Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 06:10
Reklama

Kolej może stanąć. Trwa walka o pieniądze dla maszynistów

Kolejowe związki zawodowe chcą podwyżek dla maszynistów i negocjują je ze spółką PKP Cargo. To może doprowadzić do poważnych kłopotów w transporcie kolejowym.

Autor: iStock

Transport kolejowy odgrywa dziś rolę strategiczną. To właśnie torami jest przewożony m.in. węgiel, który mają sprzedawać samorządy. A także zboże z Ukrainy, które ma trafiać na Zachód. Tymczasem PKP Cargo ma problem.

Związki zawodowe wezwały maszynistów, żeby pracowali tylko w wyznaczonych godzinach i nie brali nadgodzin. To może sprawić, że wiele strategicznych transportów stanie i nie dotrą na czas do miejsca przeznaczenia.

Czego chcą związkowcy dla maszynistów?

Skąd to nastawienie? Otóż związkowcy walczą o większe pieniądze, a postulat związany z nadgodzinami ma obowiązywać do czasu pomyślnego zakończenie rozmów.

Leszek Miętek, lider związku maszynistów, tłumaczy, że wysoka inflacja sprawia, że musi zostać podjęta decyzja o podwyżkach. „Rachunków, kredytów nie jesteśmy w stanie odraczać” – napisał w piśmie do pracodawcy.

I dodał, że maszyniści nie chcą być już „poniżani”. „Jeśli Nas się nie szanuje, to ten szacunek wywalczymy razem, jak na maszynistów przystało” – przestrzega związkowiec.

Maszyniści z PKP Cargo chcą zmian w organizacji pracy, 400-złotowej podwyżki od listopada tego roku. Wypłacenia premii w wysokości 3 tysięcy złotych. Spółka z kolei proponuje 600 złotych premii i podwyżkę wynagrodzeń o 400 złotych od kwietnia przyszłego roku. Rozmowy trwają.

Odchodzą tam, gdzie są wyższe zarobki

To nie pierwsze spięcie, jeśli chodzi o maszynistów. Od dawna mówią oni o zarobkach i o tym, że brakuje ludzi w ich zawodzie. Bo ci, jak argumentują, odchodzą z pracy do innych spółek kolejowych, gdzie mogą zarobić więcej.

W maju tego roku mieli strajkować maszyniści z Polregio. Jednak z powodu wojny w Ukrainie do strajku nie doszło.

Związek maszynistów właśnie podał, że: „W Polregio SA związki zawodowe i pracodawca podpisali porozumienie dotyczące gratyfikacji z okazji Święta Kolejarza. Na pracownika wypada 1200 zł brutto. To kolejna dobra wiadomość. Dla przypomnienia – od 1 stycznia 2023 roku – 300 zł na pracownika w uposażeniu zasadniczym”.

 


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama