Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 18:43
Reklama

Przyroda, historia, kultura. Rada muzeum w Drozdowie podsumowała rok i planuje kolejny

W nowy okres swojej działalności wkracza Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie. Już od przyszłego roku będą to prawdopodobnie dwie placówki, z których jedna skupi się na przyrodzie doliny Narwi, a druga na bogactwie historii i kultury, które symbolizują nazwiska rodu Lutosławskich i Romana Dmowskiego. Podsumowaniem 2022 roku i planami na 2023 zajęła się w poniedziałek 2 stycznia rada społeczna muzeum.
Przyroda, historia, kultura. Rada muzeum w Drozdowie podsumowała rok i planuje kolejny

Rada społeczna Muzeum, które jest prowadzone przez Starostwo Powiatowe w Łomży, pracuje pod przewodnictwem senatora Marka Adama Komorowskiego. Składa się z przedstawicieli samorządów, instytucji i organizacji związanych z nauką i kultura. Na posiedzeniu 2 stycznia dołączył do tego grona Krzysztof Kawęcki z Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego (IDMN) w Warszawie, któremu rada powierzyła funkcję zastępcy przewodniczącego.

- To zobowiązanie nie tylko dla mnie osobiście, ale także dla Instytutu żeby aktywnie uczestniczyć w działaniach muzeum i je wspierać. Zostałem upoważniony przez dyrektora, profesora Jana Żaryna do przekazania pozdrowień. Jego osoba jest gwarancją zaangażowania, bo nasza praca w IDMN to nie tylko zawód ale także misja - mówił Krzysztof Kawęcki.

Głównym elementem obrad rady społecznej muzeum w Drozdowie było wysłuchanie informacji o głównych wydarzeniach roku 2022 i planach na 2023, które przedstawiła dyrektor placówki Ewa Sznejder.

- Przede wszystkim dziękuję za wsparcie, jakie państwo nam udzielaliście w minionym roku - powiedziała.

Głównym wydarzeniem w drozdowskim muzeum była duża inwestycja za 4 miliony złotych pozyskane przez łomżyńskie Starostwo z Rządowego Funduszu Inicjatyw Lokalnych. Obok zabytkowego dworu Lutosławskich powstaje bowiem pawilon, do którego przeniesie się cała część przyrodnicza placówki, z bogatymi zbiorami akwarystycznymi w podziemiach i ekspozycjami na dwóch piętrach.

- Budynek już gotowy w stanie surowym, pozostaje nam aranżacja wystaw - poinformowała Ewa Sznejder.

Nowością jest też modrzewiowy dach (powinien posłużyć przez 40 - 50 lat) na dworskiej części dawnej siedziby Lutosławskich, w której także urządzany jest gabinet Romana Dmowskiego z m. in. jego pośmiertną maską. Starostwo i dyrekcja muzeum starają się o fundusze, aby po wyprowadzeniu zbiorów przyrodniczych przeprowadzić także prace remontowe wewnątrz dworu.

Ewa Sznejder mówiła ponadto o działaniach podejmowanych dla poszerzenia kręgu odwiedzających placówkę - festynach, imprezach poświęconych m. in. ziołom doliny Narwi, akwarystyce, pająkom, nietoperzom (to wielkie hity dla młodzieży), a równolegle Lutosławskim oraz Dmowskiemu i wydarzeniom krajowym i międzynarodowym, w których odgrywali ważne role. Były wydawnictwa, konkursy, wystawy czasowe, lekcje i warsztaty, wykłady, badania naukowe. Drozdowo gościło także wydarzenia organizowane przez inne podmioty np. koncerty Festiwalu Muzyczne Dni oraz uroczystości rocznicy Traktatu Wersalskiego czy Święta Niepodległości.

- Z naszych propozycji skorzystało w ubiegłym roku ponad 12 600 osób, czyli nieco tylko mniej niż przed pandemią, ale w warunkach trwających inwestycji - poinformowała dyrektor Ewa Sznejder.

Ten rok zapowiada się również atrakcyjnie, a jednym z ważnych wydarzeń będzie nadanie szkole w Drozdowie imienia rodu Lutosławskich czy zapowiedziane przez Krzysztofa Kawęckiego realizacja filmu dla TVP Historia o postaci księdza Kazimierza Lutosławskiego, pioniera polskiego harcerstwa i ważnej postaci środowiska myśli narodowej w okresie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wicestarosta Maria Dziekońska poinformowała radę o stanie przygotowań do przejęcia przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego roli instytucji współprowadzącej część muzeum poświęconą Lutosławskim i Romanowi Dmowskiemu. Oznaczać to będzie przede wszystkim rozdzielenie dotychczasowej placówki na dwie. Starostwo zabiega także o kolejne fundusze na rozwój muzeum i inwestycje w Drozdowie, np. modernizację kolejnego fragmentu drogi od strony Łomży, budowę ścieżki rowerowej czy dalsze etapy odnawiania zabytków na cmentarzu parafialnym.

- Mocno pracujemy dna rzecz Drozdowa z jego wszystkimi walorami, które stanowią dorobek historii i kultury narodowej - podkreśliła wicestarosta Maria Dziekońska.

W pracach rady muzeum bierze udział wicemarszałek Marek Olbryś.

- Drozdowo to jedno z najważniejszych miejsc dla Ziemi Łomżyńskiej, związane nierozerwalnie z nazwiskami zasłużonego dla Polski rodu Lutosławskich i Romana Dmowskiego. Doceniamy to my w samorządach województwa, powiatu łomżyńskiego i gminy Piątnica, docenia także rząd i instytucje państwowe dbające o kulturę. Dlatego możemy być spokojni, że to dziedzictwo będzie otoczone odpowiednią troską i wyeksponowane. Jako samorząd województwa będziemy także mieli w tym udział - powiedział wicemarszałek Marek Olbryś.

Wśród gości rady społecznej muzeum w Drozdowie była także wicewojewoda Bogusława Szczerbińska.


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama