Nagrody starosty otrzymali:
w kategorii Kultura - Grupa Teatralna Wizna, czyli mieszkańcy gminy Wizna, którzy we współpracy z dramaturgiem i reżyserem Sławomirem Konarzewskim przygotowali już kilka widowisk teatralnych, m. in. "Ostatni schron Góry Strękowej" o bohaterskiej walce majora Władysława Raginisa i jego żołnierzy we wrześniu 1939 roku na odcinku Wizna. Nagrodę odebrali Sławomir Konarzewski, ksiądz Mateusz Gąsowski (jeden z wykonawców), a do współpracy z artystami zachęcał inne samorządy wójt Wizny Mariusz Soliwoda (był m. in. odtwórcą postaci generała Czesława Młot-Fijałkowskiego).
W kategorii Sport - Andrzej Korytkowski, prezes i szkoleniowiec klubu lekkoatletycznego PREFBET - SONAROL, wychowawca wielu medalistów mistrzostw Polski, zwłaszcza w młodszych kategoriach wiekowych. W tym roku eksplodował np. talent Marty Krawczyńskiej, która należy do krajowej czołówki młodych biegaczek na dystansach od 800 do 10 000 metrów (na tym jest najlepszą w historii polskiego sportu osiemnastolatką i weszła do kadry narodowej).
- Rok temu nagrodę starosty otrzymała właśnie Martyna Krawczyńska. Był to dla niej szok, ale także - kolokwialnie mówiąc - kop do przodu. Powiedziała mi wtedy, że to piękne i chciałaby więcej takich chwil przeżywać. Dla mnie także warto dla takich chwil nie tylko pracować, ale i męczyć się. Mam nadzieję, że jakiś olimpijczyk będzie z tego w klubie, to jest moim marzeniem. Może Martyna? - powiedział Andrzej Korytkowski.
W kategorii Inicjatywa Społeczno - Gospodarcza - Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Piątnica, które jest znane m. in. z akcji ratowania zabytków cmentarza w Piątnicy. Nagrodę odebrała wiceprezes stowarzyszenia Anna Barcicka.
- Jesteśmy z państwa bardzo dumni i wdzięczni za to, co robicie - dziękował starosta Lech Marek Szabłowski.
Wicestarosta Maria Dziekońska kierowała też pracami kapituły, która przyznała stypendia naukowe, sportowe i artystyczne, utalentowanej młodzieży.
- Po raz pierwszy mamy aż dziewięcioro stypendystów, bo Rada Powiatu doceniając talenty zwiększyła możliwości uhonorowania uczniów - powiedziała Maria Dziekońska.
Stypendia starosty łomżyńskiego otrzymali: naukowe - Michał Jerzy Wiśniewski, Szkoła Podstawowa im. Zesłańców Sybiru w Olszynach; Paulina Żelazna i Maja Liżewska, obie Szkoła Podstawowej im. Jana Pawła II w Kupiskach; Lena Dymerska, Szkoła Podstawowa im. Pułku Strzelców Konnych w Śniadowie: sportowe - Bartosz Pawłowski i Amelia Klimaszewska, oboje Zespół Szkolno Przedszkolny im. Majora Władysława Raginisa w Piątnicy; Wiktoria Stefańska, Szkoła Podstawowa w Miastkowie; Filip Wilk, Szkoła Podstawowa im. Papieża Jana Pawła II w Jarnutach; artystyczne - Oliwia Szmitko, Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Jedwabnem, która także wystąpiła w koncercie przygotowanym na galę przez Studio Wokalne eMDeK Magdy Sinoff z Łomży.
- Utalentowanych dzieciaków mamy dużo więcej. Obyśmy przy kolejnych edycjach mogli wypełnić nawet dużo większe sale - powiedział starosta Lech Marek Szabłowski.
Wydarzenie podsumował także wicemarszałek Marek Olbryś.
- Łączyliśmy w tej uroczystości różne sposoby służby ojczyźnie: od wojskowego mundury po wykorzystywanie talentu w szkolnym konkursie, na estradzie czy boisku. Trzeba tylko rozważyć, czy oczekujemy czegoś od ojczyzny, czy to my powinniśmy jej dawać co w nas najlepsze. I jednoznaczna odpowiedź tu padła ze strony dorosłych i młodzieży - to my powinniśmy dawać to, co możemy. Dziękuję, że państwo to robicie - powiedział wicemarszałek Marek Olbryś.
Komentarze