Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 19:41
Reklama dotacje rpo

„Nie ma już tych miasteczek, przeminęły cieniem” w 80. rocznicę likwidacji Getta Łomżyńskiego

29 października 2022 w Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży odbędzie się koncert „Nie ma już tych miasteczek, przeminęły cieniem” w 80. rocznicę likwidacji Getta Łomżyńskiego połączony z prelekcją tematyczną.
„Nie ma już tych miasteczek, przeminęły cieniem” w 80. rocznicę likwidacji Getta Łomżyńskiego

Tytuł wydarzenia zaczerpnięty z wiersza A. Słonimskiego odczytać można jako utwór o tragedii Holokaustu. Posługując się słowem i muzyką, chcemy ukazać świat, który minął bezpowrotnie, a który zachował się w przekazie literackim i w pieśniach twórców żydowskich, często anonimowych, i pokazać go, m.in. tym, którzy nie poznali z bliska atmosfery żydowskiego Stetl, opisywanego przez Słonimskiego w wierszu „Elegia miasteczek żydowskich”.
Według poety tamten świat to „dwa złote księżyce Chagalla”, ten dzisiejszy to „księżyc jeden, chłodny, blady, obcy”. Współczesność pozbawiona tamtego świata jest okaleczona, zubożona, pozbawiona dawnej urody.

W koncercie zaprezentujemy pieśni w aranżacji Pawła Lipskiego – lidera zespołu Szaweł Lipski Klezmer Quartet, w których zaklęte jest życie wielu pokoleń zwyczajnych ludzi.

Za każdą pieśnią i nutą znajduje się postać żywego twórcy, postać, która kochała i cierpiała, która czuła głębiej i patrzyła dalej, wciąż poszukując właściwego wyrazu dla swego losu i losu swych bliskich!

„Te melodie - niczym ręce kochającej matki - pieściły ucho i przytulały do serca duszę narodu żydowskiego śniącego swój sen o całkowitym zbawieniu!”

Podczas koncertu przeniesiemy się do tych magicznych miejsc, gdzie ulice były pełne życia, gdzie nawet „szewc był poetą, zegarmistrz filozofem... Wspomnienie tamtego świata jest piękne, ale i bolesne zarazem!

 

Koncert poprzedzi wstęp historyczny z prezentacją multimedialną „Trwałe ślady tożsamości – antroponimy i biografie żydowskiej, jako elementy wspólnego dziedzictwa społeczności łomżyńskiej” dr Małgorzaty Krystyny Frąckiewicz – wiceprezes Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów.

 

WYKONAWCY :

Darek Wójcik vel Davidek – bas & Szaweł Lipski Klezmer Quartet w składzie:
Szaweł Lipski – fortepian, Przemek Skałuba – klarnet, Grzegorz Gadziomski – skrzypce, Rafał Grząka – akordeon

Orkiestra Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży pod batutą Maestro Maurizio Colasanti (Włochy)

Michał Kucharski - aktor

dr Jacek Szymański – słowo wiążące

Chór Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Łomży przygotowany przez Piotra Dąbrowskiego

 


Podziel się
Oceń

Komentarze

Dariusz Wójcik 19.10.2022 11:59
Bardzo dziękuję za zapowiedź wyttdarzenia
Reklama