Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 15:33
Reklama dotacje rpo

Sejmik województwa. Sukces PiS, rządy PO i PSL?

Prawie tydzień zajęło obliczanie wyniku wyborów do Sejmiku województwa podlaskiego. Najwięcej głosów zgromadzili kandydaci na listach Prawa i Sprawiedliwości, ale rządy w regionie może utrzymać koalicja Platformy Obywatelskiej z Polskim Stronnictwem Ludowym.
Sejmik województwa. Sukces PiS, rządy PO i PSL?


Prawie tydzień zajęło obliczanie wyniku wyborów do Sejmiku województwa podlaskiego. Najwięcej głosów zgromadzili kandydaci na listach Prawa i Sprawiedliwości, ale rządy w regionie może utrzymać koalicja Platformy Obywatelskiej z Polskim Stronnictwem Ludowym. 

PiS uzyskało w województwie podlaskim poparcie blisko 33,7 proc. wyborców. Dało to partii 12 miejsc w 30-osobowym Sejmiku. Polskie Stronnictwo Ludowe, które uzyskało drugi wynik - ponad 27,5 proc. - zdobyło 9 mandatów, Platforma Obywatelska z rezultatem  prawie 22,5 proc. - 8. Koalicja SLD - Lewica Razem wywalczyła tylko 1 miejsce w Sejmiku za 6,8 proc. poparcia. W porównaniu z poprzednimi wyborami PiS zyskało jeden mandat, PSL ma o cztery więcej, PO - o trzy mniej, a lewica straciła dwa.

Jeżeli tylko PO i PSL zechcą podtrzymać dotychczasową współpracę (choć mocniejszym partnerem są teraz ludowcy) bez problemu mogą sformować dającą spokojne rządzenie w województwie większość (17 mandatów na 30, w poprzedniej kadencji miały 16 na 30) nawet nie zabiegając szczególnie o "jedynaka" z SLD. Chęć kontynuowania koalicji zadeklarował już zresztą wojewódzki lider PSL, wicewojewoda Wojciech Dzierzgowski.

Szokujące w XXI wieku kłopoty z obliczeniem i ogłoszeniem wyników wyborów to nie tylko specjalność województwa podlaskiego. W kilku innych regionach trwało to nawet dłużej. Mimo zbiorowej dymisji członków Państwowej Komisji Wyborczej (odejdą po drugiej turze wyborów) i tłumaczeń, że problemy wynikały jedynie z wadliwego systemu informatycznego, wiele środowisk politycznych domaga się wręcz powtórzenia głosowania. Doszło nawet do zajść i chwilowej okupacji siedziby PKW w Warszawie.

Opinie znawców prawa konstytucyjnego są jednak dosyć jednoznaczne - aby można było rozważać unieważnienie i powtórzenie wyborów, wszystkie sądy okręgowe w kraju musiałyby orzec, że głosowanie było nieważne w każdym okręgu.     

Nowi radni Sejmiku województwa podlaskiego

Prawo i Sprawiedliwość: Jan Dobrzyński (ma jeszcze szansę na stanowisko prezydenta Białegostoku i wówczas do Sejmiku weszłaby inna osoba), Bogusław Dębski, Marek Citko (były znany piłkarz), Justyna Żalek (żona posła Jacka Żalka), Leszek Dec, Krzysztof Krasiński, Kazimierz Gwiazdowski, Marek Olbryś (wicedyrektor MPGKiM w Łomży), Agnieszka Muzyk (OKE Łomża), Łukasz Siekierko, Henryk Łukaszewicz, Dorota Kędra-Ptaszyńska;

Polskie Stronnictwo Ludowe: Mieczysław Baszko (dotychczasowy wicemarszałek województwa, rekordzista zebranych głosów - 16 346), Bogdan Dyjuk (dotychczasowy przewodniczący Sejmiku), Cezary Cieślukowski, Włodzimierz Szypcio, Mieczysław Bagiński, Stefan Krajewski (dyrektor oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Łomży), Jerzy Leszczyński (wicedyrektor ARiMR), Mikołaj Janowski, Walenty Korycki (dotychczasowy wicemarszałek);

Platforma Obywatelska: Jarosław Dworzański (dotychczasowy marszałek), Marian Szamatowicz (pionier metody in vitro w Polsce), Karol Pilecki (dotychczasowy członek zarządu województwa), Waldemar Kwaterski, Anna Naszkiewicz, Jacek Piorunek (dotychczasowy członek zarządu województwa), Maciej Żywno (wojewoda podlaski), Daria Sapińska.

SLD -Lewica Razem: Włodzimierz Pietroczuk (starosta hajnowski) . 
 


Podziel się
Oceń

Komentarze

Gość 24.11.2014 23:01
na grafice myśl przekorna i prawdziwa
Reklama