Przykładem takich działań na poziomie europejskim jest projekt „innCREA - Standards for implementing programmes aimed at discovering and developing creativity, pioneering in pursuit of innovation” realizowany przez międzynarodowe partnerstwo w składzie:
- Polska: V-Systems sp. z o.o., - lider - http://v-systems.pl
Partnerzy:
- Bułgaria: EUROPEAN CENTER FOR QUALITY OOD - https://www.ecq-bg.com
- Grecja: EKPEDEFTIKI PAREMVASI S.A. - http://www.kekekpa.gr
- Polska: MIĘDZYNARODOWA AKADEMIA NAUK STOSOWANYCH W ŁOMŻY (do 1.10.2022 Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży) http://www.mans.edu.pl
- Włochy: LUISS LIBERA UNIVERSITA INTERNAZIONALE DEGLI STUDI SOCIALI GUIDO CARLI - https://www.luiss.it
- Finlandia: OY VAASAN AMMATTIKORKEAKOULU - VASAYRKESHOGSKOLA AB https://www.vamk.fi
,,innCREA” to innowacyjny projekt finansowany z programu Erasmus+ w ramach Partnerstw Strategicznych (KA2). Celem projektu jest transfer, adaptacja i wdrożenie pakietu programów szkoleniowych do nauczania kreatywności w szkolnictwie wyższym mających na celu rozwijanie umiejętności miękkich w tym zakresie.
Grupy docelowe, do których odnosi się projekt, reprezentują główne podmioty rynku pracy, które mogą przyczynić się do zmniejszenia bezrobocia wśród absolwentów europejskich uczelni:
- Studenci,
- Wykładowcy i pozostała kadra akademicka,
- Interesariusze szkolnictwa wyższego: firmy, organizacje gospodarki społecznej, władze lokalne, regionalne i krajowe, stowarzyszenia i przedstawiciele studentów, byli studenci z zaangażowanych uczelni i organizacji UE.
W ramach projektu prowadzono badania w krajach partnerów, których celem było poznanie doświadczeń kadry akademickiej i przedsiębiorców w zakresie wdrażania technik kreatywności i pionierskości w dążeniu do innowacji. Kolejnym obszarem badań były Dobre praktyki i podejścia dotyczące technik audytowych i technik kreatywnych stosowane w krajach Unii Europejskiej. Przeprowadzone badania były podstawą do opracowania przez partnerstwo narzędzia audytowego pozwalającego ocenić kreatywność na poziomie indywidualnym, zespołowym, przywódczym i organizacyjnym.
Po przeprowadzeniu audytu zainteresowany uzyskuje informację zwrotną o poziomie kreatywności. Na tej podstawie system sugeruje, ile i jakie krótkie kursy należy wykonać, aby podnieść poziom kreatywności. Partnerstwo opracowało również metodologię prowadzenia audytu z wykorzystaniem narzędzia oraz krótkie kursy dla wybranych technik kreatywnych jako materiał szkoleniowy. Rezultaty projektu są dostępne na stronie projektu https://www.inn-crea.eu/ jako otwarty zasób edukacyjny. Zapraszamy do korzystania z tego zasobu nie tylko uczelnie, ale także przedsiębiorców oraz szkoły ponadpodstawowe.
Komentarze