W oficjalnym przekazaniu wyposażenia, w piątek 27 stycznia, wziął udział wicemarszałek Marek Olbryś, a także radny wojewódzki Piotr Modzelewski.
-Przede wszystkim chcę wam podziękować za to,co robicie narażając się często na niebezpieczeństwo .Dotacje, które w ostatnich latach wielokrotnie zwiększyliśmy w porównaniu do naszych poprzedników, są materialnym wyrazem tej wdzięczności. Kupujecie potrzebny sprzęt, ale proszę, abyście pamiętali o wyposażeniu, które chroni was samych, gdy spieszycie z pomocą. Zapewniam, że ten rok będzie co najmniej tak samo dobry pod względem tego finansowego wsparcia z samorząd uwojewództwa. Są 2 miliony złotych, może będzie powiększona pula, ale otwierają się także wielkie możliwości dodatkowe związane z funduszami unijnymi - powiedział wicemarszałek Marek Olbryś.
Jak zapewniał burmistrz Nowogrodu Grzegorz Palka, zakupy były ustalone wspólnie z druhami ze wszystkich siedmiu jednostek. I tak np. OSP w Nowogrodzie zmodernizowało za pomocą echosondy czy nowego steru swoją łódkę niezbędną w akcjach na Narwi czy Pisie. OSP w Mątwicy dysponująca podnośnikiem koszowym otrzymała tym razem wyposażenie z tym związane, agregaty prądotwórcze trafią do Kupniny i Sławca, radiotelefony do Chmielewa i Grąd. Jankowo - Skarbowo tym razem zdecydowało się głównie na ochronną odzież i obuwie.
- Agregaty przydają się bardzo nie tylko w strażackich działaniach, ale także w sytuacjach wyłączeń prądu, do ratowania np. osób korzystających z koncentratorów tlenu. Dołożyliśmy z naszego budżetu na te zakupy niespełna 4 tysiące złotych do 40 z urzędu marszałkowskiego, za które jesteśmy niezmiernie wdzięczni - mówił burmistrz Grzegorz Palka.
W ubiegłym roku druhowie z OSP w gminie Nowogród interweniowali w różnych sytuacjach ponad 100 razy.
-Najczęściej były to tzw. miejscowe zagrożenia, a najbardziej zapracowane były jednostki w Nowogrodzie i Mątwicy, czyli należące do Krajowego Systemu Ratowniczo- Gaśniczego(KSRG)- poinformował Karol Babiel, prezes gminnych struktur OSP.
W spotkaniu w Nowogrodzie wzięli udział także m. in. powiatowy szef OSP Adam Niebrzydowski (burmistrz Jedwabnego) i Juliusz Jakimowicz, dyrektor Muzeum - Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie, który stale współpracuje ze strażakami, np. przy organizacji większych imprez. Jako wyraz wdzięczności wręczył wszystkim uczestnikom spotkania "byśki", czyli obrzędowe kurpiowskie wypieki w kształcie domowych zwierząt, które mają zapewniać bezpieczeństwo i pomyślność rodzin.
Komentarze