Brygada pancerna będzie zlokalizowana w Czerwonym Borze i w Siemiatyczach. Będzie również Brygada Artylerii, gdyż doświadczenia z wojny na Ukrainie wskazują wprost, że artyleria odgrywa kluczową rolę w skutecznej obronie Ukrainy przed inwazją rosyjską, jak i terytorium każdego kraju.
Na wyposażeniu Brygady Artylerii znajdą się armatohaubice K-9 i Kraby, ale także system bezzałogowy, który nosi kryptonim „Gladius” oraz wyrzutnie artyleryjskie Langusta czy moździerze Rak podkreślił szef MON.
Dowództwo Pierwszej Dywizji Legionów znajdować się będzie w Ciechanowie. Swoim zasięgiem obejmie obszar znajdujący się pomiędzy 16. i 18. Dywizją Zmechanizowaną.
Wicepremier Mariusz Błaszczak zaznaczył, że proces formowania dywizji będzie przebiegał dynamicznie.
- Jestem o tym głęboko przekonany ze względu na osobowość i charakter pełnomocnika, którego powołałem do zorganizowania tej dywizji. Robimy wszystko, żeby odstraszyć agresora. Wzmacniamy Wojsko Polskie i dzięki temu Polska jest bezpieczna – mówił szef MON.
23 kwietnia 2022 roku weszła w życie ustawa o Obronie Ojczyzny. Ustawa umożliwia wzmocnienie polskiej armii m.in. poprzez zwiększenie liczby żołnierzy, znaczący wzrost nakładów państwa na obronność oraz modernizację techniczną wojska. Ustawa konsoliduje i porządkuje wszystkie przepisy dotyczące Sił Zbrojnych. W efekcie wejścia w życie przepisów nowej ustawy następuje znacząca rozbudowa zdolności Sił Zbrojnych realizowana zarówno przez formowanie nowych jednostek i komponentów Wojska Polskiego, jak i zapewnienie ich wyposażenia w nowoczesny sprzęt wojskowy.
Liczebność żołnierzy Wojska Polskiego, to jeden z fundamentów silnej armii. Na zakończenie 2022 roku Wojsko Polskie liczyło 164 tysięcy żołnierzy. MON konsekwentnie podejmuje działania zwiększenia liczby polskich żołnierzy poprzez m.in. uproszczoną rekrutację oraz rozszerzenie możliwości podjęcia służby np. w nowych formach jak Dobrowolna Zasadnicza Służba Wojskowa, do której w minionym roku zgłosiło się 16 tysięcy ochotników.
Komentarze