Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 07:53
Reklama

Okazowanie Sarmackie w Kuczynie

Przedstawiciele Zjednoczenia Bractwa Kurkowego Rzeczypospolitej z całej Polski zjechali do Kuczyna, do parafii, którą ponad 600 lat temu założyło pięciu braci - pierwszych panów na Kuczynie, którzy otrzymali te dobra za Bitwę pod Grunwaldem  Wszystko za sprawą od lat kultywowanej tradycji przodków – Okazowania Sarmackiego, przeglądu pospolitego ruszenia podlaskich Bractw Kurkowych. To jednak nie jedyny powód. Wszyscy bracia przyjechali, aby wziąć udział także w inwestyturze Świętego Brunona, patrona diecezji.

Wydarzenie rozpoczęła msza święta w parafii w Kuczynie, której przewodniczył ksiądz biskup Janusz Stepnowski, ordynariusz diecezji łomżyńskiej.

 


Po wspólnej modlitwie oraz odnowieniu przysięgi z okazji 25 rocznicy zawarcia związku małżeńskiego Gniewomira Rokosz - Kuczyńskiego z Beatą z Sobków - Sobkiewiczów herbu Brochwicz w poczet bractwa kurkowego przyjęci zostali nowi członkowie i członkinie, a wyróżnieniami, honorami i odznaczeniami docenieni dotychczasowi. Wśród odznaczonych znalazł się pułkownik Mieczysław Gurgielewicz.

Aktualna rola Bractw to, nie tylko pielęgnowanie historycznego dorobku, ale także kształtowanie tożsamości narodowej i krzewienie najpiękniejszych tradycji wśród obywateli. Dokonuje się to m.in. poprzez barwne parady i przemarsze Braci Kurkowych w historycznych strojach, przez instalacje nowych Braci i inwestytury rycerskie dla najbardziej zasłużonych spośród Braci Sióstr Kurkowych. 

Bractwa Kurkowe są jednymi z najstarszych stowarzyszeń obronnych w Europie i w Polsce. Jak wspominają historycy i dziejopisarze działalność bractw kurkowych to ponad 750 lat wiernej służby Bogu i Ojczyźnie. Spełniały one przez wieki rolę obrony cywilnej i terytorialnej, a następnie, pielęgnując dawne obyczaje i tradycje militarne, stały się areną walki o polskość i niepodległość, o zachowanie tożsamości i kultury narodowej, szczególnie w okresie zaborów. Postawa braci kurkowych, ich poświęcenie i udział w walce o niepodległość, także w okresie II wojny światowej to piękna karta historii Polski.

W Kuczynie nie zabrakło także łomżyńskiego akcentu. Łomżyński król kurkowy Bernard Szymański podkreślał, że to niezwykle ważne święto dla Braci Kurkowych.

Ponieważ bracia kurkowi są pasjonatami historii swe szeregi, w ramach Zjednoczenia, otwierają także na wszystkie inne stowarzyszenia historyczne, mundurowe, obronne, wojskowe, militarne, myśliwskie, łowieckie i rekonstrukcyjne, które wraz z braćmi kurkowymi gotowe są służyć Bogu i Polsce oraz pielęgnować i umacniać chrześcijańskie fundamenty Europy w ramach Zjednoczenia Organizacji Historycznych i Strzeleckich „Bractwo Kurkowego Rzeczypospolitej”. Po uroczystościach w Parafii w Kuczynie wszyscy zaproszeni goście udali się do zamku, na Koncert Patriotyczny i wspólne świętowanie.


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama