Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 6 listopada 2024 02:20
Reklama

„Być jak Leonardo da Vinci” - Gala Prymusów 2023 w Szkole Podstawowej nr 1 w Łomży

„Być jak Leonardo da Vinci”- to motyw przewodni gali Prymusów, która odbyła się 28 marca w auli Szkoły Podstawowej Nr 1 w Łomży. Tegoroczną uroczystość swoją obecnością zaszczycili: pan Andrzej Stypułkowski - Zastępca Prezydenta Łomży, pan Wojciech Michalak - prezes zarządu Łomżyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, pan Mariusz Tarka - radny Rady Miasta Łomży i pani Urszula Wądołkowska - przewodnicząca Rady Rodziców. Gośćmi gali byli również rodzice uczniów, którym poświęcono tegoroczne wydarzenie.
„Być jak Leonardo da Vinci” - Gala Prymusów 2023 w Szkole Podstawowej nr 1 w Łomży

Uroczystość rozpoczęła się medialną prezentacją biblijnej przypowieści o talentach. Młodzież z klasy VIIIC, wcielając się w bohaterów tego znanego utworu, zwróciła uwagę na konieczność rozwijania wrodzonych zdolności, jednocześnie uświadomiła, że każdy z nas otrzymał jakiś specjalny dar i nie ważne ile tych darów posiadamy, lecz jak je wykorzystujemy. Niejako kontynuacją biblijnego wprowadzenia był montaż słowno-muzyczny osadzony w realiach epoki renesansu.  Przedstawienie  utrzymane w konwencji wywiadu z Leonardem da Vinci było próbą zdefiniowania talentu. Zdaniem włoskiego geniusza talent to szerokie pojęcie, to nie tylko zdolności, ale także umiejętności, to dar przejawiający się w sile charakteru i pięknie ducha, to pasja, która napędza rozwój cywilizacyjny. Jednocześnie da Vinci stwierdził, że warunkiem wszelkiego rozwoju – oprócz talentu - jest wytężona praca, bez której  on sam niczego by nie osiągnął. Ponadto dostojny rozmówca zauważył, że niekiedy talent może prowadzić do pychy i stać się przekleństwem człowieka, jeśli niewłaściwie go wykorzystamy. Zwieńczeniem wywiadu z Leonardem była konkluzja głosząca, że o talent należy dbać i pielęgnować. Warto też rozwijać talenty, ponieważ to one w połączeniu z  wyobraźnią są zawsze początkiem tworzenia, a to z kolei jest dźwignią postępu i rozwoju cywilizacji. W montaż przygotowany przez panie Monikę Brajczewską i Małgorzatę Czochańską wpisane były wiersze i piosenki, które stanowiły rodzaj komentarza do wygłaszanych przez gościa z renesansu idei. Utwory te jednocześnie podkreślały, że mimo upływu wieków, nadal wierzy się w nieograniczone możliwości ludzkiego rozumu i nadal aktualny jest postulat wszechstronnego rozwoju człowieka i radości tworzenia. Część artystyczna przygotowana na okoliczność nadania tytułu Prymusa w sposób refleksyjny i obrazowy pokazała, że najlepsi spośród najlepszych uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Łomży są znakomitymi wyrazicielami idei Leonarda da Vinci i doskonale wykorzystują swoje talenty, a wymownym tego dowodem są ich osiągnięcia.

 

         Tytuł Prymusa otrzymują ci uczniowie, którzy w pierwszym półroczu uzyskali średnią co najmniej 5,0 oraz wzorowe zachowanie. Wszyscy Prymusi z rąk dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 1 i Zastępcy Prezydenta Łomży otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe, zaś ich rodzice Listy Gratulacyjne. Na zakończenie gali dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 1, pani Krystyna Kamińska, serdecznie podziękowała wszystkim wyróżnionym uczniom, ich rodzicom. Zwróciła uwagę na rolę Miasta Łomży w funkcjonowaniu SP1, podkreśliła, że ustawiczny rozwój naszej placówki nie byłby możliwy bez wsparcia i troski Organu Prowadzącego. Głos zabrał również Pan Andrzej Stypułkowski - Zastępca Prezydenta Miasta Łomży, nawiązując do motywu przewodniego części artystycznej, zwrócił uwagę na talent i pracę, które muszą współistnieć, by doświadczyć osiągnięć na miarę prymusa. Podkreślił korelację wydarzenia poświęconego najlepszym uczniom z kluczowymi kwestiami zawartymi w montażu słowno-muzycznym. Swoje podziękowania za wytężoną pracę nagrodzonym uczniom wyraziła przewodnicząca Rady Rodziców oraz pan Wojciech Michalak, który dodał, że jest spokojny o przyszłość Łomży, widząc tak utalentowane, ambitne i pracowite dzieci.

 

 

Niezwykle głęboką w treści, tegoroczną galę Prymusów, swoim występem uświetnili: Bartosz Nitkiewicz z klasy VC, grając na pianinie; Zuzia Darda, klasa IVB, wykonując skrzypcową i wokalną wersję „Joszko Brody”, Zuzia śpiewała też z grupą dziewcząt z klasy IVB w składzie: Ala Makowska, Blanka Wyszyńska, Julia Antkiewicz, Ania Żebrowska, Zuzia Nerwińska, Amelka Kamińska i Kalina Marek. Wiersze recytowali: Szymon Bagiński,  Kacper Łuba i Tosia Chrostowska  z klasy IVE; Wiktoria Szklanecka, kl. VIIIB; Lena Bartnicka, kl. IVD; Kacper Fraszczyk-VC oraz Wiktoria Chrostowska i Lilia Cymek z klasy IVA. Wersję medialną przedstawienia przygotowali uczniowie klasy VIIIC: w rolę dziennikarki wcieliła się Julia Nitkiewicz; Leonarda da Vinci zagrał Krzysztof Cwalina; przypowieść o talentach przedstawili: Konrad Bronowicz, Miłosz Marek, Bartosz Kozłowski i Jakub Nieciecki. Niezwykle barwną, wiosenną scenerię uroczystości przygotowała pani Katarzyna Borawska. Nad obsługą techniczną i nagłośnieniem czuwali chłopcy z klasy VIIIC: Jakub Góralski, Miłosz Marek i Hubert Kalicki - pod kierunkiem pana Mirosława Chojnowskiego.

            Podczas tegorocznej gali tytuł Pymusa otrzymali: Joanna Horoszewska i Wiktoria Zaniewska z klasy VIIIA; Julia Nitkiewicz i Dominika Zuzga, klasa VIIIC;  Julia Hnatkowska, klasa VIIA; Amelia Kajko, Lidia Fiedorowicz i Natalia Leszczyńska z klasy VIA; Magdalena Owłasiuk, Igor Kamiński, Jakub Morawski, Bartosz Zawadzki, Mateusz Tarnowski i Maria Śledziewska z klasy VIB; Maja Kuczyńska, klasa VIC; Miłosz Józef Paliński, Anna Faryna, Wiktoria Chrostowska, Amelia Kuskowska i Apolonia Długokencka z klasy VID; Natalia Szulborska, Julia Chrostowska, Marcel Kosma Kucharski  i Emilia Żemajtys, klasa VA;  Patryk Dąbrowski, Olaf Sikorski, Mikołaj Tarnowski, Weronika Chojnowska i Jeremi Sokół, klasa VB; Kacper Fraszczyk i Bartosz Nitkiewicz z VC; Maja Chrostowska, Lena Ulińska, Amelia Zoń, Gabriela Niedźwiecka, Aleksander Olszewski z klasy VE; Lilia Teresa Cymek, Wiktoria Chrostowska i Maja Wszeborowska, klasa IVA; Amelia Kamińska, Julia Antkiewicz, Alicja Makowska, Grzegorz Paluszkiewicz, Zuzanna Darda i Julia Bazylewicz z klasy IVB; Ksawery Brzeziński, Zuzanna Odachowska, Daria Marchelewska i Robert Zabielski, klasa IVC; Lena Bartnicka i Tomasz Jurkowski, klasa IVD; Aleksander Czaplicki, Kacper Łuba, Stanisław Witkowski, Antonina Chrostowska, Oliwia Runo i Filip Zadroga z klasy IVE.



Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama