Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 22 grudnia 2024 14:12
Reklama

Internacjonalizacja podlaskich firm – konferencja w Łomży - [VIDEO]

O rozwoju biznesu lokalnego, współpracy międzynarodowej podlaskich przedsiębiorstw oraz ich partnerstwie z samorządami i uczelniami wyższymi rozmawiano podczas konferencji w Łomży. To okazja do wymiany doświadczeń, i poglądów. Konferencji towarzyszą wizyty studyjne w samorządach i w firmach zainteresowanych nawiązaniem takiej współpracy. Współorganizatorem konferencji była Międzynarodowa Akademia Nauk Stosowanych w Łomży.

Konferencja Naukowe Podlasie to także forum do dyskusji o znaczeniu gospodarki lokalnej, ale także okazja do rozmów o drogowskazach wsparcia, możliwościach i rozwoju podlaskich przedsiębiorców. Strategia Rozwoju Województwa Podlaskiego do 2030 roku przewiduje budowę regionalnego portu lotniczego w województwie podlaskim, ta inwestycja z pewnością pobudzi gospodarczo nasz region, o czym przekonany jest minister Jacek Żalek, który podczas konferencji w Łomży odebrał statuetkę Filar Rozwoju.

 

– Szczególnie będziemy pomagać przedsiębiorcom, którzy chcą się odnaleźć w rzeczywistości innowacyjnych technologii. Innowacyjność to jest dźwignia, która pozwala na zaistnienie nie tylko na rynku lokalnym czy europejskim, ale globalnym.– stwierdził Jacek Żalek.

 

 

Odnalezienie się  w świecie nowych technologii, to właśnie przyszłość i rozwój, w przeciwnym razie stracimy możliwość uczestniczenia w światowej rywalizacji o rynki,  podlaskie firmy mają takie same szanse, bo w nowych technologiach chodzi o pomysł. I takie pomysły i rozwój podlaskich przedsiębiorców chce wspierać samorząd województw podlaskiego.

 

– Urząd marszałkowski stara się o międzynarodową promocję gospodarczą województwa na różne sposoby, także we współpracy z samorządami, instytucjami i organizacjami czy uczelniami oraz firmami. Mamy wieleargumentówi atutów, które przedstawialiśmy jużm. in. w Brukseli, Paryżu, Londynie, a zamierzamy jeszcze np. w Skandynawii i Izraelu. Trzebaintensywnie nadrabiać stracony okres pandemii. Potencjału i propozycji nam niebrakuje – powiedział wicemarszałek Marek Olbryś.

 

Podczas dyskusji zapowiedział też, że województwo jest gotowe na daleko idącą pomoc Ukrainie podczas rozpoczynającej się zimy.

-Wasza walka jest przykładem dla całego wolnego świata – dodał wicemarszałek zwracając się do delegacji z Nowogrodu Wołyńskiego (miasto partnerskie Łomży, które kilkanaście dni temu wróciło do swojej historycznej nazwy Zwiahel).

O wsparciu finansowym na przygotowanie wniosków dla firm i organizacji badawczych , które planują udział w konkursach organizowanych bezpośrednio  przez Komisję Europejską, o promocji innowacyjnych marek małych i średnich przedsiębiorstw czy kompleksowym wsparciu dla projektów o charakterze badawczo – rozwojowym mówił Dariusz Budrowski, prezes PARP obecny na spotkaniu w Łomży.

– To środki finansowe na pomysły polskich przedsiębiorców. Oni są najlepsi na świecie, wiedzą jak wyznaczać trendy. Prawie 6 miliardów euro to wyzwanie, ale też możliwość wdrażania tych najbardziej innowacyjnych pomysłów, które w naszej gospodarce powinny funkcjonować. A przez takie spotkania jak to w Łomży, w regionie znanym z kreatywności, chcemy pomóc we wchodzeniu na inne rynki – mówił Dariusz Budrowski, prezes PARP.

Poza przedstawicielami lokalnego biznesu i pracownikami naukowymi polskich uczelni, w konferencji udział wzięli także goście z Litwy, Ukrainy, Grecji, Turcji, Włoch i Belgii. Przyjechali tu by szukać inspiracji i nowych możliwości współpracy. Przykładem jest pani prezes Polskiej Macierzy Szkolnej w Belgii, Pani Barbara jest rodowitą łomżynianką i do rodzinnego miasta, tym razem przyjechała by znaleźć inspirację i podjąć współpracę z organizacjami pozarządowymi.

 

Stowarzyszenie „Euroregion Niemen” z Suwałk, obecne na konferencji w Łomży stara się o utworzenie Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej, które ułatwi współpracę mierzy Polską a Litwą.

 

 Bardzo dynamiczna prezentację przygotowali przedstawiciele firmy EProject Consult z Włoch. Organizacja zajmuje się edukacją, szkoleniami, specjalizuje się w przygotowaniu i realizacji projektów krajowych i międzynarodowych. By przekonać się o  skuteczności tych działań obecni na konferencji w Łomży zaproszeni zostali na wizytę studyjną na Sycylię.

 

Poruszające było wystąpienie Iryny Gudz, zastępczyni burmistrza Nowogrodu Wołyńskiego (choć używała już nazwy Zwiahel), miasta położonego między Kijowem a Lwowem. Mówiła nie tylko o gospodarczych propozycjach swego ośrodka (to m.in. meble), ale też o niepewności każdego ranka, czy dzieci będą mogły pójść do szkół i czy w domach będzie ciepło i światło. Delegacja z Ukrainy zabierze ze sobą z Łomży dary przygotowane przez łomżyński oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” przy pomocy sponsorów. To głównie zimowa odzież i sprzęt dla ukraińskiej obrony terytorialnej.

Konferencję dofinansowało Ministerstwo Edukacji i Nauki, a głównymi organizatorami byli samorząd Łomży i Międzynarodowa Akademia Nauk Stosowanych oraz fundacja Filary Rozwoju. Jak zapowiadają organizatorzy to nie ostatnie spotkanie gospodarcze w Łomży



Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama