Autorzy ekspozycji przedstawiają najważniejsze wątki biograficzne oraz główne obszary zainteresowań i aktywności politycznej Władysława Bartoszewskiego. Omówiona została jego działalność konspiracyjna w okupowanej Warszawie, współtworzenie Rady Pomocy Żydom „Żegota”, doświadczenia obozowe i powstańcze oraz ponad sześcioletni pobyt w stalinowskich więzieniach. Na wystawie pojawiają się też wątki dotyczące zaangażowania opozycyjnego i dziennikarskiego, współpracy z Rozgłośnią Polską Radia Wolna Europa i polskimi kręgami emigracyjnymi. Opowieść o życiu Bartoszewskiego jest więc też opowieścią o wolnej Polsce.
Jak mówi kurator wystawy Marcin Barcz: „To opowieść o najnowszej historii. Znajdują w niej odbicie zarówno mroczne, jak i pełne nadziei, splecione ze sobą losy Polaków, Niemców i Żydów w XX wieku. Niesie także uniwersalne przesłanie: opowiada o oporze przepełnionego duchem wolności człowieka wobec wszelkich form ucisku i obojętności w obliczu zła. Przypomina o ofiarach prześladowań i wskazuje na gotowość do dialogu wszędzie tam, gdzie mimo doświadczonego cierpienia możliwe jest porozumienie i pojednanie”.
Ekspozycję tworzą niepokazywane wcześniej zdjęcia z prywatnych zbiorów Władysława Bartoszewskiego oraz kuratora wystawy i jego wieloletniego sekretarza Marcina Barcza.
Wystawa „Bartoszewski. Więcej niż przyzwoitość” w Bibliotece Pedagogicznej wpisuje się w obchody 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim.
Biblioteka Pedagogiczna zaprasza od 20 marca do 26 kwietnia 2023 r., w godzinach pracy biblioteki. Grupom proponuje zwiedzanie z komentarzem historycznym, po wcześniejszym umówieniu się – szczegóły pod numerem tel. (86) 216-23-57.
Źródło tekstu i obrazu: https://dsh.waw.pl/4060-bartoszewski-wiecej-niz-przyzwoitosc-wystawa,prg
Komentarze