Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 14:25
Reklama

Wigilia Miejska na Starym Rynku w Łomży - [FOTO] i [VIDEO]

Coraz większymi krokami zbliża się Wigilia Bożego Narodzenia. Mieszkańcy Łomży już poczuli jej przedsmak. Po trzech latach przerwy w sercu łomżyńskiej ”Starówki” władze grodu nad Narwią zorganizowały Wigilię Miejską. Przerwa w liczącej jedenaście lat tradycji Miejskiej Wigilii trwała od 2019 roku. Przerwała ją pandemia, ale przede wszystkim wykopaliska pod płytą Starego Rynku i gruntowna przebudowa placu (prace się jeszcze nie skończyły).
Wigilia Miejska na Starym Rynku w Łomży - [FOTO] i [VIDEO]

Autor: Telewizja Narew

Dlatego, i mali, i nieco starsi, ucieszyli się na widok dumnej Zielonej Damy udekorowanej lampkami, a w klimat świąt przenosiły nas kolędy i piosenki świąteczne śpiewane na scenie przez studio eMDeK z Łomży. Kilkaset osób znów podzieliło się przed miejskim ratuszem opłatkiem, dobrym słowem i radością ze zbliżających się świąt.

 

 

- Przed nami piękny czas Bożego Narodzenia. Niech to będzie okres spędzony w gronie najbliższych nam osób, naszych rodzin, przyjaciół i znajomych - mówił prezydent Mariusz Chrzanowski witając zgromadzonych na rynku. - Niech ten czas upłynie nam w zdrowiu, szczęściu i pomyślności, a nowy 2023 rok niech będzie momentem pojednania w naszym kraju, zgody w naszym mieście oraz naszych rodzinach. Niech to będzie kolejny dobry rok rozwoju naszej Łomży – dodał Mariusz Chrzanowski.

Światło z Betlejem

Jak co roku harcerze z Nadnarwiańskiego Hufca ZHP w Łomży przekazali mieszkańcom Łomży Betlejemskie Światło Pokoju. Od ponad 30 lat gości ono na wielu wigilijnych stołach. Sprowadzeniu płomienia z Groty Narodzenia Pańskiego zawsze towarzyszy hasło. W tym roku brzmiało ono „Światło dla Ciebie”.

O łączności Łomży z Betlejem, miejscem narodzenia Jezusa Chrystusa mówił ks. bp Janusz Stepnowski, ordynariusz diecezji łomżyńskiej.

- Światło rozpalone przez harcerzy łączy nasz gród z Betlejem, miejscem, gdzie narodził się Jezus Chrystus. Życzę, aby w waszych rodzinach to światło, ta radość betlejemska również się rozpaliła. Życzę radości ze spotkania z najbliższymi. Błogosławionych Świąt – przekazał pozdrowienia zebranym biskup Janusz Stepnowski, po czym wspólnie z m.in. proboszczem Katedry Marianem Mieczkowski, harcerzami i ważnymi postaciami życia publicznego miasta i regionu rozpalił ognisko, a potem pobłogosławił opłatki.

36 letnia tradycja Światła Pokoju

W 1986 roku w Austrii narodził się pomysł, aby zorganizować świąteczną akcję pomocy dzieciom potrzebującym i z niepełnosprawnością. Pomysłodawcą był austriacki publiczny nadawca radiowo – telewizyjny Österreichischer Rundfunk (ORF). Już rok później pieczę nad akcją przejęli austriaccy skauci. Od tamtej pory każdego roku Betlejemskie Światło Pokoju nieprzerwanie dociera do naszych domów (nie przeszkodziła mu również pandemia COVID-19). Rokrocznie ORF wybiera jedno dziecko, które odpala świeczkę z płonącego w Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem wiecznego ognia. Następnie płomień transportują do Wiednia austriackie linie lotnicze Austrian Airlines, gdzie następuje przekazanie go przedstawicielom organizacji skautowych z innych krajów. W ciągu swojej 30 letniej historii Światełko dotarło do wielu osób, m.in. otrzymał je papież Jan Paweł II, król Jordanii Husajn II, Ursula von der Leyen czy prezydent naszego kraju – Andrzej Duda. Było obecne na zgliszczach World Trade Center i wśród żołnierzy ONZ stacjonujących na Wzgórzach Golan.

Betlejemskie Światło Pokoju trafiło do Podlaskiego już po raz 32. Polscy druhowie lampiony odebrali 12 grudnia na Jasnej Górze od skautów słowackich. Patrole i komendanci hufców od tygodnia przekazują je dalej: do przyjaciół, do sojuszników, do instytucji i do mieszkańców swoich regionów.

Życzenia i opłatek

Życzenia mieszkańcom Łomży złożyli również Lech Antoni Kołakowski, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi, senator Marek Adam Komorowski oraz Bogusława Szczerbińska, Wiesław Domański, harcmistrz Nadnarwiańskiego Hufca ZHP w Łomży iwicewojewoda podlaski, która życzyła pokoju i spokoju, żeby gościły w sercach i domach.

- Jak ogień rozgrzewa ciała, tak dobre słowa niech rozgrzeją nasze serca – życzyła, by wiodło się mieszkańcom Łomży, a przez to i Polsce.

Życzenia łomżyniakom złożył również Marek Olbryś, wicemarszałek województwa podlaskiego.

– W imieniu samorządu województwa wraz z radnym Piotrem Modzelewskim, jako łomżyniak, ale zarazem wicemarszałek województwa, życzę spokojnych, pogodnych, dobrych, przeżytych w atmosferze rodzinnej świąt. Myślę, że w samorządach dobrze się zapisze rok 2023, bo mamy dobre budżety. Życzę, żebyśmy mogli wspólnie rozwijać nasze piękne miasto Łomża i całe województwo. Na miejskiej wigilii czuję się zawsze jak u siebie w domu, bo to jest mój dom - powiedział wicemarszałek Marek Olbryś.

 

Bardzo niska temperatura nie przeraziła nikogo i tradycyjnie po błogosławieństwie ks. bp. Janusza Stepnowskiego zarówno goście, jak i mieszkańcy Łomży, podzielili się opłatkiem.

Wigilijne przysmaki

Tradycyjne wigilijne potrawy; czerwony barszcz z uszkami, sałatkę śledziową, pierogi z kapustą i grzybami, rybę po grecku i kluski z makiem przygotowane zostały przez łomżyńskie stołówki działające w bursach szkolnych nr 1 i 2 oraz uczniów "Budowlanki" i "Wety”.

Na Bożonarodzeniowym Jarmarku „Zasmakuj w Łomży” były także stoiska ze świątecznymi ozdobami, prezentami, wyrobami rękodzieła artystycznego i potrawami regionalnymi, a w Hali Kultury odbyły się warsztaty dekoracji pierników i pokazy filmów animowanych. Atrakcją tego dnia byli szczudlarze w strojach aniołów, choinki i eleganckich gentelmanów.

 

Wigilia mobilna w Łomży

Władze miasta nie zapomniało również o najbardziej potrzebujących. Wzorem lat ubiegłych w wigilię Bożego Narodzenia, 24 grudnia w godzinach od 9:00-12:00, w ramach tzw. wigilii mobilnej, w trzech punktach Łomży staną specjalne autobusy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji, z których wolontariusze oraz żołnierze wydawać będą paczki ze świątecznym posiłkiem osobom samotnym i ubogim. Hermetycznie zapakowane porcje będą wręczane na Placu Niepodległości, przy Parku Wodnym na ul. Wyszyńskiego oraz na parkingu przy ul. Studenckiej.

Wesołych Świąt

 

 



Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama