiej połowie roku. Szczegółowy termin ustali rząd.
Sto procent do 2900 złotych
Zwykle wysokość czternastki równa jest minimalnej emeryturze, która w 2023 roku wynosi 1588,44 zł brutto. Świadczenie w maksymalnej wysokości – tak jak było dotąd – dostaną ci, których emerytura nie przekracza 2900 zł. W przypadku wyższych świadczeń obowiązywać będzie zasada „złotówka za złotówkę”.
Czternastka ma być wolna od potrąceń i egzekucji.
Projektem ustawy o czternastkach zajmie się teraz rząd. Potem dokument trafi do Sejmu.
Trzynastki płyną już na konta
W przypadku trzynastki, która już zasiliła konta części emerytów i rencistów, progu dochodowego nie ma. Każdy senior otrzyma świadczenie w wysokości minimalnej emerytury.
Pieniądze do większości osób uprawnionych do 13 emerytury trafią jeszcze przed świętami.
Komentarze