Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 14:25
Reklama

Międzynarodowy projekt "Begin" podsumowany w łomżyńskiej uczelni

Główne założenia jak będzie wyglądać trzecia perspektywa unijnych funduszy w województwie podlaskim przedstawił wicemarszałek Marek Olbryś w Międzynarodowej Akademii Nauk Stosowanych (MANS) w Łomży. Jego wykład był częścią pierwszego spotkania podsumowującego projekt "Begin" realizowany przez ostatnie trzy lata przez łomżyńską MANS oraz partnerskie ośrodki w Bułgarii, Niemczech, Portugalii i Włoszech.
Międzynarodowy projekt "Begin" podsumowany w łomżyńskiej uczelni

- Otrzymałem zaproszenie władz uczelni jako reprezentant władz samorządowych, które są jednym z adresatów przedsięwzięcia mającego lepiej wyposażyć młodych ludzi w tzw. miękkie umiejętności  potrzebne na rynku pracy. Wokół funduszy unijnych jest ostatnio wiele sprzecznych informacji, starałem się zatem je uporządkować i uspokoić, że uzgodnienia dotyczące regionalnych programów, są w trakcie ustalania i przebiegają bez zakłóceń - powiedział wicemarszałek Marek Olbryś.

Studentom, absolwentom, naukowcom, przedsiębiorcom i pozostałym słuchaczom wykładu mówił m. in. o większych niż dotąd funduszach, jakie powinny być przeznaczone na projekty edukacyjne, w tym dotyczące szkolnictwa wyższego i zawodowego. 

- Według podziału obowiązków w zarządzie województwa, zajmuję się przede wszystkim projektami "twardymi", dotyczącymi głównie infrastruktury i środowiska, ale doskonale wiem, jak ogromne znaczenie ma sfera projektów, które dają wiedzę i umiejętności, wyzwalają inicjatywy, przygotowują do wyzwań na rynku pracy. Trudne czasy pandemii, wojny, kryzysu finansowego pokazały nam przy tym jak wiele zależy od międzynarodowych relacji - porozumiewania się, współpracy, wzajemnego poznawania. Bardziej się wtedy szanujemy i cenimy. Dziękuję za możliwość tego spotkania - przekazał wicemarszałek Marek Olbryś informując, że w kolejnej konferencji podsumowującej "Begin" wezmą udział reprezentanci Departamentu Rozwoju Regionalnego UMWP, którzy przekażą szczegółowe informacje o przygotowaniach województwa do trzeciej perspektywy. 

Projekt "Begin", którego podsumowaniem była  konferencja "Zwiększanie miękkich umiejętności studentów i absolwentów szkół wyższych" , realizowany był w ramach projektu "Erasmusplus". Jak wyjaśniali liderzy przedsięwzięcia,  jego celem było opracowanie zestawu "narzędzi", które zwiększą tzw. umiejętności miękkie studentów uczelni, a jednocześnie przyczynią się do zmniejszenia luki między kompetencjami oczekiwanymi na rynku pracy, a  oferowanymi przez szkolnictwo wyższe. Powstał materiał szkoleniowy, który będzie dostępny nie tylko dla uczestników projektu.          

- Pracodawcy często oczekują od potencjalnych pracowników np. doświadczenia zawodowego, czego młodzi ludzie po prostu nie mieli szans zdobyć. Nasz projekt wskazuje, że umiejętności miękkie mogą te doświadczenie zastąpić i pokazuje jak to zrobić. Nasze programy szkoleniowe mają nie tylko wysoką jakość, ale charakter uniwersalny, bo powstały na podstawie doświadczeń z odległych od siebie krajów Europy - tłumaczył prorektor MANS Ireneusz Żuchowski.       

Jego zdaniem, kilka lat realizacji projektu przewartościowało wiele wcześniejszych doświadczeń. Zwłaszcza pandemia i zmiany technologiczne sprawiły, że niemal od nowa należy uczyć się komunikowania, zarządzania czasem, współdziałania w grupach. 


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama