- Służba Więzienna powołana jest do zapewnienia bezpieczeństwa społeczeństwu przed sprawcami przestępstw skazanymi prawomocnymi wyrokami, odbywającymi karę za więziennym murem. By w pełni móc realizować związane z tym wyzwania niezbędna jest współpraca z innymi formacjami mundurowymi. Istotne jest tu wypracowanie standardów i procedur na wypadek sytuacji zagrożenia. Właśnie powyższym celom służyły przeprowadzone ćwiczenia „Ogrodzenie 2022” - tłumaczy mjr Dariusz Śmiechowski, rzecznik prasowy dyrektora Zakładu Karnego w Czerwonym Borze.
W trakcie ćwiczeń zrealizowano dwa epizody, z których każdy wiązał się z bezpośrednim zagrożeniem bezpieczeństwa jednostki. Nad ich przebiegiem czuwał sztab kryzysowy z zastępcą dyrektora mjr Piotrem Wiśniewskim na czele.
W pierwszym epizodzie z pozoru niegroźne zaprószenie ognia podczas prac grupy remontowej przerodziło się w dramatyczną walkę o zdrowie i życie jej pracowników. Dzięki skoordynowanej akcji Państwowej Straży Pożarnej, Pogotowia Ratunkowego z Zambrowa i Służby Więziennej, w upozorowanych warunkach dużego zagrożenia udało się uratować pięcioosobową grupę.
Drugi epizod to bardzo niebezpieczna sytuacja ucieczki pojazdem więźnia z terenu przyległego do jednostki w trakcie wykonywania przez niego prac związanych z wymianą ogrodzenia. Wykorzystując chwilę nieuwagi nadzorującego pracownika cywilnego więzień oddalił się bez pozwolenia, porwał pojazd i rozpoczął ucieczkę. W ślad za nim natychmiast ruszyła konwojowa grupa pościgowa, a do akcji włączyli się również policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Zambrowie. Dzięki wspólnemu wysiłkowi uciekiniera udało się ująć w miejscowości Bacze Mokre.
- „Ogrodzenie 2022” było sprawdzianem współpracy służb, który wszyscy zdali celująco. Mamy nadzieję, że zdobyte doświadczenie w trakcie jego realizacji przełoży się na dobrą profilaktykę zagrożeń – podsumowuje rzecznik prasowy dyrektora Zakładu Karnego w Czerwonym Borze.
Komentarze