Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 22 grudnia 2024 14:22
Reklama

Marszałek nagrodził ludzi kultury za sezon 2021/2022 [VIDEO]

Działają w różnych obszarach, ale łączy ich jedno - tworzą i upowszechniają kulturę województwa podlaskiego. Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki nagrodził ludzi kultury za sezon 2021/2022. W tym roku wspólnie z kapitułą podjęto decyzję o przyznaniu nagród wszystkim wnioskującym.

Podczas uroczystej gali w białostockich Spodkach marszałek Artur Kosicki wręczył nagrodzony statuetki i dyplomy. Każdy z laureatów otrzyma też po 10 tys. złotych. W tym roku za działalność naukowo-historyczną została uhonorowana językoznawczyni, badaczka gwary łomżyńskiej i nazwisk łomżyńskich, regionalistka dr Małgorzata Krystyna Frąckiewicz. Od wielu lat prowadzi działalność naukową jako popularyzatorka wiedzy o językowo - kulturowej tożsamości mieszkańców dawnej Ziemi Łomżyńskiej i ich współczesnych potomków. Jak mówił o niej prof. Henryk Wnorowski: "To filar Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów". Natomiast sama  uhonorowana zaznaczyła, że inicjatywy, którymi stowarzyszenie się zajmuje, "to dostarczanie materiałów źródłowych, do tego, by ludzie mieli możliwość lepszego poznania własnej tożsamości".

Za całokształt 50-letniej pracy artystycznej został doceniony grafik, rysownik i malarz Władysław Pietruk. Od lat przenosi podlaskie zabytki i podlaską przyrodę na papier, dokumentując w ten sposób region. Wydał 49 tek z rysunkami architektury i przyrody oraz dwa albumy, m.in. "Architektura, Przyroda województwa podlaskiego".

Wśród laureatów znalazły się dwa zespoły z Hajnowskiego Domu Kultury kultywujące polskie i białoruskie tradycje ludowe. Chodzi o Zespół Pieśni HDK "echo Puszczy" oraz Zespół Tańca Ludowego "Przepiórka".

"Echo Puszczy" to zespół, który od 40 lat promuje, pielęgnuje i podtrzymuje podlaskie tradycje kulturowe związane ze śpiewem. Koncertuje w Polsce, Białorusi, Litwie, Estonii, Słowacji, Czechach i Grecji. W swoim repertuarze znajduje miejsce na polskie i białoruskie utwory wyrosłe z tradycji i języków obydwu kultur. Natomiast istniejąca od 30 lat "Przepiórka" bierze udział w turniejach, konkursach i festiwalach tańca w Polsce i za granicą. Grupę tworzą dzieci i młodzież w różnym wieku. Repertuar zespołu stanowią tradycyjne pieśni i tańce w języku polskim, białoruskim i ukraińskim.

Nagrodzeni podkreślali, że przyznawane przez Zarząd Województwa Podlaskiego nagrody są bardzo istotnym narzędziem sprawowania przez samorząd mecenatu nad twórczością artystyczną, upowszechnianiem i ochroną dóbr kultury. Jak mówili , to wspaniała i bardzo konkretna forma wsparcia i docenienia pracy podlaskich twórców.Uroczystość uświetnił występ artystów Opery i Filharmonii podlaskiej - zespołu Consonance Trio.


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama