Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 22 grudnia 2024 19:51
Reklama

100 medali trenera KS Prefbet - Sonarol - [VIDEO]

Zanim zawodnicy Klubu Sportowego Prefbet - Sonarol wyjechali na Halowe Mistrzostwa Polski w Lekkoatletyce do Rzeszowa, odbywające się od 10 do 12 lutego, Andrzej Korytkowski, prezes i trener klubu postanowił podsumować miniony sezon i blisko 25 lat swojej pracy. Jak się okazuje bardzo owocnej. Przez ten czas jego podopiecznym udało się zdobyć w sumie 100 medali: 99 medali w biegach oraz 1 w rzucie oszczepem.

To 25 złotych krążków, 31 srebrnych i 44 brązowe. Ze względu na wiek podział ten wygląda następująco: seniorzy zdobyli 24 medale, młodzieżowcy – 6, juniorzy – 23, juniorzy młodsi – 39 i młodzicy – 8. Pierwszy medal 20 lat temu w Warszawie zdobył Daniel Rutkowski w kategorii junior młodszy na 600 m. Natomiast setny medal wzbogacił kolekcję 26 listopada 2022 roku w drużynie kobiet podczas Przełajowych Mistrzostw Polski w Oleśnie. Zdobyła go Sylwia Walczak.

- Fajnie się to wszystko zamknęło. 25 lat temu, dokładnie 12 września pojawiłem się po raz pierwszy na treningu z dziećmi w Śniadowie. Zaprosił mnie nauczyciel Dariusz Szymański. I tak już zostałem. Robiłem wtedy kurs instruktora lekkoatletyki. Jedno z drugim się zgrało. Już po kilku latach wpadł pierwszy medal Daniela Rutkowskiego, dokładnie 26 stycznia 2003 roku. W związku z tym można powiedzieć, że te 100 medali to efekt pracy 20 lat. Wcześniej trzeba było postawić porządne fundamenty – mówi Andrzej Korytkowski, prezes i trener KS Prefbet-Sonarol.

Sukcesy zawodników KS Prefbet Sonarol

Wśród najważniejszych osiągnięć Andrzej Korytkowski wymienia pierwszy medal seniorski Justyny Korytkowskiej z 2008 roku, wybiegany w Szczecinie, gdzie na dystansie 3000 m z przeszkodami zdobyła srebro. Złoty medal seniorów Justyny Korytkowskiej na 5000 metrów to 2014 rok w Szczecinie.  Z kolei złoty medal i rekord Polski juniorów w sztafecie 4x400 udało się zdobyć w 2008 roku w Toruniu, a złoty medal i rekord Polski juniorów młodszych - na 4x400 w 2020 roku w Radomiu. Złoty medal i awans na Mistrzostwa Europy w przełajach Martyny Krawczyńskiej to zaś rok 2022 i Olesno.

Najlepszy czas w Klubie, zdaniem trenera Korytkowskiego, przypadł na 2020 i 2022 rok. Wtedy jego podopieczni zdobyli po 12 medali. Rok  2008 jego podopieczni zakończyli z 9. medalami. Najsłabiej było w 2016 i 2017 roku, bo bilans roczny wyniósł tylko po 2 medale.

W 2008 roku zawodnicy Korytkowskiego zdobywali medale Mistrzostw Polski we wszystkich pięciu kategoriach wiekowych (młodzik, junior mł., junior, młodzieżowiec i senior). Wówczas  rekordy Polski juniorków ustanawiali: Magdalena Stankiewicz (hala 600 m -1:31,32) i nadal aktualny 4x400: Grzegorz Kakareko, Daniel Chyliński, Paweł Olszewski i Arkadiusz Wojno (3:11,66).

Złota Justyna

W spotkaniu podsumowującym sukcesy lekko atletyczne udział wzięli również zawodnicy klubu, Justyna Korytkowska i Piotr Dąbrowski, który w piątek 10 lutego otrzymał Łomżyński Laur Sportowy. Największy sukces klubu to wyniki Justyny Korytkowskiej, która trafiła pod opieką trenera Korytkowskiego po tym, jak zajęła ostatnie miejsce na Mistrzostwach Polski Juniorów i nie chciała już dalej trenować. Dała się jednak namówić i dzisiaj wspólnie celebrują własny sukces, a także wszystkich podopiecznych klubu.

- To była niesamowita przygoda, która właściwie trwa do dzisiaj – mówi Justyna Korytkowska. – Nie marzyłam nawet w snach, że zdobędę młodzieżowy medal, a trener potrafił mnie tak przygotować, że zaczęłam zdobywać medale seniorskie, w sumie 15 – dodaje Justyna Korytkowska.

Początek roku, nowego sezonu lekko atletycznego, to nie tylko czas podsumowań, ale także refleksji. Justyna jest dumna z każdej chwili poświęconej na treningi i obozy. Jak uważa złota medalistka, dzisiaj młodzież ma zupełnie inne możliwości zarówno finansowe jak również treningowe.

- Jak ja trenowałam to nie było zupełnie nic, za swój pierwszy medal, który był wielkim sukcesem nie dostałam żadnej nagrody finansowej, ale i tak nie żałuję – przyznaje Justyna.

Sportowa „chciwość”

Zdobycie 100 medali to było jedno z większych sportowych marzeń Andrzeja Korytkowskiego. Receptą na taką liczbę ’’krążków” jest przede wszystkim różnorodność konkurencji, sportowa ”chciwość” oraz walka i wiara do samego końca, bo jak podkreśla trener 12 medali z tych 100 wydawały się nie do zdobycia, a jednak są.

Andrzej Korytkowski ma się czy pochwalić i z czego być dumny. Ma w sumie 47. medalistów, w tym 18 kobiet i 29. mężczyzn. Panie zdobyły 61, a mężczyźni 51 krążków, w tym 11. jest wspólnych bo zdobytych w zespołach mieszanych. Z 47. medalistów 19. zdobywało medale indywidualnie i ewentualnie do tego w drużynie lub sztafecie. Natomiast 28. zawodników wywalczyło medale tylko w drużynie lub sztafecie (16 - Justyna Korytkowska, 14 – Piotr Dąbrowski, po 12 – Martyna Krawczyńska i Bartosz Jurak, 10 – Arkadiusz Wojno, 9 – Ewelina Lubiejewska, 8 – Rafał Pogorzelski, po 7 – Magdalena Stankiewicz i Daniel Chyliński).

Multimedalistów  w drużynie Korytkowskiego tj. zawodników, którzy zdobyli trzy lub więcej medali, było szesnastu.

Życzymy udanego sezonu zimowego, dalszych sukcesów zarówno trenerowi, jak i każdemu zawodnikowi.



Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama