Przysięga wojskowa była zwieńczeniem szkoleń podstawowego oraz wyrównawczego, które realizowane były w ramach ogólnopolskiego projektu "Ferie z WOT". Od jego uruchomienia w 2018 roku w szeregi 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej zostało przyjętych blisko 500 nowych żołnierzy.
Będziecie wspierać mieszkańców Waszej najbliższej okolicy w myśl motta "Zawsze gotowi, zawsze blisko". To duża odpowiedzialność, ale nie mam wątpliwości, że nie zawiedziecie pokładanego w Was zaufania - napisał w liście wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
Istotą Wojsk Obrony Terytorialnej jest zbalansowanie codziennego życia z możliwością pełnienia służby wojskowej blisko miejsca zamieszkania. Stąd życiorysy naszych żołnierzy cechuje niezwykła różnorodność. My, dowódcy, widzimy w tym naszą siłę i ogromną szansę - powiedział płk Mieczysław Gurgielewicz, dowódca 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Za moment wypowiecie słowa roty przysięgi wojskowej. Ta czynność potrwa zaledwie chwilę, jednak skutek, który wywoła będzie trwać przez wiele lat. (...) Pamiętajcie, że noszenie oznaki rozpoznawczej ze znakiem Polski Walczącej w jej centralnym punkcie to duma, ale i obowiązek. Żyjcie zatem tak, aby zawsze być gotowymi do obrony naszej Ojczyzny oraz wsparcia swoich społeczności - dodał płk Mieczysław Gurgielewicz.
Uroczystość odbyła się na terenie kompleksu wojskowego w Białymstoku. Wśród zaprzysiężonych 5 lutego są m.in. uczniowie, nauczyciele, nauczyciel rysunku - doktorant na Politechnice Białostockiej oraz jednocześnie pilot szybowcowy, nauczyciel akademicki z tytułem doktora habilitowanego, judoczka, a także szachista. Ponad połowa nowo powołanych do służby to osoby w wieku 18-24 lata, natomiast średnia wieku w całej grupie wynosi 29 lat.
Dla wszystkich jest to początek drogi, gdyż cały pierwszy cykl szkolenia w WOT trwa 3 lata i jest podzielony na etapy: indywidualny, specjalistyczny i zgrywający. Od listopada nowo powołani do służby rozpoczną cykl szkoleń rotacyjnych (minimum 2 dni w miesiącu) i zintegrowanych (14 dni -raz w roku) w poddziałach brygady zlokalizowanych w Białymstoku, Dąbrowie Moczydły (powiat wysokomazowiecki), Hajnówce, Łomży i Suwałkach.
Komentarze