Przemoc wobec kobiet i dziewcząt jest najbardziej rozpowszechnionym naruszeniem praw człowieka na świecie. Szacuje się, że rocznie z powodu przemocy umiera 400 kobiet przebywających w przemocowych związkach. W 2019 roku według statystyk opublikowanych przez Międzynarodową Organizację Zdrowia, ponad 240 milionów kobiet i dziewcząt na świecie zostało ofiarami przemocy.
Dlatego w 1999 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) oficjalnie uchwaliła 25 listopada Międzynarodowym Dniem na Rzecz Eliminacji Przemocy wobec Kobiet. Podnoszenie wiedzy społeczeństwa w tym zakresie zaprocentuje w przyszłości większą świadomością kobiet oraz odwagą do postawienia asertywnych granic w obronie własnego „Ja”. Przestrzeń wokół nas również ma na to wpływ. W konferencji zorganizowanej w Międzynarodowej Akademii Nauk Stosowanych w Łomży udział wzięły kobiety w każdym wieku, by rozmawiać i dzielić się swoimi doświadczeniami.
Na konferencji w Łomży pojawiły się także WEBskie Babki, to grupa zmotywowanych Kobiet, które wiedzą co chcą ale przede wszystkim wiedzą czego nie chcą
Przemoc to jedno z najbardziej przerażających, uporczywych i rozpowszechnionych nadużyć, które łamią prawa człowieka. Dotyka ona co trzecią kobietę na świecie. Oznacza to, że przemoc dotyczy kogoś w naszym otoczeniu. Może to być ktoś z rodziny, osoba z którą pracujemy czy przyjaciółka. A może sama jej doświadczasz. Bycie ofiarą przemocy nie jest tematem tabu. Każdy kto doznaje przemocy może skorzystać ze specjalistycznej pomocy. O lobbingu i dyskryminacji kobiet w miejscu pracy mówił adwokat Kamil Klemienia, a Artur Kolasa z Fundacji Rehab podzielił się z uczestnikami własnym doświadczeniem przemocy.
Nie tolerujmy przemocy. Eksperci podkreślają, jak ważne jest kształtowanie postawy odpowiedzialności za przeciwdziałanie przemocy. Problem przemocy istnieje, jest powszechny, dlatego nikt nie powinien przymykać na to oczu. Interwencja świadka może zapoczątkować proces wychodzenia z przemocy osoby jej doznającej, ale przede wszystkim może pomóc zapewnić jej bezpieczeństwo. Konferencja Przemoc łamie skrzydła pokazała jak ważne jest wyciągnięcie pomocnej dłoni do osoby dotkniętej przemocą, wysłuchanie jej oraz niepodważanie tego, co mówi na temat swoich traumatycznych przeżyć. Kobieta doznająca jakiegokolwiek rodzaju przemocy, wstydzi się, że jest w takiej sytuacji, ale po konferencji w Łomży wiedza i świadomość w tym zakresie wzrosła. Nikt nie ma prawa łamać kobietom skrzydeł
Komentarze