Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 18:42
Reklama

Są pieniądze na remonty pustostanów. To może skrócić kolejki po mieszkania komunalne

Ministerstwo Rozwoju i Technologii zachęca gminy do remontów pustostanów i korzystania z rządowych pieniędzy na ten cel. To sposób na zwiększanie liczby mieszkań w Polsce.
Są pieniądze na remonty pustostanów. To może skrócić kolejki po mieszkania komunalne

Autor: iStock

Ze spisu powszechnego wynika, że w ok. 11 proc. mieszkań w Polsce stoi pustych. Ponad 60 proc. z nich to lokale komunalne, często w bardzo złym stanie. Ten stan rzeczy – zdaniem resortu rozwoju – mogą zmienić dofinansowania z Funduszu Dopłat BGK nawet do 80 proc. kosztów.

Rząd zachęca do składania wniosków

Zdaniem Piotra Uścińskiego, wiceministra rozwoju i technologii, remont pustostanów zmniejszy kolejki po mieszkania komunalne, które w każdej polskiej gminie są bardzo długie.

– W czerwcu wdrożyliśmy przepisy, które pozwalają gminom remontować takie lokale z pominięciem wielu przepisów, z minimum formalności, choć oczywiście z zachowaniem bezpieczeństwa. Na to są pieniądze rządowe, Fundusz Dopłat, z którego gminy mogą korzystać – zachęca samorządy, jak czytamy na stronie gov.pl.

W tym roku – informuje resort – rozstrzygnięto 347 wniosków gmin, dzięki czemu powstanie lub zostanie zmodernizowanych prawie 5 tys. lokali. Kwota wsparcia z Funduszu Dopłat na ich realizację wyniesie ponad 853 mln zł. 195 wniosków dotyczy remontów pustostanów.

Na rozpatrzenie czeka ok. 150 wniosków, w tym 72 dotyczą pustostanów. Te inwestycje mają być realizowane w  przyszłym roku.. Funduszu Dopłat BGK przeznaczy na to ponad 800 mln zł.

Jeszcze jeden projekt

To nie wszystko, bo Ministerstwo Rozwoju i Technologii – jak informuje na swojej stronie – pracuje teraz nad nowym projektem. Dotyczy on m.in. wykorzystanie pustych powierzchni biurowych i handlowych. Przeznaczenie terenu będzie można zmienić uchwałą samorządową, a ich przebudowa nie będzie wymagała pozwolenia na budowę. Takie rozwiązanie obowiązywałoby przez 2 lata.

Ten projekt ustawy będzie rozpatrywany prawdopodobnie na początku przyszłego roku.

 

 

 

 


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama