Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 10:08
Reklama

Skarbówka tworzy „policję” VAT-owską i bierze na celownik przedsiębiorców

W lutym w urzędach skarbowych powstaną specjalne piony, których zadaniem będzie walka z wyłudzeniami podatku VAT.
Skarbówka tworzy „policję” VAT-owską i bierze na celownik przedsiębiorców

Autor: KAS

Kiedy w Polsce władzę przejął PiS, jednym z haseł wypisanych na sztandarach była walka z mafiami VAT-owskimi i paliowymi. Prokuratura, CBA i służby skarbowe od razu wzięły na celownik biznes. Śledziły, analizowały faktury i zatrzymywały przedsiębiorców, którzy dzięki karuzeli VAT-owej otrzymywali od państwa nienależny zwrot podatku.

„Grupa wyłudzała podatek VAT na podstawie fikcyjnych faktur oraz nierzetelnych transakcji krajowych i wewnątrzwspólnotowych, dokonywanych z wykorzystaniem utworzonej, powiązanej siatki spółek, które rzekomo dostarczały sobie różnego rodzaju towary oraz świadczyły na swoją rzecz usługi. Celem takiego działania było wykazywanie rzekomych kosztów działalności i w ten sposób umniejszanie zobowiązań podatkowych” – to fragment jednego z komunikatów CBA.

Biuro chwaliło się w nim rozbiciem kolejnej grupy VAT-owskiej. Straty państwa oszacowano na 14,25 mln zł. Zazwyczaj jednak w takich sprawach pojawiają się znacznie wyższe kwoty.

Minister: Próby wyłudzania VAT były, są i będą

Teraz te działania mają być jeszcze intensywniejsze.

– Od lutego w urzędach celno-skarbowych powstaną piony wyspecjalizowane w zwalczaniu przestępczości VAT-owskiej i akcyzowej. To będzie większa integracja komórek dochodzeniowo-śledczych, kontrolnych, analitycznych i tych zajmujących się odzyskiwaniem mienia. Zwalczanie przestępczości musi opierać się na większej współpracy – mówi w wywiadzie dla Business Insider Polska Bartosz Zbaraszczuk, wiceminister finansów i szef Krajowej Administracji Skarbowej.

Dodaje, że takie grupy stale powstają i trzeba działać, bo nieuczciwi przedsiębiorcy wciąż szukają nowych metod działania. Już nie zawsze są to wielkie firmy, ale mniejsze, których działania trudniej namierzyć.

– Próby wyłudzania VAT były, są i będą. Ich skala jest jednak dużo mniejsza, a przestępcy próbują uprawiać swój proceder np. poza systemem bankowym, bo też uczą się tego, jak działamy i wiedzą, z jakiego instrumentarium korzystamy. Na pewno wyzwaniem jest wciąż kwestia nielegalnego hazardu – podkreśla wiceminister.

I wskazuje, że KAS zajmuje się nie tylko problemem VAT-u, ale też paliwami, a grupy przestępcze nadal próbują działać w obszarze tytoniowym.


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama