Celem Stowarzyszenia jest m.in. kształtowanie postaw patriotycznych, szczególnie wśród młodzieży, prowadzenie działalności na rzecz społeczności lokalnych, ochrona i pielęgnowanie historii i tradycji województwa podlaskiego a szczególnie miast Łomża, Drohiczyn i Ciechanowiec. Członkiem rzeczywistym Bractwa może zostać każdy obywatel Rzeczpospolitej Polski, który ma ukończone 21 lat, nie był karany sądownie i odznacza się nieskazitelną opinią. Bractwo realizuje swoje cele przez propagowanie i pielęgnowanie idei patriotycznych i tradycji narodowych, inicjowanie i przystępowanie do działań społecznych służących lokalnym społecznościom. Każdy członek wstępujący przez te 10 lat do Bractwa łomżyńsko – drohickiego sprawił, że w taki, a nie inny sposób zapisuje się ono w kartach historii.
Uroczystości 10lecia powstania łomżyńsko – drohickiego Bractwa Kurkowego rozpoczęła msza święta w Kościele pod wezwaniem Trójcy Świętej w Drohiczynie. Eucharystii przewodniczył ks. Biskup Piotr Sawczuk, natomiast kazanie wygłosił biskup Senior Antoni Dydycz, który cieszy się z istnienia Bractwa i kultywowanej przez nie tradycji.
Z obecności Bractwa Kurkowego na terenach Drohiczyna, Ciechanowca czy Łomży cieszy się również Eugeniusz Święcki – burmistrz Ciechanowca.
Aby tradycji stało się zadość pod koniec mszy świętej wręczono odznaczenia dotychczasowym członkom oraz członkiniom Bractwa za szczególne osiągnięcia dla Stowarzyszenia. W szeregi łomżyńsko-drohickiego Bractwa wstąpili również nowicjusze. Wybrano nowego króla kurkowego i panujących przy nim marszałków. Jednym z nim jest Antoni Wojno, dla którego nowy tytuł był zaskoczeniem.
Bractwa Kurkowe są jednymi z najstarszych stowarzyszeń obronnych w Europie i w Polsce. Jak wspominają historycy i dziejopisarze działalność bractw kurkowych to ponad 750 lat wiernej służby Bogu i Ojczyźnie. Życzenia z okazji 10lecia istnienia łomżyńsko-drohickiego Bractwa złożyła również Wielka Ochmistrzyni Warszawska Agnieszka Jarocka.
Dzisiaj w Europie bractwa kurkowe, w ramach Europejskiej Wspólnoty Strzelców Historycznych skupiające przeszło 5 milionów strzelców, dają autentyczną możliwość zachowania tożsamości narodowej wszystkim tym, którzy chcą kultywować i rozwijać swe tradycje, dowodzą, że w całej Europie są istotne i znaczące środowiska społeczne i instytucje, które zachowują własne tradycje narodowe i chrześcijańskie.
Komentarze