Ustępujący przewodniczący podziękował gremium za ostatni rok wspólnej pracy na rzecz dialogu społecznego.
–To był bardzo ciężki czas dla nas wszystkich– pandemia, wojna na Ukrainie, kryzys graniczny .Myślę, że wyczerpaliśmy limit plag dla naszego województwa .Mam nadzieję, że teraz będziemy mogli wrócić już do normalnych zajęć– rozwijać się w spokoju i nadganiać sprawy, które musiały zostać odłożone– zaczął Artur Kosicki.
Kandydatura wojewody Bohdana Paszkowskiego została przyjęta przez aklamację. Nowy przewodniczący podziękował za nominację marszałkowi i życząc mu powodzenia, wyraził nadzieję na dalszą, świetną współpracę.
– Myślę, że wspólnie będziemy na tym forum osiągać jak najlepsze rezultaty – zapewnił.
Podsumowania i plany na przyszłość
W ramach siódmej, trwającej od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 r., kadencji WRDS odbyło się pięć posiedzeń prezydium oraz trzy plenarne. Podczas nich podejmowano ważkie dla regionu tematu, m.in. dotyczące służby zdrowia, szkolnictwa czy sytuacji na granicy.
Józef Mozolewski zauważył, że skład rady w zasadzie się nie zmienił przez ten czas. Według szefa podlaskiej „Solidarności” doświadczenie członków WRDS jest ważne, ale stwarza też niebezpieczeństwo pewnego zastoju. W zawiązku z tym nawoływał on do czynnego udziału przedstawicieli wszystkich stron w tegorocznych obradach.
– O poziomie tego dialogu my świadczymy, ale jeśli będziemy przestrzegać reguły kompetencyjności, to możemy polepszyć naszą współpracę – przekonywał Bohdan Paszkowski.
Podczas wtorkowego spotkania jednogłośnie zatwierdzono sprawozdanie za 2022 rok oraz plan finansowy biura WRDS na 2023 r. Przedstawiono także nowego członka gremium – to Andrzej Aleksiejczuk z OPZZ, który zasilił szeregi strony pracowników. W dalszej części posiedzenia podjęto m.in. tematy dotyczące służby zdrowia, edukacji, promocji i komunikacji w regionie. Nowy przewodniczący Bohdan Paszkowski zapowiedział też najbliższe spotkanie prezydium rady, które odbędzie się po 15 stycznia br.
***
Wojewódzką Radę Dialogu Społecznego Województwa Podlaskiego tworzą cztery strony: samorządowa, rządowa oraz strony reprezentujące pracowników i pracodawców. Jej zadaniem jest m.in.: opiniowanie stanowisk w sprawach objętych zakresem zadań związków zawodowych lub organizacji pracodawców będących w kompetencji administracji rządowej i samorządowej z terenu województwa.
Komentarze