Szkolenie rotacyjne realizowali żołnierze 11 batalionu lekkiej piechoty w Białymstoku. Zajęcia skupiały się na takich obszarach, jak: praca na broni, medycyna taktyczna, konstruowanie improwizowanych ładunków wybuchowych oraz walka w terenie zurbanizowanym. Do szkolenia terytorialsi wykorzystywali amunicję barwiącą UTM, a teren pokonywali z wykorzystaniem rakiet śnieżnych.
Każdy z żołnierzy OT zobowiązany jest do udziału w szkoleniach rotacyjnych (jeden weekend w miesiącu) oraz zaliczenia szkolenia zintegrowanego. Pierwszy cykl szkolenia żołnierzy WOT trwa 3 lata. Jest on podzielony na trzy etapy: indywidualny (1 rok), specjalistyczny (2 rok) oraz zgrywający (3 rok). Kolejne lata służby obejmują szkolenie zaawansowane.
Zgodnie z harmonogramem w 2022 roku odbyły się:
- szkolenia rotacyjne (obowiązkowa i podstawowa forma szkolenia, realizowana w weekendy),
- 5 terminów szkoleń zintegrowanych (obowiązkowa forma szkolenia, które trwa 14 dni),
- 8 terminów szkoleń podstawowych - w tym 3 dodatkowe(adresowanych do kandydatów bez złożonej przysięgi wojskowej),
- 8 terminów szkoleń wyrównawczych - w tym 3 dodatkowe (adresowanych do kandydatów będących żołnierzami rezerwy),
- 2 edycje kursu podoficerskiego SONDA (umożliwiający żołnierzom OT awans na stopień kaprala).
Szkolenia rotacyjne ponownie rozpoczną się w styczniu 2023 roku.
Równolegle z działalnością szkoleniową podlascy terytorialsi od 3 września 2021 roku przez całą dobę wspierają Straż Graniczną. Wojska Obrony Terytorialnej odpowiadają za ochronę wyznaczonego odcinka granicy polsko-białoruskiej w województwie podlaskim. Zaangażowanym siłami na tym obszarze dowodzi 1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej.
Komentarze