– Mieszkańcy Ziemi Kurpiowskiej żyją zgodnie z naturą, zgodnie z prawami boskimi, z dziedzictwem narodowym i tradycją swoich przodków. Zima jest także elementem tego porządku świata. Nic lepszego nie może się wydarzyć na Kurpiach jak powroty do historii i źródeł w takich wyjątkowych chwilach. Znakomicie, że w kultywowanie takich zjawisk włączają się samorządy kurpiowskie, takie jak gmina Turośl. Samorząd województwa, a ja szczególnie, staram się wspierać wszystko, co prowadzi do zachowania i rozwijania kultury kurpiowskiej – powiedział wicemarszałek Marek Olbryś.
Nieco później, zwracając się do zgromadzonego tłumu mieszkańców kurpiowskiej gminy Turośl, dodał:
–To pięknie, że się tak spotykamy z opłatkami w dłoniach. Może jesteśmy nawet trochę lepsi niż zwykle, a przynajmniej się staramy –powiedział wicemarszałek.
Wójt gminy Piotr Niedbała przyznał, że pomysł plenerowej Wigilii podsunął mu przed laty nieżyjący już burmistrz Nowogrodu Józef Piątek.
– Tak bardzo mi się spodobało, że postanowiłem to przenieść do Turośli. Spróbowaliśmy w 2020 roku, potem pandemiczny rok przerwy, ale wracamy do tej tradycji. Celem jest przede wszystkim integracja. Zaproszeni są mieszkańcy z całej gminy, ludzie wychodzą z domów, są razem, wspólnie składamy sobie życzenia. A my wychodzimy do ludzi z muzyką, tradycyjnymi potrawami – tłumaczył Piotr Niedbała.
Przy wigilijnym spotkaniu napracowali się przede wszystkim pracownicy GOK, Koło Gospodyń Wiejskich „Turoślanie”, zespół śpiewaczy, strażacy.
– W dzisiejszych czasach nie jest łatwo znaleźć czas i chęć na takie spotkanie, a tu proszę, jak wiele osób przyszło – powiedziała Anna Pogorzelska, przewodnicząca KGW "Turoślanie".
Wicemarszałek Marek Olbryś obdarowany został m.in. choineczką wykonaną w GOK ze specjalnymi podziękowaniami ze strony wójta. Udział w turoślańskiej Wigilii wzięli także m. in. poseł Jarosław Zieliński, wicestarosta kolneński Karol Pieloszczyk, ksiądz Krzysztof Karwowski, proboszcz z Turośli, harcerze z drużyny „Twardziaki” pod wodzą komendant Hufca Kolno Martyny Fankulewskiej, którzy przynieśli Betlejemskie Światło Pokoju, radni i liczni mieszkańcy.
Komentarze