Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 22 grudnia 2024 12:41
Reklama

,,Karnawał po japońsku” w Bibliotece Pedagogicznej w Łomży [FOTO]

„Karnawał po japońsku” to oczywiście żart słowny, ponieważ w religiach dominujących na Dalekim Wschodzie takie pojęcie nie istnieje. Natomiast uroczyście, radośnie i hucznie wita się Nowy Rok. Dało to pretekst Bibliotece Pedagogicznej w Centrum Edukacji Nauczycieli w Łomży do pokazania niedużej kolekcji egzotycznych ubiorów i drobiazgów, które mają związek ze świętowaniem w Japonii. Prezentowany zbiór jest własnością Anieli Maciejczuk, emerytowanej bibliotekarki Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku. Prawie wszystkie przedmioty przybyły z Kraju Kwitnącej Wiśni jako przemiłe dowody sympatii od przyjaciółki domu, Urszuli Styczek-Boyede. Ofiarodawczyni – absolwentka japonistyki na UW w Warszawie – uzyskała tytuł doktora nauk społecznych na University of Hiroshima, jest znawcą literatury atomowej i od 31 lat mieszka i pracuje w Hiroszimie.

Jednym słowem – kimona, kartki świąteczne, okazy ceramiki i inne artefakty są pamiątkami długoletniej przyjaźni, zaś jako rewanż „pofrunęły” do Japonii fachowe porady bibliograficzne, korekty rozmaitych prac, jak również... polskie specjały kulinarne, by koić nostalgię i tęsknotę za rodzimymi smakami. Wszystkie przedmioty są pieczołowicie przechowywane - niektóre używane, inne ozdabiają domowe wnętrza lub czekają na okazje specjalne, takie jak ta ekspozycja.

Ta niewielka „karnawałowa” kolekcja bez wątpienia dowodzi, jak fantazyjny, ale jednocześnie skomplikowany i skodyfikowany był tradycyjny ubiór japoński.

- Będziemy się cieszyć, jeśli na naszej wystawie ktoś znajdzie inspirację na niebanalną kreację karnawałową, albo odkryje w sobie fascynację orientalną estetyką. To może być początek życiowej przygody – mówi Bożena Malinowska z Biblioteki Pedagogicznej CEN w Łomży.

Wystawę można oglądać w godzinach pracy biblioteki, do końca lutego 2023 roku.



 



Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama