– Blisko 2,8 mld euro to budżet, którym dysponować będzie PARP w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki. Te pieniądze to olbrzymia szansa dla firm z sektora MŚP, aby wdrażać swoje plany rozwojowe. Pierwszym uruchamianym przez nas konkursem dla przedsiębiorców jest ścieżka SMART, gdzie na realizację innowacyjnych przedsięwzięć przekażemy rekordowo 1 mld euro. Konkurs ten daje przedsiębiorcom możliwość samodzielnego dobierania modułów do realizowanego projektu np. w zakresie cyfryzacji lub internacjonalizacji. Dzięki temu będą mogli bardziej elastycznie realizować swoje projekty. Zachęcam do zapoznania się z ofertą programu, kontakt z naszymi ekspertami i wykorzystanie szansy, jaką dają Fundusze Europejskie – mówił w Kolnie Dariusz Budrowski, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
Przedsiębiorcy, nie tylko z powiatu kolneńskiego, reprezentujący różne branże wzięli udział w bezpłatnym spotkaniu informacyjnym zorganizowanym w Kolnie. Nowe programy otwierają wiele możliwości dla rozwoju podlaskich firm. To środki na rozwijanie i wzmacnianie zdolności badawczych i innowacyjnych przedsiębiorstw, ukierunkowane na wdrażanie innowacji produktowych lub procesowych oraz cyfryzację i transformację przedsiębiorstw w kierunku zrównoważonego rozwoju, jak również internacjonalizację przedsiębiorstw i wzrost kompetencji kadr.
Doświadczeni praktycy opowiadali o nowych programach realizowanych przez PARP, przybliżyli warunki i możliwości udziału w wybranych projektach i konkursach realizowanych z funduszy europejskich. Przekazali informacje jak aplikować, jak realizować i jak pozyskiwać środki z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
Biznes nie ma chwili wytchnienia, tak można podsumować ostatnie lata przedsiębiorczości w Polsce. W 2020 r. przedsiębiorcy pokazali, że są w stanie wyjść obronną ręką z okresu pandemii. Stało się to z pomocą rządu, ten sam rząd jednak postanowił wprowadzić największą zmianę podatkową po 1989 roku. Następnie kolejną zmianę, odwracającą tę poprzednią. Gdy wszyscy liczyli, że 2022 rok będzie czasem na przestawienie działalności na tory w kierunku „rozwój”, za naszą wschodnią granicą wybuchła wojna, która ponownie wywróciła całą szachownicę do góry nogami. Przedsiębiorcy mimo wszystko radzą sobie i szukają nowych rozwiązań.
Podczas spotkania specjaliści przedstawili projekty takie jak ścieżka SMART czy Laboratorium Innowatora. Przedsiębiorcy dowiedzieli się także o Funduszach Europejskich dla startupów oraz o wsparciu na badania i innowacje w ramach programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego. Wśród obecnych byli przedsiębiorcy, którzy korzystali już ze wsparcia PARP i chętnie sięgną po kolejne możliwości z nowej perspektywy, firma AimControllers to spółka z Kolna, która produkuje pady na konkretne zamówienie indywidualne klientów, między innymi dla Bayernu Monachium. Spółka pracowała także z Robertem Lewandowskim.
Zgodnie z zapowiedzią Prezesa PARP spotkania takie jak to w Kolnie odbywać się będą zarówno w formie stacjonarnej, jak i transmisji online. Na spotkania stacjonarne obowiązuje rejestracja, a liczba miejsc jest ograniczona.
Najbliższe spotkanie w ramach cyklu odbędzie się już 24 marca 2023 r. w Białymstoku. Rozpocznie się o godz. 11:30 w Hotelu 3TRIO przy ul. Hurtowej 3. Swoją obecność zapowiedział prezes PARP Dariusz Budrowski, a także marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.
Komentarze