Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 19:09
Reklama

„W mieście, co było mi rajem…”. X edycja konkursu na wspomnienia o Łomży

Zarząd Główny Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, we współpracy i przy wsparciu finansowym Prezydenta Łomży – w 65 roku działalności Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej - ogłasza X edycję konkursu na wspomnienia „W mieście, co było mi rajem…”. Nazwa konkursu jest fragmentem wiersza p.t. „Łomża”, napisanym przez Iwonę Krzepkowską-Bułat – łomżyniankę, mieszkającą obecnie w Piastowie.
„W mieście, co było mi rajem…”. X edycja konkursu na wspomnienia o Łomży

Autor: Artur Filipkowski/Telewizja Narew

Organizatorom zależy na pozyskaniu pisemnych wspomnień, relacji, reportaży, opisów, refleksji dotyczących Łomży i Ziemi Łomżyńskiej w różnych latach. Konkurs ma charakter bardzo otwarty - autorami prac mogą być wszyscy, którzy mają swoje przemyślenia na ten temat. Spodziewamy się jednak, że konkurs wzbudzi szczególne zainteresowanie osób, które urodziły się w Łomży lub na Ziemi Łomżyńskiej, tu założyły rodziny, budują swoją tożsamość lub też w różnym okresie życia wyjechały poza Łomżę i Ziemię Łomżyńską i patrzą na rodzinne strony z perspektywy oddalenia.

Dotychczasowe edycje konkursu wykazały, że szczególnie cenne są opisy zdarzeń i sytuacji, których autorzy byli świadkami lub spotkań z ludźmi szczególnie zasłużonymi dla naszego regionu. Liczymy na wspomnienia ludzi, którzy przeżyli koszmar okupacji niemieckiej i sowieckiej, wywózki na Sybir – ważne tu będą także wspomnienia spisane przez potomków tych, którzy osobiście byli uczestnikami tych dramatów.

Cenne mogą być opisy zdarzeń z życia partyzanckiego, a także czasów „utrwalania władzy ludowej”, w tym działalności funkcjonariuszy Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Łomży. Liczymy na to, że odezwą się ofiary ubeckiej katowni przy Nowogrodzkiej 5 lub członkowie ich rodzin, pamiętający osobiste doświadczenia poszkodowanych. Organizatorzy liczą także na teksty osób, które przypadkiem zetknęły się z Łomżą lub Ziemią Łomżyńską (np. na szlaku wakacyjnych wędrówek) i zechcą podzielić się swoimi wrażeniami.

Dodatkowego waloru nadsyłanym pracom dodadzą fotografie lub inne ilustracje. Z konkursu wyłączone są wiersze, piosenki i im podobne utwory w jakiejkolwiek postaci.

Organizatorzy nie wykluczają z grona autorów członków i sympatyków Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, z wyjątkiem osób bezpośrednio zaangażowanych w organizację konkursu i ich rodzin.

            Termin nadsyłania prac upływa 31 grudnia 2023 roku.

Objętość prac konkursowych jest dowolna i nie będzie w żaden sposób ograniczana. Ich oceny dokona jury powołane decyzją Zarządu Głównego Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej. Towarzystwo także wyznacza z grona jurorów koordynatora konkursu, który oprócz funkcji jurorskich zajmuje się organizacją konkursu i jego podsumowaniem. Funkcję koordynatora, ze względów organizacyjnych i logistycznych, pełni przedstawiciel TPZŁ.

 Nagrody funduje Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej i Prezydent Miasta Łomży. Przewiduje się nagrody główne za trzy pierwsze miejsca i wyróżnienia. W przypadku, gdy w danej edycji konkursu znajdzie się praca o wybitnych walorach literackich lub dokumentacyjnych, jury może przyznać Nagrodę Specjalną.

Nagrodami głównymi w każdej edycji konkursu są prace malarskie łomżyńskich artystów – plastyków, przedstawiające łomżyńskie plenery. Dodatkową nagrodą w konkursie jest publikacja prac w wydawnictwach Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej. Organizatorzy dołożą starań, by najlepsze prace (także nienagrodzone) zostały wydrukowane w roczniku „Ziemia Łomżyńska”.

Warto przy tej okazji dodać, że w tej chwili trwają prace jury (Karolina Skłodowska, Adam Dąbrowski, Wawrzyniec Kłosiński) nad oceną materiałów nadesłanych na IX edycję tego konkursu. Termin honorowania laureatów nie został jeszcze ustalony.


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama