Sondaże w wielu krajach, również w Polsce, pokazują, że w obliczu powszechnych napięć gospodarczych, konfliktów narodowych i niepokojów społecznych wiara w lepszą przyszłość jest na rekordowo niskim poziomie. Jak wynika z badania zaufania Edelman Trust Barometer1 (Barometr Zaufania Edelmana) z 2023 roku, aż w 24 z 28 badanych krajów obserwuje się „najniższy w historii odsetek osób, które uważają, że ich rodzinom będzie się żyło lepiej w perspektywie pięciu lat”.
W opozycji do tych pesymistycznych danych, w weekend 2 kwietnia 2023 roku na całym świecie zostanie przedstawiony specjalny program pod tytułem „Patrz w przyszłość z ufnością!”. Będzie on miał formę 30-minutowego przemówienia, które zostanie wygłoszone w miejscowej Sali Królestwa Świadków Jehowy w Łomży, przy ul. Sikorskiego, z możliwością skorzystania z wideokonferencji. Adres miejscowej Sali oraz godziny zebrań można znaleźć w sekcji „Znajdź zebranie” na stronie głównej JW.ORG.
- Życie w dzisiejszym świecie nie szczędzi nam wyzwań i trudności, które mogą przytłoczyć każdego z nas. W Piśmie Świętym możemy jednak znaleźć prawdziwą nadzieję na przyszłość oraz praktyczne rady, które mogą pomóc nam już teraz - powiedział Michał Bohuszewicz, rzecznik Świadków Jehowy w regionie podlaskim oraz warmińsko-mazurskim. Specjalny wykład biblijny, który będzie przedstawiony w weekend 2 kwietnia, został przygotowany, aby pomóc słuchaczom poznać dowody, które pozwolą spojrzeć z ufnością w przyszłość. Od początku celem Boga było, aby ludzie żyli na ziemi w bezpiecznych i stabilnych warunkach, bez trosk, które odbierają nam radość i spokój. Ten cel się nie zmienił i wkrótce zostanie zrealizowany - dodaje Michał Bohuszewicz.
Wykład specjalny jest pierwszym z dwóch ogólnodostępnych wydarzeń, które w pierwszym tygodniu kwietnia odbędą się we wszystkich zborach Świadków Jehowy na całym świecie. Oprócz tego wieczorem 4 kwietnia 2022 roku Świadkowie Jehowy zapraszają wszystkich chętnych na obchody Pamiątki śmierci Jezusa Chrystusa. Jest to dla nich najważniejsze wydarzenie w roku. W zeszłym roku wzięło w nim udział blisko 20 milionów osób z czego 191 572 w Polsce2.
Wstęp na obydwa wydarzenia jest bezpłatny, a informacje o dokładnych miejscach oraz godzinach tych spotkań na terenie województwa podlaskiego można znaleźć w oficjalnym serwisie Świadków Jehowy JW.ORG.
Dowiedz się więcej:
Jaką przyszłość umożliwiła śmierć Jezusa?
Zobacz wideo.
Może słyszałeś, że Jezus umarł za nasze grzechy. Ale czy śmierć jednego człowieka może wpłynąć na życie milionów ludzi?
Zobacz wideo.
Kiedy Pamiątka śmierci Jezusa będzie obchodzona w roku 2023 i ile potrwa cała uroczystość?
W 2023 roku Pamiątka śmierci Jezusa będzie obchodzona 4 kwietnia. Uroczystość potrwa około godziny.
Czy każdy może przyjść na Pamiątkę?
Tak. Każdy, kto chce upamiętniać śmierć Jezusa razem ze Świadkami Jehowy, jest mile widzianym gościem. Wstęp na uroczystość jest bezpłatny i nie organizuje się żadnych zbiórek pieniędzy. Informacje o najbliższym miejscu uroczystości można znaleźć w serwisie jw.org.
Co się dzieje w trakcie Pamiątki?
Uroczystość zaczyna się i kończy zaśpiewaniem pieśni oraz modlitwą, w której obecnych reprezentuje jeden z kaznodziejów Świadków Jehowy. Główną częścią Pamiątki jest przemówienie, które wyjaśnia, jakie znaczenie ma śmierć Jezusa Chrystusa i jaką korzyść możemy odnieść z tego, co zrobili dla nas Bóg i Chrystus.
Czy obchody Pamiątki organizowane przez Świadków Jehowy są takie same jak obchody Wielkanocy?
Nie. Wielkanoc jest świętem zmartwychwstania Jezusa, a obchody Pamiątki są uroczystym upamiętnieniem Jego śmierci. Jest to zgodne z bezpośrednim poleceniem, jakie Jezus dał swoim najbliższym uczniom: „Czyńcie to na moją pamiątkę" (Ewangelia wg Łukasza 22:19). Świadkowie Jehowy stosują się do tego polecenia każdego roku w rocznicę śmierci Jezusa, którą wyznacza biblijny kalendarz księżycowy. Uroczystość ta została ustanowiona po zachodzie słońca dnia 14 nisan 33 roku n.e. Idąc za przykładem pierwszych chrześcijan, Świadkowie Jehowy co roku obchodzą Pamiątkę właśnie tego dnia. Chociaż w 33 roku n.e. 14 nisan przypadał w piątek, rocznica tej daty może przypadać w różne dni tygodnia. Ustalając ten dzień, Świadkowie Jehowy posługują się metodą, z której korzystano w czasach Jezusa, a nie stosowaną we współczesnym kalendarzu żydowskim.
Kim są Świadkowie Jehowy?
Świadkowie Jehowy to chrześcijanie, którzy oddają cześć Bogu Jehowie i prowadzą działalność ewangelizacyjną, poprzez którą promują wartość edukacji biblijnej. Głównym celem ich biblijnego programu edukacyjnego jest przekazywanie dobrej nowiny o Królestwie Bożym, będącym realnym rządem. Nazwa Świadków Jehowy odróżnia ich od innych religii, ponieważ odnosi się nie tylko do tego, kogo reprezentują, ale także do ewangelizacji, w której biorą udział dobrowolnie zgodnie z wolą Boga.
W 239 krajach świata jest prawie 9 mln Świadków Jehowy, którzy należą do przeszło 118 tysięcy zborów. W Polsce początki działalności Świadków Jehowy sięgają 1891 r., a obecnie są oni trzecią co do wielkości grupą wyznaniową z liczbą prawie 115 tysięcy wyznawców. Na terenie województwa podlaskiego mieszka prawie 2.300 Świadków Jehowy.
Źródła:
1 Badanie „2023 – Edelman Trust Barometer: Navigating a Polarized World”
2 Sprawozdanie z działalności Świadków Jehowy na całym świecie w roku służbowym 2022 (jw.org)
Komentarze