Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 17:05
Reklama dotacje rpo

Satysfakcja i zadowolenie podatników odwiedzających podlaskie urzędy skarbowe

W 2022 r. ponad 2 tys. podlaskich podatników wypełniło elektroniczną ankietę i wyraziło swoją opinię o wizycie w urzędzie skarbowym. Z analizy badań ankietowych wynika, że poziom satysfakcji związanych z taką wizytą to 87 proc., a poziom pozytywnych emocji to aż 92 proc. Badanie prowadzone w ramach programu „Klient w centrum uwagi KAS" trwa cały czas, dlatego zapraszamy do wypełniania ankiet.
Satysfakcja i zadowolenie podatników odwiedzających podlaskie urzędy skarbowe

W ramach programu „Klient w centrum uwagi KAS" Krajowa Administracja Skarbowa prowadzi w całym kraju internetowe badanie ankietowe wśród osób odwiedzających urzędy skarbowe.

Co i po co badamy

Celem badania jest budowanie lepszego doświadczenia podatnika poprzez lepsze zrozumienie jego potrzeb i problemów.

Prowadzenie badań internetowych pozwala szybko zbierać informacje od osób, które miały bezpośredni kontakt z urzędem skarbowym. Ankiety wypełniają różne grupy klientów KAS: osoby fizyczne, przedsiębiorcy, urzędnicy państwowi, biura rachunkowe czy kancelarie prawne. Reprezentują oni pełny przekrój społeczeństwa w zakresie wieku, wykształcenia i miejsca zamieszkania. Są to oceny tym cenniejsze, że oparte na doświadczeniach, a nie zasłyszanych opiniach.

Pytania ankietowe badają nie tylko ogólne zadowolenie z wizyty, ale i emocje czy wysiłek, który klient włożył w załatwienie swojej sprawy. Ankietowani proszeni są również o ocenę czy pracownik urzędu był kompetentny, uprzejmy, pomocny, sprawny, komunikatywny i przyjazny.

Dodatkowo ankieta zawiera dwa pytania otwarte, w których klienci mogą przekazać swoje komentarze dotyczące najlepszych i najgorszych aspektów wizyty w urzędzie.

Wyniki badania za 2022 r.

W 2022 r. podlaska KAS otrzymała 2 148 wypełnionych ankiet. Analiza wyników potwierdza, że: satysfakcja, rekomendacja, brak wysiłku, pozytywne emocje oraz skuteczność pierwszego kontaktu – utrzymują się w woj. podlaskim na wysokim poziomie:

  • Poziom satysfakcji, czyli procent klientów ogólnie zadowolonych ze swojej wizyty w US – 87%,
  • Poziom rekomendacji, czyli procent klientów, którzy poleciliby obsługę przez danego pracownika znajomym lub rodzinie – 89%,
  • Poziom braku wysiłku, czyli procent klientów oceniających załatwienie swojej sprawy w US jako łatwe - 81%,
  • Poziom pozytywnych emocji, czyli procent klientów mających pozytywne emocje związane z wizytą w US - 92%,
  • Skuteczność pierwszego kontaktu, czyli procent spraw załatwionych podczas pierwszej wizyty w US – 86%.

Dla podatników najważniejsze jest, aby swoją sprawę załatwili już podczas pierwszej wizyty w urzędzie skarbowym. Poziom skuteczności pierwszego kontaktu, a więc odsetek podatników, którzy sprawę załatwili już podczas pierwszej wizyty, wynosił aż 86%. Taki wynik możliwy jest dzięki systemowi rezerwacji wizyt, który daje pracownikom urzędu możliwość przygotowania się do spotkania z konkretnym, umówionym klientem.

Wysoki wskaźnik satysfakcji to duża liczba zadowolonych klientów, a to z kolei efekt pracy kompetentnych, pomocnych urzędników. Najbardziej docenione przez podlaskich podatników w 2022 r. zostały urzędy skarbowe:

  • Drugi Urząd Skarbowy w Białymstoku, w kategorii duże urzędy skarbowe - poziom satysfakcji 89,8%
  • Urząd Skarbowy w Suwałkach, w kategorii średnie urzędy skarbowe poziom satysfakcji 85,1%
  • Urząd Skarbowy w Mońkach, w kategorii małe urzędy skarbowe poziom satysfakcji 97,9%

Kto może uczestniczyć w badaniu

Realizacja badania jest możliwa dzięki systemowi umawiania wizyt w urzędach skarbowych. Prowadzone jest ono w wygodnej dla naszych klientów formie elektronicznej. Podatnik, który podczas rejestracji wizyty poprzez usługę „Umów wizytę w US" podał swój adres e-mail, otrzyma prośbę o wypełnienie krótkiej ankiety on-line. Wypełnienie ankiety jest dobrowolne i anonimowe oraz w żaden sposób nie jest powiązane z celem wizyty w urzędzie skarbowym czy przekazywaniem jakichkolwiek informacji osobistych czy danych wrażliwych.

Wyniki badań satysfakcji po wizycie w urzędach skarbowych są ważnym źródłem informacji o tym, na co klienci zwracają uwagę w trakcie wizyty w urzędzie i czego oczekują od pracowników KAS oraz są na bieżąco analizowane w każdej Izbie Administracji Skarbowej. Pomogą projektować nowe rozwiązania i ulepszać obsługę w urzędach skarbowych, głównie w obszarach, w których podatnicy wskazują na konieczność poprawy.



Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama