Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 22 grudnia 2024 14:23
Reklama

Czego uczą się rezerwiści, którzy wstąpili do stołecznych Terytorialsów

W 18 Stołecznej Brygadzie Obrony Terytorialnej trwa szkolenie wyrównawcze. To opcja dla osób, które mają już złożoną przysięgę wojskową. Stosunkowo krótki okres szkolenia nie oznacza, iż nie jest ono niezwykle intensywne.

Ósemka to szkolenie uzupełniające dla powołanych, którzy już kiedyś służyli w Wojsku Polskim. Trwa - jak nazwa sugeruje - osiem dni i obejmuje zagadnienia niezbędne żołnierzowi do przetrwania w czasie działań wojennych. To zaledwie połowa czasu, który na szkoleniu podstawowym muszą spędzić osoby, które nigdy nie były w armii. 

Czego można się nauczyć w 8 dni?

Szkolenie jest bardzo intensywne i zawiera jak najwięcej elementów przygotowujących do uczestnictwa we współczesnym teatrze działań wojennych. Tzw. regulaminy, w skład których wchodzi m.in. musztra są z kolei ograniczone do minimum. 

Priorytetem jest szkolenie strzeleckie, w tym nauka budowy i posługiwania się karabinkiem GROT i przede wszystkim, prowadzenia ognia do celów. Przypominane są też zagadnienia z zakresu taktyki, zasad zachowania na polu walki, nawigacji, terenoznawstwa. Osobnymi blokami są medycyna pola walki, korespondencja radiowa, walka w bliskim kontakcie czy obsługa wyposażenia indywidualnego. 

Zajęcia trwają codziennie od godzin wczesnorannych aż do 19. Intensywny kurs zakończy się wielogodzinną pętlą taktyczną, podczas której żołnierze będą musieli pokonać ponad 20-kilometrową trasę w pełnym oporządzeniu oraz zaliczyć egzaminy z nauczanych dotychczas umiejętności. 

W przyszłości wykorzystywane są również dotychczasowe kompetencje żołnierzy – zarówno te z cywila, jak i nabyte w dotychczasowej służbie. Do szkolenia wyrównawczego w 18 Stołecznej Brygadzie Obrony Terytorialnej przystąpiło ponad 70 osób. 

Stołeczni Terytorialsi zapraszają w swoje szeregi

Marcowa ósemka jest pierwszym z trzech szkoleń wyrównawczych w 18. Stołecznej Brygadzie Obrony Terytorialnej w 2023 roku. Kolejne będą miały miejsce w czerwcu oraz wrześniu. Na żołnierzy czeka nowoczesny sprzęt oraz możliwość odnowienia wojskowej kariery w piątym rodzaju sił zbrojnych – Wojskach Obrony Terytorialnej. Do końca roku odbędą się także trzy szkolenia podstawowe. To wybór dla osób bez styczności z armią. Szkolenie takie trwa 16 dni i kończy się uroczystą przysięgą wojskową. W ostatniej, zorganizowanej w lutym przez 18 SBOT, na Placu Zamkowym słowa roty przysięgi złożyło ponad 150 osób. 

Zasadniczym celem stołecznej brygady jest bezpośrednia obrona Warszawy i mieszkańców w obliczu zagrożenia wojennego oraz realizacja działań związanych z tzw. urban search and rescue, czyli poszukiwaniem i ratownictwem w warunkach miejskich w sytuacjach kryzysowych w czasie pokoju.

18. Stołeczna Brygada Obrony Terytorialnej zaprasza w swoje szeregi. Wniosek o powołanie do terytorialnej służby wojskowej można złożyć przez internet na Elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej ePUAP lub wypełnić w Wojskowym Centrum Rekrutacji. Warto też skorzystać z pomocy wyspecjalizowanego rekrutera, do których kontakty znajdują się na stronie https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl/



Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama